5 Soruda Veganlık Nedir, Vegan Kimdir?

Buradasınız

Ye-İç 21 Ağustos 2017

Onlar hayatlarının hiçbir döneminde et ve et ürünlerini yemiyorlar. Hayvanlar üzerinden üretilen hiçbir ürünü kullanmıyorlar. Doğrudan hayvan mahsulü olan hiçbiri ürünü tüketmiyorlar. Onlar et endüstrisine temelden karşılar ve bunu engellemek için de zaman zaman aktivist bile oluyorlar. Onlar üretilen ilaç, kozmetik ürünleri, kürk, deri, yün gibi hiçbir şeyi hayatlarına sokmuyorlar. Vejeteryanlığı genel olarak biliyoruz ama ya veganlık?

Farklı bir hayat tarzına sahip olan veganlarla ilgili soruları yanıtlamaya ne dersiniz?

Vejetaryen ile vegan aynı kişi midir?

Vejetaryen ile veganlık aynı temele dayansa da hayat biçimi olarak birbirlerinden çok farklı yapılara sahip iki olgudur. Vejetaryenler et yememeyi sadece bir beslenme biçimi olarak görürken, veganlar ise bunu bir yaşam tarzı haline getirmiştir. Birinde sadece tabağınıza koyacağınız yemeği belirlersiniz diğerinde ise hayatınızdaki başlı başına her şey değişiklik göstermeye başlar. Veganlar, et endüstrisi ile üretilen hiçbir ürünü kullanmazlar, yemezler, giymezler, tercih etmezler, sevmezler. Vejetaryenler ise sadece eti yemezler. Bazı zamanlarda bunu sadece etin tadını sevmedikleri için yapmazlar.

Nasıl bir düşünce hakim?

Hayvanların insanlar tarafından sömürülerek gıda, ticaret, çalışma, avlanma, deney ve diğer türlü kullanımına son vermeyi hedefleyerek yaşayan veganlar, yaşam tarzı olarak farkındalıkları yüksek, merhamet ve barışı teşvik edici bir yaşam biçimini amaçlamışlardır. İnsanların gıda seçiminin dünyanın sağlığına büyük oranda etkilediğini ve de hayvanların etik açıdan bencilce kullanılmaması gerektiğini düşünürler.

veganlık nedir

Et, süt yoksa protein nasıl olsun?

Veganlar bilindiği üzere hayvan zulmüne, dünyadaki açlık düzeyindeki artışa ve çevrenin yok edilmesine tepki olarak daha arınmış beslenmeyi hedeflemişlerdir. Ve de araştırmalar gösterir ki beslenme biçimleriyle daha da sağlıklı bir hayat sürdürürler. Et ya da sütün verdiği kalsiyum, mineral ve proteini hatta çok daha fazlasını sebze, tahıl ya da bakliyat grubundan sağlayabilirler. Keza bünyeleri hayvansal proteinin verdiği zararlara maruz kalmadığı için kalıtımsal rahatsızlıklara ya da hastalıklar ile uğraşmazlar.

vegan beslenmek

Giyim için de bu hassasiyet söz konusu mu?

Veganlar, yazın serin tutar kışın sıcak tutar demeden kendilerince bir disiplinleri vardır. Anlayışlarına göre hayvanlardan elde edilen malzemelerde ayakkabı, giysi veya aksesuarları kullanmak kesinlikle yanlıştır. Kuş tüyü tokalar ya da yılan derisi çizmeler kesinlikle onlara göre değildir. Bunun yerine oldukça kullanışlı ve düşük maliyetli bitkisel ve sentetik malzemelerden yapılan ürünleri tercih ederler.

veganlar nasıl giyinir

Peki veganlar ne yiyor?

Hayatınızdan bir anda eti ve tüm et ürünlerini çıkardığınızı düşünün. Acaba ne yiyeceğim ben şimdi diye düşünenler olabilir. Ancak veganların da çok sayıda yiyecek alternatifi bulunuyor. Tüm bakliyatlar, kuruyemişler, meyveler, sebzeler, tahıllar onların hizmetinde. Günün farklı saatlerinde bu ve benzeri gıdalardan oluşan kombinasyonlarla beslenebiliyorlar. Doğrudan hayvansal gıdalardan alınan B12 ve D vitaminleri içinse kaynakları güneş…

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 14 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.