Geleceğin Teknolojisi, Sanal Gerçeklik

Buradasınız

Yaşa 14 Ağustos 2017

Günümüzde dünyayı kasıp kavuran en trend teknolojilerden biri sanal gerçeklik. Küçük bir gözlük yardımıyla ve 3D teknolojisinin ulaştığı son noktayla sizi uzayın derinliklerine götürüyor, okyanusun dibine doğru bir geziye çıkartıyor, insan damarlarının içerisine sokuyor, oturduğunuz yerden en sevdiğiniz markanın mağazasına götürüyor, satın alacağınız otomobili kullanmanızı sağlıyor. Teknolojinin bize son hediyesi olan sanal gerçeklik teknolojisi hakkında merak ettikleriniz bu yazıda.

Tarihine İnersek…

Bizler sanal gerçeklik tabirini son zamanlarda sık sık duymaya başlasak da aslında tarihte ilk kez  1939 yılında üretilen “View-Master” ürünü ile ortaya atılan bir kavram . Ürünün içindeki sıra film, gün ışığı sayesinde rahatlıkla izlenebiliyor ve sizi farklı mekanlara götürebiliyordu. Bu sistem 1962 yılında “Sensorama” adıyla üretilen makineye dönüştürüldü. Sonrasında bununla birlikte görme, işitme, dokunma ve koku alma duyularına hitap edecek şekilde 5 kısa film bile yayınlamıştı. Ürünün mucidi Morton Heilig, finansal yetersizlikler sebebiyle projesini rafa kaldırmak zorunda kalsa da makine, sanal gerçeklik teknolojisinin ilk adımı olarak tarihteki yerini almıştı.

Sanal Gerçeklik Star Wars ile Nirvanaya Ulaştı

İlk Star Wars filminin 1977’de çıktığını düşünürsek sanal gerçekliğin o zamanlardan beri hayatlarımızın içinde yer aldığını söylemek çok da yanlış olmayacaktır. Filmin birçok sahnesinde karşımıza çıkan hologramlar ve o güne kadar görülmemiş ışın kılıçları, sanal gerçeklik yolculuğumuzda bir sonraki durağımız olmuştu.

Sanal Gerçeklik ile Spor Dünyası

Birçok farklı alanda karşımıza çıkan ve günlük hayatımızda daha da fazla yer tutmaya başlayan sanal gerçeklik artık her yerde. Bir sahanın içerisindesiniz ve de karşı takımın oyuncusunun yaptığı hatanın birebir tanığı olma şansı yakalıyorsunuz… Belki bu kavram çok tanıdık gelmeyebilir. Ancak yakın gelecekte evden dışarı adımımızı atmadan sahadaymışçasına spor yapmamızı sağlayan sanal gerçeklik ürünleri evlerimize girecek. Bu teknoloji ile oyunun içindeymişiz gibi hissedip aynı zamanda da fit kalıp, keyifli aktiviteler gerçekleştirebileceğiz diyebiliriz. Evden dışarı çıkmayı sevmeyenler için hayallere ilk adım denebilir.

sanal gerçeklik

Robot Resmin ile Alışverişe Çıkmak

Özellikle kadınların bu icadı çok uzun yıllardır beklediklerini söyleyebiliriz. Oturdukları yerden sevdikleri markaların en yeni ürünlerini görmek ve mağazalarını dolaşmak için yapmaları gereken tek şey bir sanal gerçeklik gözlüğü almak. Alışveriş değişiyor ama alışveriş tutkusu hiç bitmiyor.

sanal gerçeklik teknolojisi

Marvel Kahramanı Olabilirsiniz

Marvel serisini sevmeyen yoktur. Sanal gerçeklik teknolojisi de bu sevgiye karşılıksız kalamamış, “Madem biz onlara gidemiyoruz, onlar bize gelsin.” düşüncesiyle son zamanlarda oldukça popüler olan bir sanal gerçeklik gözlüğü çıkarmıştır. Böylece Marvel kahramanıymışçasına sanal alemde dünyayı kurtarma imkanı bulunuyor.

marvel kahramanları

Telefon ile Yapılabilecek Aktivite

Popülerliğinin gitgide artmasıyla sanal gerçeklik gözlüğünü herkes biliyor ama bunun, telefonla ne ilgisi var dediğinizi duyar gibiyiz. Artık birçok marka, akıllı telefonlara indirilen uygulamalar ile sanal gerçeklik gözlüğüne bağlanan sistemler üzerinde çalışıyor. Şimdilik moda dünyası buna ilgili gibi gözükse de yakın zamanda çok daha farklı kullanım alanları görebiliriz.  

Filmin İçinde Hissetmek Mümkün

Sanal gerçeklik gözlüğü etkilemediği alan kalmadığı gibi sinemaya da el attı. 3D gözlükleri de bir nevi sanal gerçeklik dünyasına adım olarak sayılabilir. Düşünsenize, en sevdiğiniz filmin içindesiniz. “Bende bugün Brad’ciğim ile aynı filmde rol aldım.” demek kadar çılgınca.

Sanal Gerçeklik ile Serin Sulara

Okul, iş, güç derken tatil yapmaya vakit bulamamış insanlarca aşık olunacak bir sanal gerçeklik özelliği diyebiliriz. Herkes havuzda, denizde fotoğraf paylaşırken sizin o fotoğraflara beğen butonuna basmak dışında yapabileceğiniz başka fırsatlar doğdu. Artık sanal gerçeklik, tatildeymişçesine hissetmek, deniz kenarında oturuyormuşçasına keyif yapmaktır!

Farklı Bir Boyutta Eğitim

Tatil zamanı geldi diye sevinen miniklerimizin sanal gerçeklik yüzünden gözleri yaşlı. Bilmiyorlardı ki tatilde de eğitimlerine kaldıkları yerden devam edeceklerini. Sonuçta öğrenmenin zamanı yoktur, yeter ki imkan olsun..

Teknoloji her geçen gün farklılaşırken gelecek günler de hızla bize yaklaşmaya devam ediyor. Siz de gelin geleceğiniz için bugünden bir adım atın ve Uzun Süreli Hayat Sigortası yaptırın. Hem kendinizi hem de sevdiklerinizi koruyun.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
13 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.