Cigna Finan Hemen Bilgi Al

Akciğer Sağlığını Koruyan 10 Gıda

YE-İÇ07 Eylül 2017

Sigara, hava kirliliği, yetersiz beslenme gibi faktörlerden en çok etkilenen organlardan biri de akciğer. Akciğer kanserinin önlenemez artışı da bunun en önemli göstergesi. Oksijenin kan yoluyla organlara dağıtılmasını sağlayan akciğerlerin sağlığını doğal yollarla nasıl koruyacağınızı öğrenmek istiyorsanız, okumaya devam!

1. Su

su içmek

Su, vücuttaki bütün organların işlevlerini yerine getirebilmesi için olmazsa olmaz. Vücuttaki toksinleri uzaklaştıran su, akciğerlerin kendini temizlemesinde de çok büyük bir paya sahip. Kısaca günde en az 2-2.5 litre su içmelisiniz.

2. Sarımsak, Soğan

sarımsak soğan

Sarımsak ve soğan her ne kadar keskin kokuları yüzünden pek çok kişinin korkulu rüyası olsa da akciğer dostu gıdalar arasında. Doğal antibiyotik olarak da bilinen bu besinler, vücudun mukus üretimini yavaşlatıyor.

3. Zencefil

zencefil

En kuvvetli antioksidanlardan biri olan zencefil, akciğerlerinizi bütün toksinlerden arındırıyor. Düzenli olarak zencefil tükettiğiniz takdirde akciğerlerinizdeki ferahlamayı ve daha rahat nefes aldığınızı hissedebilirsiniz.

4. Nar

nar

Nar, akciğer dostu gıdalar arasında ilk sıralarda yer alıyor. Akciğer sağlığıyla ilgili araştırmalarda sıkça kullanılan narın akciğer tümörlerinin büyümesini yavaşlattığı vurgulanıyor. Ayrıca içeriğindeki antioksidanlar genel beden sağlığı için çok önemli.

5. Elma

Flavonoidler, E ve C vitamini açısından zengin olan elma, akciğerlerin fonksiyonlarını en iyi şekilde yerine getirmesine destek oluyor. Her hafta 3-4 tane elma yemekte fayda var.

6. Üzüm

Akciğerlerdeki oksijeni kan dolaşımına ileten alveollerin doğal kaynağı olan üzüm, tam bir şifa kaynağı. Üzüm, akciğer kanseri ve alerjik astım gibi tehlikeli hastalıklardan bile koruyor.

7. Havuç

havucun faydaları

Akciğer sağlığı üzerinde doğrudan etkiye sahip likopen, A ve C vitamini açısından çok zengin olan havuç, antioksidan özelliği nedeniyle diğer pek çok organa da iyi geliyor.

8. Portakal

portakalın faydaları

B6 ve C vitamini bakımından zengin olan portakal, akciğerlerin oksijen transferine destek olduğu için akciğer dostu gıdalar arasında yer alıyor.

9. Kuru Yemişler

kuru yemişlerin faydaları

Badem, ceviz, fındık, fıstık ve kaju gibi kuru yemişlerin her biri doğal magnezyum kaynağı olduğu için akciğer fonksiyonlarına destek oluyorlar.

10. Lahana

lahananın faydaları

Vitamin, mineral ve antioksidanlar açısından çok zengin bir sebze olan lahana da akciğer dostu gıdalar arasında. Çünkü yapılan araştırmalar lahananın akciğer kanserinin yayılmasını, tümörlü hücrelerin de büyümesini engellediğini kanıtlıyor. Hal böyle olunca doktorlar herkesin düzenli olarak lahana tüketmesini tavsiye ediyor. Ancak kanser çok kompleks bir hastalık olduğu için sadece sağlıklı beslenmek yeterli değil, profesyonel önlem almak da gerek.

Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası yaptırarak kendinizi kanser riskine karşı güvence altına almaya ne dersiniz? Bu güvenceye sahip olarak, kanser hastalığına yakalanmanız durumunda 250.000 TL’ye varan toplu para ödemesi alabilirsiniz. Üstelik, bu maddi desteği ister tedavi masraflarınız ister fatura, kira, kredi gibi diğer masraflarınız için dilediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Detaylı bilgi için.

Kansere İnat Yaşasın Hayat Hemen Başvur

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
YE-İÇ 18 Eylül 2017

Şekerin sadece şeker hastaları için mi zararlı olduğunu düşünüyorsunuz? Öyleyse şeker konusunda bilinçlenmenizin zamanı gelmiş! Çünkü yüksek kan şekeri konusunda bilinçli olmayan, beslenme şekline özen göstermeyen herkes farklı hastalıkların riskini taşıyor.

