Meme Kanserinin 5 Önemli Belirtisi

Buradasınız

Sev 18 Ekim 2017

Meme kanseri kadınlarda en çok görülen kanser türü. Sadece geçtiğimiz bir yıl içinde Türkiye’de 17 bin kadına teşhisi konulan meme kanserinde de tıpkı bütün kanser türlerinde olduğu gibi erken teşhis çok önemli. Meme kanseri bilinçlendirme ayı vesilesiyle kanseri bir an önce fark etmenize yardım edecek 6 önemli belirtiyi bir araya getirdik...

1. Ele Gelecek Büyüklükte Kitle

Meme kanserinin belki de en önemli belirtisi ele gelecek boyutta, kenarları düzensiz kitleler. 20 yaşından sonra her kadın düzenli olarak kendi kendine meme muayenesi yaparak, yılda bir kez de uzman hekime giderek meme yapısında herhangi bir değişiklik olup olmadığını kontrol etmeli. 40 yaşından sonra da iki yılda bir kez mamografi çektirmek gerekiyor. Diğer taraftan her ihtimale karşı tetikte olarak kansere yakalanma riskine karşı sigorta yaptırmakta fayda var. Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası yaptırarak kendinizi kötü günlere karşı güvence altına alabilir, QNB Sigorta Ayrıcalıklar Kulübü’ne ücretsiz üye olarak spor, sigara bırakma ve beslenme danışmanlığı gibi hizmetlerden %40’a varan indirimlerle faydalanabilirsiniz.

2. Meme Ucundaki Değişiklikler

Meme ucunda meydana gelen çekilme, çökme, soyulma, kabuklanma gibi beklenmedik değişikler de meme kanseri belirtileri arasında yer alıyor. Böyle farklılıklar gördüğünüz takdirde hemen bir uzmana başvurmalısınız.

3. Meme Akıntısı

Söz konusu meme kanseri belirtileri olunca memenizde meydana gelen bütün garipliklerden şüphelenmelisiniz. Ancak bu gariplikler her zaman meme kanseri olacağınız anlamına gelmez, başka nedenlerle de meydana gelebilir. Korkup panik yapmadan önce işin uzmanına danışmalısınız. Örneğin meme akıntısı da tehlikeli belirtilerden biri. Memenizi sıkmamanıza rağmen kanlı veya şeffaf bir akıntı geliyorsa bir an önce doktora gitmenizde fayda var.

4. Memede Büyüme ve Şekil Bozukluğu

Memelerdeki orantısız büyüme ve şekil farklılıkları da uzmanların altını önemle çizdiği meme kanseri belirtileri arasında sayılıyor. Düzenli aralıklarla kendinizi ayna karşısında kontrol etmeyi sakın unutmayın!

5. Memede Çukurlaşma

Meme derisindeki pürüzler ve çukurlaşma da önemli belirtilerden. Kendi kendinize kolayca fark edebileceğiniz bu belirtileri ciddiye alın ve nedenini öğrenmek için doktora başvurmaktan sakın çekinmeyin. Meme kanseri günümüzde her ne kadar çok yaygın olsa da tedavisi mümkün. Hatta kanser ilk zamanlarında teşhis edilebilirse ameliyat olmadan, sadece ilaç tedavisiyle kanseri atlatabilirsiniz.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 11 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.