Cigna Finan Hemen Bilgi Al

Uçak Korkusunu Yenmenin 12 Yolu

YAŞA03 Eylül 2017

uçak korkusu

Uçak korkusu her ne kadar günümüz şartlarında kulağa komik de gelse, bu problemden muztarip olan kişi sayısı hiç de az değil. Tatil planlarını değiştiren, zaman kaybına neden olan, acil seyahatleri kabusa çeviren bu korkuyu nasıl aşacağınızı merak mı ediyorsun? İşte yolları!

1. Araştırma Yapın


İnsanın bilinçaltı, büyük ve metal bir cismin havada kalabileceğini zor kabullenir. Uçak korkusunun bu ana sebebini baskılamak için teorik araştırmalar yapabilirsiniz. Rotalar, kazaları önleyen sistemler, türbülans gibi konular hakkında doğru bilgilere ulaşmak uçak korkusunu yenmeye yardım eder.

2. Korkuyu Hafifleten İstatistiklere Bakın

Bir uçak kazasında ölme ihtimaliniz 30 milyonda 1. Ayrıca uçuş esnasında gıda zehirlenmesinden ölme ihtimali, uçağın düşme ihtimalinden çok daha fazla. Öyle ki uçağın otomobilden 6 bin kat daha güvenli olduğunu biliyor muydunuz?

3. Uçuş Sırasında Neler Oluyor Öğrenin

Uçak korkusu olanların uçuş esnasında paniklediği birtakım şeyler aslında çok normal. Örneğin basınç değişikliği nedeniyle biraz huzursuz hissetmek, kalkış ve iniş sırasında hızla birlikte sarsıntıların da olması, yükselme esnasında uçak durmuş gibi hissetmek...

4. Uçak Kontrolleri Hakkında Bilgi Sahibi Olun

Uçakların kontrolleri tahmin edeceğinden daha büyük bir titizlikle yapılıyor. Ayrıntıları bilmek sizi rahatlatmaya yetecek… Örneğin uçaklar her beş yılda bir tam muayene ve bakıma tabii tutuluyor, her uçuştan önce mutlaka arıza kontrolünden geçiyor.

5. Uçmaya Cesaret Edin, Daha Sık Uçun

Ne demişler, çivi çiviyi söker… Uçmaktan korkan kişiler, sık sık uçmaya başladıktan sonra korkunun kendiliğinden kaybolduğunu vurguluyor.

6. VR Gözlüklerle Sanal Uçuş Yapın

Teknolojinin nimetlerinden yararlanmak lazım. Araştırmalara göre VR gözlüklerle yapılan sanal uçuşlar, uçak korkusunu yenmeye yardım ediyor.

7. Uçuştan Önce Hava Kazaları Araştırması Yapmayın

Uçak korkusu olan kişiler genelde aynı hataya düşüyor: Uçuştan önce hava kazalarını araştırmak! Bu sadece korkunuzu körükler.

8. Nefes Egzersizleri Yap

Uçakta eğer yine panik olduysanız arkanıza yaslanın, derin ve düzenli bir şekilde nefes almaya çalışın. Bu, stresinizi azaltıp korkunuzu hafifletir.

9. Kontrolsüzlüğü Kabul Edin

Kontrolün sizde olmadığını kabul edin! Korkular genel anlamda bir durum üzerindeki kontrol eksikliği nedeniyle olur ve genelde yersizlerdir. Omuzlarınızdaki yükü hafifletin, bırakın ayrıntıları işin uzmanları düşünsün!

10. Dikkatini Başka Bir Şeye Verin

Uçuş esnasında herhangi bir şeyle ilgilenmek korkuyu unutturur. Örneğin kitap okuyabilir, müzik dinleyebilir ya da yemek yiyebilirsiniz.

11. Hayallere Dalın

Uçak korkusunu yenmenin en etkili yollarından biri de hayal kurmak. Gideceğiniz yerle ilgili güzel anıları veya sizi mutlu eden şeyleri düşünürseniz farkı anlayacaksınız.

12. Uyuyabilirsiniz

Eğer yapabilirseniz uçak henüz kalkmadan huzurlu bir uykuya kendinizi teslim edebilirsiniz. Böylece zorlu saatler göz açıp kapayıncaya kadar geçer. İyi uçuşlar dileriz!

