Erkeklerin Yaşlarının İlerledikçe Dikkat Etmesi Gereken 6 Hastalık

Buradasınız

Sev 16 Eylül 2017

Hayatın içerisinde bir ömür boyu devam eden gelecek kaygısı, çalışma koşulları, stres, çevresel faktörler, özel hayat gibi telaşlar arasında birçok erkek yaşı ilerledikçe sağlık problemleri ile karşı karşıya kalıyor. Yaşın ilerlemesine bağlı olarak ortaya çıkan bazı sorunların yanında kimi zaman can sıkıcı bazı hastalıklar da erkeklerin canını sıkabiliyor. Daha sağlıklı ve güzel bir yaşam için erkeklerin dikkat etmesi gereken 6 hastalığı sizler için derledik.

Prostat Kanseri

Prostat Kanseri, özellikle 50 yaş üzeri erkeklerde sık görülen bir hastalık. Bu hastalıkta tümörün çıkış yeri çoğunlukla prostat bezinin arka bölümü oluyor. Erkeklerin oldukça canını sıkan bu hastalık yavaş ilerlemesi sebebiyle spesifik belirtiler göstermiyor. Bu yüzden de ancak düzenli olarak doktor muayenesi ile teşhis konabiliyor. Tahminlere göre, yakın gelecekte her 6 erkekten birinde görülmesi beklenen bu hastalıktan beslenmenize göstereceğiniz hassasiyetle kendinizi koruyabilirsiniz

Varikosel

Yapılan araştırmalarda 25 yaş üstü erkeklerde sıklıkla görülen varikoselde, testislerdeki sıcaklık artışı ve toplardamardaki kanın geri dönmesiyle birlikte sperm sayısı oldukça azalıyor. Kısırlık sorunu ile doktora başvuran birçok erkekte temelde varikosel hastalığı görülüyor. Okunuşu itibariyle varis hastalığına oldukça benzeyen bu hastalıkta dikkat edilmesi gereken en önemli olgu belirtiler ortaya çıktığında hızla doktora başvurulmasıdır.

Kolon Kanseri

Kolon Kanseri’nin erkeklerde görülme oranı kadınlara nazaran daha fazla. Batı tarzı yaşam biçiminin etkisiyle günümüzde oldukça riskli bir hastalık. Özellikle sanayi işçilerinin maruz kaldığı bazı kimyasal maddeler hastalığın tetikleyicisi olarak kabul ediliyor. Bu durumda doktorların önerisi, lifli gıdaların tüketiminin artırılması. Hastalığın nedeninin tam olarak bilinememesi ve genetik faktör bu hastalık için düzenli tarama ve kontrolleri gerekli kılıyor.

Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası ile birlikte kansere karşı kendinizi ve sevdiklerinizi güvence altına alabilirsiniz. QNB Sigorta Ayrıcalıklar Kulübü’ne ücretsiz üye olarak, sağlıklı bir hayat için şart olan pek çok destekleyici hizmetten size özel indirimlerle yararlanabilirsiniz.

Koroner Kalp Hastalıkları

Erkeklerde kadınlara oranla %52 oranında daha fazla görünen kalp hastalıkları, genç yaşlardan itibaren risk oluşturuyor. Kalbi besleyen damarların tıkanmasıyla oluşan Koroner Kalp Hastalığı, kalp krizi riskini oldukça artırıyor. Uzmanlara göre, ABD ve Avrupa’ya oranla ülkemizde genç yaşlardan itibaren daha fazla kalp krizi görülmesinin temel nedeni, sigara kullanımı. Ailesinde kalp krizi öyküsü bulunan 40 yaş üstü erkeklerin, düzenli doktor kontrolünden geçmeleri, düzenli spor yapmaları ve ideal kiloda kalmaları öneriliyor.

Akciğer Kanseri

Kalp-damar hastalıklarından sonra önemli bir diğer hastalık Akciğer Kanseri. Kadınlara oranla erkeklerde daha sık görülen bu hastalık, sessiz ilerlediği için belirtilerinin oldukça iyi bilinmesi gerekiyor. Düzenli kontrol gerektiren hastalık, hastaların %25’inde hiçbir belirtiye neden olmuyor. Geriye kalan hastalarda ise yeni başlayan öksürükler, öksürükle kan gelmesi, nefes almada güçlük gibi belirtilerle görülüyor. Ve doktorların özenle uyardığı sigara kullanımı ve hijyen kurallarına dikkat edilmemesi, kanserin tetikleyicilerinden sayılıyor.

Diyabet

Vücuttaki insülin eksikliği ve insülin direnci diyabet hastalığına yol açıyor. Yaş ilerledikçe beslenmesine dikkat etmeyen ve spor yapmayan erkeklerin karşısına can sıkıcı bir halde çıkan bu hastalık, bireyin tüm yaşam tarzını değiştirmesini gerektiriyor. Kalp-damar hastalıklarına da yol açan diyabet, dikkat edilmediği takdirde cinsel yaşamı da olumsuz etkiliyor. Sadece gündelik yaşamınızda alacağınız basit kararlarla doktor kontrollerinizden huzurla ayrılabilirsiniz.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 6 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.