Uçak Korkusunu Yenmenin 12 Yolu

Buradasınız

Yaşa 03 Eylül 2017

uçak korkusu

Uçak korkusu her ne kadar günümüz şartlarında kulağa komik de gelse, bu problemden muztarip olan kişi sayısı hiç de az değil. Tatil planlarını değiştiren, zaman kaybına neden olan, acil seyahatleri kabusa çeviren bu korkuyu nasıl aşacağınızı merak mı ediyorsun? İşte yolları!

1. Araştırma Yapın

İnsanın bilinçaltı, büyük ve metal bir cismin havada kalabileceğini zor kabullenir. Uçak korkusunun bu ana sebebini baskılamak için teorik araştırmalar yapabilirsiniz. Rotalar, kazaları önleyen sistemler, türbülans gibi konular hakkında doğru bilgilere ulaşmak uçak korkusunu yenmeye yardım eder.

2. Korkuyu Hafifleten İstatistiklere Bakın

Bir uçak kazasında ölme ihtimaliniz 30 milyonda 1. Ayrıca uçuş esnasında gıda zehirlenmesinden ölme ihtimali, uçağın düşme ihtimalinden çok daha fazla. Öyle ki uçağın otomobilden 6 bin kat daha güvenli olduğunu biliyor muydunuz?

3. Uçuş Sırasında Neler Oluyor Öğrenin

Uçak korkusu olanların uçuş esnasında paniklediği birtakım şeyler aslında çok normal. Örneğin basınç değişikliği nedeniyle biraz huzursuz hissetmek, kalkış ve iniş sırasında hızla birlikte sarsıntıların da olması, yükselme esnasında uçak durmuş gibi hissetmek...

4. Uçak Kontrolleri Hakkında Bilgi Sahibi Olun

Uçakların kontrolleri tahmin edeceğinden daha büyük bir titizlikle yapılıyor. Ayrıntıları bilmek sizi rahatlatmaya yetecek… Örneğin uçaklar her beş yılda bir tam muayene ve bakıma tabii tutuluyor, her uçuştan önce mutlaka arıza kontrolünden geçiyor.

5. Uçmaya Cesaret Edin, Daha Sık Uçun

Ne demişler, çivi çiviyi söker… Uçmaktan korkan kişiler, sık sık uçmaya başladıktan sonra korkunun kendiliğinden kaybolduğunu vurguluyor.

6. VR Gözlüklerle Sanal Uçuş Yapın

Teknolojinin nimetlerinden yararlanmak lazım. Araştırmalara göre VR gözlüklerle yapılan sanal uçuşlar, uçak korkusunu yenmeye yardım ediyor.

7. Uçuştan Önce Hava Kazaları Araştırması Yapmayın

Uçak korkusu olan kişiler genelde aynı hataya düşüyor: Uçuştan önce hava kazalarını araştırmak! Bu sadece korkunuzu körükler.

8. Nefes Egzersizleri Yap

Uçakta eğer yine panik olduysanız arkanıza yaslanın, derin ve düzenli bir şekilde nefes almaya çalışın. Bu, stresinizi azaltıp korkunuzu hafifletir.

9. Kontrolsüzlüğü Kabul Edin

Kontrolün sizde olmadığını kabul edin! Korkular genel anlamda bir durum üzerindeki kontrol eksikliği nedeniyle olur ve genelde yersizlerdir. Omuzlarınızdaki yükü hafifletin, bırakın ayrıntıları işin uzmanları düşünsün!

10. Dikkatini Başka Bir Şeye Verin

Uçuş esnasında herhangi bir şeyle ilgilenmek korkuyu unutturur. Örneğin kitap okuyabilir, müzik dinleyebilir ya da yemek yiyebilirsiniz.

11. Hayallere Dalın

Uçak korkusunu yenmenin en etkili yollarından biri de hayal kurmak. Gideceğiniz yerle ilgili güzel anıları veya sizi mutlu eden şeyleri düşünürseniz farkı anlayacaksınız.

12. Uyuyabilirsiniz

Eğer yapabilirseniz uçak henüz kalkmadan huzurlu bir uykuya kendinizi teslim edebilirsiniz. Böylece zorlu saatler göz açıp kapayıncaya kadar geçer. İyi uçuşlar dileriz!

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
11 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.