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
YAŞA 23 Eylül 2017

Dünya, her yıl 23 Eylül’de gece ile gündüzün sürelerini eşitleyerek bize kış mevsiminin geldiğini haber verir. Halk arasında daha yaygın bir söylemle sonbahar ekinoksu ya da güntün eşitliği olarak da ifade edilen bugün, evrenin kendi içerisindeki muhteşem döngüsünün sadece küçük bir yansıması gibidir. Pek çok ülkede baz alınan bilimsel saate göre 22 Eylül’de, saat 20.02’de gerçekleşen bu olay yılda 2 kez tekrarlanır. Var olan her şeyin bir anlamı ve sonucu olduğunu bize bir kez daha hatırlatan 23 Eylül ekinoksuyla ilgili bilmediğiniz 10 doğruyu öğrenmek ister misiniz?

Her İki Kutup Noktası Da Güneş’i Selamlar

Her yıl ekinoksun olduğu bugünde Kuzey Kutup noktasında kaybolarak batan güneş, aynı anda Güney Kutup noktasında doğmaya başlar. Dünyanın her iki ucu da aydınlatıcımız olan güneşi selamlar ve aydınlanır.

Gündüz ve Gece Tam Olarak Eşitlenmez

Bugüne kadar ekinokslarla ilgili edindiğimiz bilgilere göre bugün her yerde tam olarak 12 saat gece ve 12 saat gündüz olur. Ancak işin aslı öyle değildir. Yapılan ince hesaplamalara göre ekinokslarda dünyanın birçok noktasında gündüz 12 saatten birkaç dakika daha fazla sürebiliyor. Kuzey yarım kürede bulunan birçok noktada, ekinoks günlerinde gece-gündüz eşit bir şekilde gözlemlenmiyor. Bu an genelde 25-28 Eylül tarihleri arasında herhangi bir zamana denk geliyor.


Sonbaharda Hava, İlkbahara Göre Daha Sıcaktır

Ekinoks günlerinin olduğu 21 Mart ve 23 Eylül tarihlerinde dünyanın herhangi bir noktasında ölçüm yaptığınızda her iki tarihte de eşit miktarda güneş ışığı aldığını görürsünüz. Ancak yine de sonbaharda, yani 23 Eylül’de hava, 21 Mart’a göre daha sıcak olur. Bunun sebebi dünyanın yaklaşık olarak yüzde 71’ini kaplayan okyanusların ısınıp soğuması için gereken süredir. Suyun ısınıp soğuması, havadan daha uzun sürer. İşte halk arasında pastırma yazı olarak da bilinen sonbahar sıcaklarının sebebi de budur.

Ekvatorda Gölge Boyu 0 Derece Olur

Ekinoks gününde güneş ışınları, tam öğle vaktinde Ekvator’a 90 derecelik bir açıyla düşer. Bunun için de eğer tam bu vakitte Ekvator’da olsaydınız gölgenizin boyu 0 olurdu. Güneş ışınları bu tarihten itibaren güney yarım küreye dik düşmeye başlar.  

Alacakaranlık Süresi En Aza İner

23 Eylül tarihinde tan süresi de en aza iner. Amerika’da bir araştırma için 4 şehirde alacakaranlık süreleri ölçüldüğünde tan sürelerinin o yılın en kısa zamanına denk geldiği görülmüştür. 23 Eylül alacakaranlığında havanın hem daha erken hem de büyük bir hızla kararmaya başladığı fark edilir.

Dünyanın Ekseni En Dik Halini Alır

Dünyanın kutup noktalarından geçtiği varsayılan çizgi, Güneş’in etrafındaki yörünge çizgisiyle yaklaşık 23 derece 27 dakikalık bir açı yaparak döner. Ekinokslarda ise bu açı 90 dereceye ulaşır. Bu yüzden 21 Mart ve 23 Eylül’de Güneş ışınları dünyaya en dik şekliyle ulaşır ve yeryüzü diğer günlerden daha fazla ısınır.

Göçmen Kuşlar Bu Tarihten İtibaren Göç Etmeye Başlar

Güneş’in gökyüzünde çizdiği yay bugünden itibaren yavaş yavaş güneye kaymaya başlar. Havaların soğuduğunu ve Güneş’in de yön değiştirdiğini fark eden göçmen kuşlar 23 Eylül’le beraber güney yönüne doğru göç etmeye başlar.

Fomalhaut Yıldızı Gökyüzünde Belirginleşir

Fomalhaut Güneş’ten yaklaşık 25 ışık yılı uzaklıkta, oldukça parlak bir yıldızdır. Güneybalığı takımyıldızının en parlak yıldızı olan Fomalhaut, ekinoks itibariyle gökyüzündeki yerini tekrar yer alır. Sözcük anlamı Arapça’da balinanın ağzı anlamına gelen yıldız, sonbahar boyunca ve kış aylarının ilk günlerinde gökyüzünün güneyinde görünür. Belki siz de bakarsanız görebilirsiniz.