Yaşama Anlam Katan Hikâyeler

Buradasınız

Yaşa 24 Ağustos 2016

Hayat nedir? Neden buradayız ve ne yapıyoruz?

Hiç şüphesiz bu soruları tarih boyunca sorduk ve sormaya devam edeceğiz, cevapları hiç bulamazsak da. Doğuyor, aile ve sevgi kavramını öğreniyor; bunlardan güç alarak hayatımıza devam ediyoruz. Kendimize hedefler koyuyor, âşık oluyor ve var olmanın dayanılmaz hafifliğiyle yaşamın tadını çıkartıyoruz; her ne kadar dünya tamamen iyilikten oluşmasa da.

Hayatın anlamını belki hiç öğrenemeyeceğiz, belki de öğrenmişizdir bile; the Beatles kulağımıza fısıldamıştır gerekli sözcükleri:

Karşınızda insanı hayatı bağlayan sevgi dolu hikâyeler:

Her İyilik, Gün Gelir Sahibini Tekrar Bulur

Kaynak

Glasgow’da yaşayan Joe Wilson, her sabah en sevdiği kafede kahvaltısını yapıyor, favori gazetelerini okuyor ve yeni başlayan günün tadını çıkartıyor. Günlük rutinlerinden biri de kafenin dışındaki sokakta dergiler satan bir evsiz adamla sohbet etmek ve soğuk havalarda ona bir fincan sıcak kahve ısmarlamak.

O gün her şey Joe için sıradan başladı, fakat sonra ilham verici bir hikâyeye dönüştü. Her zaman ki gibi kafede kahvaltısını yaptı, hesabı ödemek için garsonu çağırdı ama garson ona hesabın zaten ödendiğini söyledi.

Joe’nun kahve ısmarladığı evsiz adam o gün kazı kazandan 20 pound kazanmış ve Joe’ya vefa borcunu bu şekilde ödemek istemişti.

Bir Çocuğun Yaratıcılığı ve Messi’nin Hassas Kalbi

Murtaza Ahmadi, 5 yaşında yaratıcı bir Afgan çocuk. En sevdiği sporcu Messi gibi büyük futbolcu olmak istiyordu ama forma alacak parası yoktu; o da kendine plastik poşetten bir forma yaptı.

Murtaza’nın forması internette viral olunca Messi’de ondan haberdar oldu ve imzalı formasını UNICEF aracılığıyla Murtaza’ya ulaştırdı. Ne diyelim, umarız gelecekte sen de büyük bir futbolcu olur ve formalar dağıtırsın Murtaza!

Korku, En Büyük Düşmanımız

Kendi normalimize uymayan insanlar, görüntüsüyle ya da hareketleriyle farklı insanlar çoğunlukla bizleri ürkütür ama unutmamamız gereken bir şey var; hepimiz insanız ve sevgiyi arıyoruz.

Kanada, Ontario’da sosyoloji okuyan Godfrey Coutto, farklılığa karşı gösterdiği cesurlukla hepimizin bir adım önünde duruyor.

Godfrey otobüsteyken, yanına gelen bir adam bir anda ona sarılır ve elini tutar. Birçok insanı korkudan sıçratacak bu davranış, ilk başta Godfrey’i de ürkütür ama yabancının yardıma ihtiyacı olduğunu görünce onun 30 dakika boyunca ellerini tutmasına izin verir; bu sırada bir yolcu fotoğraflarını çeker ve internette viral olurlar.

Kaynak

Godfrey’in ellerini tutan kişinin ismi Robert, kendisi sağır ve beyin felcinden muzdarip olduğu için konuşamıyor. Robert’in ailesi onun insan ilgisine muhtaç olduğunu, iletişim kurmayı ve sarılmayı çok sevdiğini ama çoğunlukla insanların ondan korktuklarını söylüyor. Sevgi hep seninle olsun Robert, umarız her zaman Godfrey gibi insanlarla yolun kesişir.

Ha unutmadan, the Beatles’tan bir şarkı bu hikâyeye gelsin:

Ruhumuzu Temizleyen Temizlik Şirketi

Kaynak

Debbie Sardone, temizlik şirketi sahibi aydınlık ruhlu bir kadın. Debbie’nin müşterilerinden biri temizlik randevusunu iptal edince Debbie cevabını sorar ve oldukça üzücü bir cevap alır. Müşteri kanser olmuştur ve tedavisi için para biriktirmektedir; artık evine temizlikçi çağıramayacaktır. Bu konuda bir şey yapması gerektiğine karar veren Debbie, o günden sonra kanser hastası kadınların evlerini çalışma arkadaşlarıyla beraber ücretsiz temizlemeye başlar.

Bu kalplerimizi ısıtan uygulamaya 2006 yılında başlayan Sardone, o günden beri 19,000’den fazla kadının evini temizler.

Kanser hakkında bir şeyler yapılmasını gerektiğini sadece iyi kalpli Debbie düşünmüyor, Cigna da Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek cilt kanseri hariç tüm kanser türlerini ilk fazından itibaren kapsamında bulunduran Yaşasın Hayat Sigortası ile bu hastalığa karşı kendinizi koruma altına almanızı sağlıyor.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 9 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.