1. Bitmeyen Açlık Krizleri


Yüksek kan şekeri, glikozun hücrelere girmesini engellediği için vücut yeterli enerjiyi bulamıyor ve bitmeyen açlık krizleriyle karşılaşıyor.

2. Sık Sık İdrara Çıkma

Çok sık idrara çıkma, kan şekeri yüksek kişilerde en çok görülen belirtilerden biri. Çünkü şekerin yükselmesiyle birlikte böbrekler emilemeyen glikozu dışarı atarak kan ve hücrelerdeki glikoz konsantrasyonunu eşitlemeye çalışıyor.

3. Ağız Kuruluğu

Böbreklerin fazla şekerden kurtulmak istemesi beraberinde sıvı kaybına yol açıyor. Hal böyle olunca kişilerin su ihtiyacı arttığı için ağız kuruluğu problemiyle karşılaşmaları da kaçınılmaz oluyor.

4. Artan Yorgunluk

Glikoz vücutta depolanıp emilmediği için kan şekeri yüksek kişiler, ihtiyaç duydukları enerjiyi üretemiyor. Bu da kendilerini sürekli yorgun hissetmelerine neden oluyor. Özellikle sabahları yataktan kalkmakta zorlanıyorsan ve gün ortasında uyuklamaya başlıyorsan, şeker tüketimini gözden geçirmelisin.

5. Kilo Kaybı

Glikoz dengesizliği kısa süre içinde kilo kaybına sebep olabilir. Bunun olası sebepleri:

-Sık sık idrara çıkma nedeniyle oluşan sıvı kaybı zayıflamanıza  neden olabilir.

-Glikoz metabolizması için insülin seviyesi yetersizse vücut yağ yakmaya başlayabilir.

-İdrardaki yüksek glikoz, vücudun daha fazla kalori harcamasına yol açabilir.

6. Bulaşıcı Hastalıklardaki Artış

Yüksek kan şekeri olan kişilerin, bulaşıcı hastalıklara yakalanma ihtimali daha fazla. Çünkü fazla miktardaki şeker, bakteri ve mayaların çoğalmasına ortam hazırlar. Başta kadınlar olmak üzere herkes özellikle cinsel organlarla ilgili enfeksiyonlara karşı dikkatli olmalı.

7. Cilt Kuruluğu

Çok sık idrara çıkma ve hasar gören sinirlerin ter bezlerini bozması gibi nedenlerden ötürü yüksek kan şekeri olan kişiler, cilt kuruluğu problemi yaşayabilir. Bu yüzden sık sık nemlendirici kremler kullanmaları gerekir.

8. Zihinsel Bozukluklar

Yüksek kan şekeri seviyesi glikozun beyin hücrelerine girip enerji üretmesini engeller. Bu nedenle konsantrasyon problemleri, düşünme ve karar verme hızında azalma gibi durumlar ortaya çıkabilir.

9. Bulanık Görme

Kan şekeri yüksek kişiler, dehidrasyon etkisinin bir sonucu olarak bulanık görme problemiyle sık sık karşılaşırlar. Bu, göz sağlığının bozulmasına hatta kalıcı görme kayıplarına bile neden olabilir.

10. Yaraların Geç İyileşmesi

Yüksek kan şekeri, damarlara hasar vererek vücuttaki yaraların geç iyileşmesine neden olabilir.

11. Kaşıntı

Cilt kuruluğuna bağlı olarak vücutta genel bir kaşıntı hali olabilir.

12. Gerginlik

Araştırmalara göre kan şekeri yüksek kişiler daha endişeli, sinirli ve depresyona meyilli oluyorlar. Beynin glikoz dengesi bozulduğu için ruh hali de olumsuz etkileniyor. Unutmayın ki sinir, stres gibi faktörler hücrelerin yıpranmasına neden olduğu için kanser de dahil olmak üzere pek çok ciddi hastalığa meydan hazırlıyor. Ancak söz konusu kanser olunca çok daha iyi önlemler almak gerek.

Cigna Finans Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası yaptırmaya ne dersiniz? Bu sigortaya sahip olarak, kanser hastalığına yakalanmanız durumunda 250.000 TL’ye varan toplu para ödemesi alabilirsiniz. Üstelik, bu maddi desteği ister tedavi masraflarınız ister fatura, kira, kredi gibi diğer masraflarınız için dilediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Detaylı bilgi için.

 Hemen Başvur