Duş Alırken Yapılan 5 Yaygın Hata

Buradasınız

Hareket Et 27 Ağustos 2017

Duş alırken farkında olmadan sağlıksız alışkanlıklar edinmiş olabilirsiniz. Hem de hiç fark etmeden! Çoğunlukla saç ve cilt sağlığı için ciddi problemlere neden olan bu hatalar neler mi? Şöyle sıralayalım...

1. Aşırı Sıcak Su

Çok sıcak su cildi kurutuyor ve lekelere sebep oluyor. Ayrıca cildi koruyan yağ tabakasına zarar verdiği için cildinizi savunmasız bırakarak enfeksiyonlara ve kızarıklara davetiye çıkarıyor. Örneğin 60oC yerine 35oC ile duş almak her açıdan çok daha sağlıklı. Ayrıca çok sıcak suyla yıkanmanın saçların yıpranıp dökülmesinde de etkisi var.

2. Çok Uzun Süre Duş Almak

Duş alırken yapılan hatalar bu kadarla kalmıyor. Uzun süre duşta kalmak da cildi yıpratarak kaşıntı ve kızarıklara zemin hazırlıyor. En ideal duş süresi 10 dakika. Yani 20-30 dakikalık duşlar, sizi daha temiz yapmıyor. Aksine cildinize zarar veriyor!

3. Çok Sık Duş Jeli Kullanımı

duş jeli kullanımı

Kokuları ve yarattıkları yapay temizlik hissi nedeniyle birçok kişi tarafından yoğun olarak kullanılan duş jelleri, aslında göründükleri kadar masum değil. Eğlenceli gelen o yoğun köpük, içindeki bolca kimyasal yüzünden vücudunun doğal koruyucusu olan yağ tabakasına zarar veriyor. Bu da cildinin kurumasına ve pürüzlü bir hal almasına neden oluyor. Böyle yapay ürünlerin kansere kadar uzanan çok ciddi sorunlara mahal verdiğini aklınızdan çıkarmamanız gerekiyor..

Zararlı faktörlere karşı her zaman önlem almakta yarar var. Bunun için Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası yaptırarak, kendinizi ve sevdiklerinizi güvence altına alabilirsiniz. QNB Sigorta Ayrıcalıklar Kulübü’ne ücretsiz üye olarak, sağlıklı bir hayat için şart olan pek çok destekleyici hizmetten size özel indirimlerle yararlanabilirsiniz.

4. Eski ve Islak Liflerin Kullanılması

Duş alırken yapılan hatalar arasında belki de en yaygını: Eski ve ıslak liflerin kullanılması. Islak lif ya da süngerler bakteri ve küf oluşumuna neden oluyor. Bu yüzden onları dört haftada bir değiştirmek çok önemli.

5. Havluyla Sert Bir Şekilde Kurulanmak

Vücudunuzu yumuşak bir havluyla yavaşça kurutup ve biraz nemli bırakmalısınız. Daha sonra ise sevdiğiniz bir vücut losyonunu kullanarak duş ritüelini en sağlıklı şekilde sonlandırabilirsiniz. Bu şekilde cildiniz pürüzsüz ve sağlıklı kalacaktır…

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 4 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.