Cigna Finan Hemen Bilgi Al

Diş Sağlığı ile İlgili Yanlış Bildiğimiz 10 Şey

HAREKET ET03 Temmuz 2017

diş sağlığı

Diş sağlığını korumak için günde üç kez diş fırçalamak yeterli sanıyorsanız yanılıyorsunuz. İşte sağlıklı dişler için kaçınmamız gerekenler... 

Çürüklerden Kaçınmak İçin Şeker Yememek Yeterli


Çocukluğumuzdan beri diş sağlığımızla ilgili öğrendiğimiz ilk şey, şekerin dişlerimiz için ne kadar zararlı olduğudur. Oysa ki dişlerimize asıl zararı veren ve onları çürüten, asit üreten kötü bakterilerdir. Bu bakterilerin en iyi dostunu ise hemen sizinle tanıştıralım: Dişlerimizde kalan karbonhidrat artıkları! Karbonhidrat deyince aklınıza sadece makarna veya ekmek gelmesin. . Şeker de bu karbonhidratlardan biri.

Hamileyken Dişçiye Gidilmez

dişçiler

Aksine, hamile bir kadının diş sağlığı çok önemlidir ve eğer ağzında bir iltihaplanma varsa derhal tedavi etmek gerekir. Genellikle anne adayları ağrı kesici ilaçların bebeği etkileyeceğinden endişe eder. Oysa hamilelik sırasında güvenle kullanılabilecek ağrı kesici ilaçlar da var. Ancak dişçinize hamile olduğunuzu mutlaka söylemeniz gerekiyor ki size uygun ağrı kesicileri önersin.

Süt Dişlerindeki Çürükler Önemli Değil

süt dişleri

Süt dişlerinin minesi normal dişlerden daha incedir ve dolayısıyla bakterilere karşı daha savunmasızdır. Eğer çocuğunuzun süt dişindeki çürüğün önlemini almazsanız, iltihaplanma meydana gelebilir ve bu da çocuğunuzun kalıcı dişlerini etkileyebilir.

 Diş Temizliği İçin En İyisi Sert Kıllı Fırçalardır

diş fırçaları

Çoğu diş hekimi, diş etine ve minesine daha az zarar verdiği için yumuşak fırçaları önerirler. Sert kıllı fırçalar, genel kanının aksine daha iyi temizleme özelliğine sahip değildir.

Yemeklerden Sonra Kürdan Kullanmak Gerekir

Kürdan diş etlerinize zarar verebilir. En iyi seçenek yemeklerden sonra dişlerinizi diş ipiyle temizlemektir. Eğer her yemekten sonra kürdan kullanma ihtiyacı duyuyorsanız, dişçiye gitme zamanınız gelmiş olabilir.

Dişler Ne Kadar Çok Fırçalanırsa O Kadar İyi

Dişlerimizi gereğinden fazla fırçalamak diş macunlarındaki temizleyici maddelerindiş minesini fazlasıyla aşındırmasına ve diş hastalıklarına neden olur. En iyisi sabah ve akşam dişlerinizi fırçalamak ve aralarda da ihtiyaç duyduğunuzda ağzınızı gargarayla çalkalamak.

Diş Ağrısı Çürük Demektir

diş ağrısı

Diş ağrısının altında yatan pek çok neden olabilir. Diş hassasiyeti, diş eti veya diş sinirlerinin iltihaplanması da diş ağrısı yapar. Beklemeyeceğiniz bir sorun da sinüzit olabilir. Doğru teşhisi ancak dişçiniz koyabilir.

Dolgu Düşerse Yeniden Doldurulması Gerekir 

diş dolgusu

Dolgu malzemeleri çok dayanıklıdır ve dolgunun düşmesi çürükte ilerleme ve diş dokularının zarar görmesi anlamına gelebilir. Dişçiniz durumu yeniden değerlendirerek gereken tedaviyi uygular.

Yirmi Yaş Dişinin Çekilmesi Gerekir 

Eğer yirmi yaş dişiniz düzgün çıktıysa ve sağlıklıysa çekilmesine gerek yoktur.

Dişleri Kahvaltıdan Sonra Fırçalamak Gerekir

dişleri kahvaltıdan önce fırçalamak

Bu konuda diş hekimlerinin farklı görüşleri var. Ancak çoğunluğu dişlerimizi kahvaltıdan önce fırçalamamız gerektiğini düşünüyor. Çünkü uyku sırasında salya üretimi yavaşlıyor. Bu da geceleri bakteri ve diş plaklarının ağzımızda birikmesine sebep oluyor. Eğer dişlerinizi kahvaltıdan önce fırçalamazsanız, gece ağzınızda biriken her şey yediklerinizle birlikte midenize gider. 

Diş sağlığınızı güvence altına almak için aylık 16.50 TL’den başlayan taksitlerle Gülen Yüzler Ferdi Kaza Sigortası yaptırabilirsiniz. Üstelik bu sigortayla Cigna Finans Ayrıcalıklar Kulübü’ne ücretsiz üye olarak diş hekimi muayenesi, diş taşı temizliği ve diş röntgeni hizmetlerinden yılda iki kez ücretsiz olarak faydalanabilirsiniz.

