Bu Yazıyı Okuyunca Günde 10.000 Adım Atmadan Duramayacaksınız

Buradasınız

Hareket Et 04 Ekim 2017

Günde 10.000 adım atanlar, kronik rahatsızlıklara daha az yakalanıyor ve daha sağlıklı yaşlanıyorlar. Siz de 4 Ekim Dünya Yürüyüş Günü’nü fırsat bilin ve günde 10.000 adım felsefesini hayatınıza sokun!

1. Kasları Koruyor

Her gün en az 5.000-7.500 adım atmak gerekiyor. Ancak yürümenin faydaları konusunda bilinçli kişiler sağlıklı olmak için daha fazla emek vermeleri gerektiğini biliyor. Çünkü bu kadarı kasları korumak ve tam anlamıyla sağlıklı olmak için yeterli değil. Hedef her daim 10.000 adım olmalı! Günde 10.000 adım atarak yaşlanma ve yağlanma nedeniyle erimeye başlayan kas kütlenizi en iyi şekilde koruyabilir, yaşlılıkta kemik erimesi gibi problemlerle yüzleşme riskinizi azaltabilirsiniz.

2. Kanser Riskini Azaltıyor

Günde 10.000 adım atmak kansere karşı da koruyor. Özellikle orta yaş sonrasında düzenli yürüyüşler bağırsak hareketlerini hızlandırarak bağırsak kanseri riskini azaltıyor. Günde 10.000 adım kadınlarda östrojen hormonu seviyesini düzenlediği için de meme ve rahim kanseri ihtimali ciddi oranda azalıyor. Ancak söz konusu kanser olunca kendinizi daha güvende hissetmek istemeniz çok normal. Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası yaptırarak kendinizi kötü günlere karşı maddi güvence altına alabilir, QNB Sigorta Ayrıcalıklar Kulübü’ne ücretsiz üye olarak spor, sigara bırakma ve beslenme danışmanlığı gibi hizmetlerden %40’a varan indirimlerle faydalanabilirsiniz.

3. Eklemlerin Esnekliğini Artırıyor

Eklemlerin esnekliği yaşla birlikte vücuttaki su oranının düşmesine bağlı olarak azalıyor. Bu nedenle kronik ağrılar, hareket kabiliyetinde azalma gibi problemler çok yaygın olarak görülüyor. Günde 10.000 adım atarak hayatınızın her döneminde kemiklerinizin esnekliğini koruyabilir, her daim genç ve enerjik hissedebilirsiniz. Unutmayın ki yürümenin faydaları ancak 10.000 adım kuralını titizlikle yerine getirince hissediliyor.

4. Vücuttaki Stres Oranını Düşürüyor

Modern dünyanın vebası olarak adlandırabileceğimiz stres problemi, neredeyse herkesin ortak derdi. Uzun ve tempolu yürüyüşlerin vücuttaki stres seviyesini azalttığı, insanların daha mutlu ve huzurlu hissetmelerini sağladığı artık herkes tarafından biliniyor. Günde 10.000 adım atarak sizi huzursuz eden düşüncelerle başa çıkmayı deneyebilirsiniz!

5. Yağ Yakmayı Hızlandırıyor

Fazla yağlanma kalp, damar, karaciğer ve kemik problemlerine de davetiye çıkarıyor. Her gün 10.000 adım atarak milyonlarca kişinin mustarip olduğu yağlanma problemine karşı da önleminizi almış oluyorsunuz.

6. Kronik Hastalık Riski Azalıyor

Kronik hastalıkların en önemli nedenlerinin hareket ve egzersiz eksikliği olduğunu artık bilmeyen yok. Yürümenin faydaları arasında kronik hastalıkların hızla azalması yer aldığına göre artık herkes günde 10.000 adımı hayat felsefesi yapabilir!

7. Uyku Kalitesini Artırıyor

Stres, uyku problemine neden olan en yaygın faktör. Günde 10.000 adım atarak vücudunuzdaki stresin kontrolünü ele almanın yanı sıra tatlı bir yorgunluk hissedeceğiniz için uyku kalitenizde de gözle görülür bir artış olacak.

Not: Yürüyüşleri açık havada yapmaya özen göstermelisiniz. Ayrıca adımsayar veya akıllı telefonlardaki yürüyüş uygulamalarını kullanarak da kaç adım attığınızı hesaplayabilirsiniz. Tempolu yürüyerek dakikada 100-120 adım atabilirsiniz. Bu da, saatte ortalama 7500 adıma denk düşüyor.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
6 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.