Restoran Şeflerinin Uyguladığı 12 Mutfak Sırrı!

Buradasınız

Ye-İç 07 Kasım 2017

Buzdolabında sebzelerin daha uzun süre taze kalmasını sağlamak veya pastayı dağılmadan kesmeyi becerebilmek… Pek çok restoran şefinin bu ve benzeri konulardaki pratik mutfak sırları, yemek yapmaya olan heyecanınızı artıracak!

1. Pişmiş bir eti düzgünce dilimlere ayırmak istiyorsanız, damarlarına paralel olarak kesin. Damarlarına dik olarak keserseniz etin parçalanmasına sebep olabilirsiniz.

2. Pişmiş bir pizzayı soğuduktan sonra tekrar ısıtıp yemek istiyorsanız, fırına koymadan önce üzerine su püskürtün.

3. Bir türlü istediğiniz gibi yumurta pişiremiyor musunuz? O zaman kaynadıktan sonra geçmesi gereken süreleri not edin.

4. İşte en yaratıcı mutfak sırlarından biri daha: Kesilmiş olan pastanızın bayatlamasını önlemek için, kesilmiş taraflara bir dilim ekmeği kürdan ile tutturmayı deneyin.

5. Yumurtanın taze olup olmadığını kontrol etmek için, yumurtanın sarısının etrafını saran beyazına dikkat edin. Eğer düzgün bir halka oluşturuyorsa tazedir. Ama toplu durmayıp dağılıyorsa, biraz beklemiş olma ihtimali yüksek.

6. Sosisin içini de dışı gibi iyice pişirmek istiyorsanız bıçağınızda sosise kesikler atın. 

7. Ekşi limon bulmakta zorlanıyor musunuz? O zaman size bir tüyo: İnce kabuklu limonlar daha ekşi olurlar!

8. Bıçağı kullanırken elleriniz terleyebilir ve bıçağın sapı kaygan olabilir. Kısacası bıçak kullanırken elinizin kaymasını önlemek için iki-üç lastiği bıçağın sapına dolayabilirsiniz.

9. Biliyorsunuz sebzeleri taze olarak tüketmek, sağlıklı beslenmenin temeli. Bu nedenle yeşillikleri buzdolabında daha uzun süre taze tutmak için folyo kağıdına sarmayı deneyebilirsiniz. 

10. Limon suyunu sprey olarak kullanmak, limon sıkmanın en kullanışlı yöntemi! Bunun için bir fısfısın ucunu limona batırmanız yeterli. Öncesinde limonu biraz ezerek sulandırmayı unutmayın.

11. Pastayı mükemmel bir şekilde kesmek için, bıçağı sıcak suyun altına tutun. Bu hareketiniz, pastanın bıçağa yapışmasına engel olacak.

12. Eğer köfte kızartacaksanız baş parmağınızla ortasına biraz bastırın. Bu köftenin pişme süresini azaltıp, pişirmeyi daha basit bir hale getirecek.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
6 + 10 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.