Gülen Yüzler Hemen Başvur

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Beynin normal organizasyonunu ve fonksiyonunu bozmasıyla ortaya çıkan ve özellikle ilerleyen yaşlarda hayat kalitesini oldukça düşüren Alzheimer, her geçen gün daha çok gündeme geliyor. Hatalı beslenme, kronik hastalıklar, stres gibi çok farklı nedenlerle ortaya çıkan hastalığa dikkat çekmek için 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü’nde farklı etkinlikler düzenleniyor. Yakın geçmişinizin belleklerinizden silinmesini önlemek adına Alzheirmer’dan korunmalısınız! Peki ama nasıl? İşte 8 adımda Alzheimer’dan korunmak için yapmanız gerekenler.

Hızlı Pişirmek Çözüm Değil!

Sağlıklı beslenmek adına tercih ettiğimiz sebzelerinizin, hızlı pişirme sonucunda bir anda vücudunuz için çok zehirli olabileceğini hiç düşündünüz mü? Sebzelerinizi mangal, barbekü ya da is ve duman altında pişirmek yerine ocağınızın altını kısarak hazırlamayı tercih edin. Böylelikle hem daha lezzetli besinler elde edebilir hem de Alzheimer’a neden olan hatalı beslenme biçimlerinden kurtulabilirsiniz.

Yemek Yaptığınız Kaplara Dikkat

Mutfakta Alzheimer’a neden olabilecek kadar tehlikeli bir diğer unsur da pişirme yaptığınız kaplardır. Bu kapların  üretiminde kullanılan kimyasal birçok madde, yoğun ısıda açığa çıkarak özellikle beyninizde hasara neden olan süreçleri tetikleyebilirler. Kimyasal içeren pişirme kapları yerine çelik, cam, porselen gibi daha doğal malzemelerden üretilenleri seçmeye çalışın.


Kilonuzu Kontrol Edin!

Birçok hastalıkta olduğu gibi Alzheimer’da da kilo kontrolü son derece önemlidir. Yapılan araştırmalar vücut ağırlığının artmasıyla doğru orantılı olarak Alzheimer görülme sıklığının da arttığını gösteriyor. Kaliforniya Üniversitesi Nöroloji Profesörü Paul Thompson’ın teorisine göre, aşırı kilolu kişilerde fazla yağ beyinde depolanıyor ve damarları daraltıyor… Bu durum da hastalığın görülme oranını artırıyor. Siz siz olun ideal kilonuzu yakalayın ve onu koruyun!

Diyabet ve Kalp Sağlığı Çok Önemli…

Toplum içerisinde çok sık görülen ve neredeyse tüm sağlık sohbetlerinin başını çeken diyabet ve kalp hastalıkları da listemizin bir sonraki sırasında yer alıyor. Çok sayıda bilimsel araştırma, diyabetin ve kalp hastalığının Alzheimer hastalığını doğrudan etkilediğini açıkça gösteriyor. Bir hastalığın önemli başka bir hastalığı tetiklemesini istemeyiz. Düzenli kontrollerinizi yaptırın ve doktorunuzla sürekli iletişim halinde olun. Sağlıklı bir yaşam programı sizi Alzheimer’den koruyacaktır.

Beyninizle İnatlaşın!

Beyninizi aktif bir şekilde kullanmak ve zaman zaman onu zorlamak da nörolojik hastalıkların en büyük düşmanlarından biri.  Beyniniz için ekstra mesai yapabilir, sürekli yeni bilgiler öğrenip onu dinamik hale sokabilirsiniz. Araştırmalara göre Alzheimer hastalığı beynini aktif tutmaya gayret eden kişilerde daha ilerleyen yaşlarda ortaya çıkıyor. Bol bol okumak, bir şeyler ezberlemek, bulmaca çözmek ve zihni meşgul edici uğraşlar edinmek işe yarayabilir.

Bol Bol Sosyalleşin

Ruhu dinlendirmek ve hayatın negatif etkilerinden kendinizi arındırmak, Alzheimer ile mücadelede önemli bir faktör. Bunun için de özellikle  sizi mutlu eden kişilerle bir araya gelmeniz, kendinizi daha keyifli hissedeceğiniz ortamlara girmeniz çok işe yarayacaktır. Kurslar, eğitimler gibi daha kalabalık ortamlarda bulunarak sosyalleşmek de çok faydalı olabilir.

Terlemeyi Önleyen Deodorantlardan Kaçının

Araştırmalara göre klasik deodorantların içerisindeki Aluminium Chlorohydrate, Aluminium Zirconium, Paraben vb. içeriklerin Alzheimer hastalığı ile doğrudan ilişkisi var. Gelişmiş ülkelerin birçoğunda olduğu gibi siz de bu ürünlerin kullanımını azaltabilir ve daha doğal yollarla vücut bakımınızı yapabilirsiniz.

Belki De Kişiliğinizi Değiştirmeniz Gerekecek

Bazı kişilik özelliklerinin Alzheimer’a koruyucu etkisi çok güçlü bir bilimsel iddia. Hedefleri olan, bunlar için mücadele eden, daha çok gülen, mutlu olmaya çalışan bireylerin Alzheimer ile olan savaşta çok daha başarılı olduğu kabul ediliyor.  Siz de kişisel özelliklerinizi değiştirerek hayata daha pozitif bakmaya çalışın. Bu yolla belki de çok daha keyifli bir hayata da merhaba demiş olacaksınız.