Dermatologların Ciltlerine Asla Sürmediği 5 Şey

Buradasınız

Hareket Et 20 Eylül 2017

 

Herkes temiz, canlı ve pürüzsüz bir cilt ister. Ama cilt bakımı için yoğun olarak kullandığınız kimi ürünler tahmin ettiğinizden çok daha zararlı. Size fikir vermesi açısından dermatologların cildine asla sürmediği 5 şeyi bir araya getirdik. Bakalım neler varmış…

1. Evde Uygulanan Kimyasal Cilt Soyucular

Dermatologlar, dışarıdan satın alınan veya ev ortamında kontrolsüz bir şekilde hazırlanan kimyasal cilt soyucuları, kendi başınıza kullanmamanız gerektiğini söylüyor. Çünkü bu ürünler evde tek başına cilt bakımı yaparken kullanmak için çok zararlı. Mutlaka bir doktor kontrolünde ciddi cilt problemleri için kullanılması gerekiyor. Aksi halde kızarıklık, yara, cilt tonunda değişiklik ve alerji gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

2. Lif, Kese, Sünger

Yüzünüze kese, lif veya sünger gibi ürünleri temas ettirmekten kaçınmalısınız. Çünkü bu gibi ürünleri yanlış kullandığınız zaman cilt bakımı yapayım derken cildinizi tıpkı bir zımpara gibi  tahriş edebilirsiniz. Üstelik tüm bu banyo malzemeleri ıslak bırakıldıkları takdirde bakteri oluşturduğu için sivilce ve egzamaya davetiye çıkarabiliyor.

3. Kollajen İçeren Kremler

Miami Cilt Enstitüsü Kurucusu Manjula Jegasothy’e göre, kollajen doğrudan cilde uygulanamayacak kadar büyük bir molekül. Bu yüzden aktif maddesi cilde nüfuz etmeyen kremlere boşu boşuna fazla para vermeye de gerek yok.

4. Aşındırıcı Yüz Maskeleri

Eğer herhangi bir cilt probleminiz yoksa scrub denen ev yapımı yüz maskelerini yoğun olarak kullanmanıza da gerek yok. Cilt bakımı yapayım derken zaten hassas olan yüz derisini tahriş edebilirsiniz. Çünkü kuvvetli yüz maskeleri bir süre sonra hiperpigmentasyona neden olarak cilt tonunda farklılıklar yaratabiliyor. Bu gibi ürünler genelde sivilce sorunu yaşayanlar tarafından kullanılıyor.

5. Evde Yapılan Dermaroller Uygulaması

Cilt üzerinde minik delikler açarak sonrasında sürülen kremlerin etkisini artırmayı amaçlayan dermaroller isimli alet, yaşlanan, çatlayan, lekelenen ciltleri tedavi etmekte kullanılıyor. Ancak bunu ev ortamında kendi kendinize kullanmanız çok doğru değil. Cilde herhangi bir zarar vermemek, kalıcı yaralara neden olmamak için bu yöntemi uygularken uzman desteği almalısınız. Aksi halde cilt kusurlarınızı yok etmeye çalışırken daha ciddi problemlerle karşılaşabilirsiniz. Unutmayın ki dünya genelinde artış gösteren cilt kanseri, ufak dikkatsizlikler nedeniyle de yayılıyor.

Ancak kanser pek çok türü olan tehlikeli bir hastalık, ne zaman ne olacağı belli olmuyor. QNB Sigorta Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası ile tanışmaya ne dersiniz? Bu sigortayla kendinizi ve sevdiklerinizi kansere karşı koruma altına almanın yanı sıra Ayrıcalıklar Kulübü’ne ücretsiz üye olarak spor merkezleri, sigara bırakma ve beslenme danışmanlığı gibi birçok hizmetten %40’a varan indirim gibi özel avantajlardan da yararlanabileceksiniz.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 13 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.