Gözleriniz İçin Basit ve Dinlendirici 10 Egzersiz

Buradasınız

Hareket Et 07 Aralık 2017

Artık hemen herkes günün büyük kısmını telefon, bilgisayar, televizyon gibi gözleri yoran elektronik cihazlara bakarak geçiriyor. Sonuç olarak da gözlerde kuruluk ve yaşarma, baş ağrısı gibi şikayetlerden yakınıyor. Tüm bu şikayetler göz egzersizlerine başlamanın zamanı geldiğini gösteriyor. Gözleriniz için basit ve dinlendirici 10 egzersiz türünü öğrenmeye ne dersiniz?

1. Gözlerinizi Ellerinizle Kapatın

Gözlerinizi elleriniz yardımıyla kapatın ve birkaç dakika boyunca karanlığa bakın. Bu egzersizi art arda iki kere uygulayabilirsiniz.

2. Sağa ve Sola Bakma Egzersizi

Dik bir şekilde oturduktan sonra kafanızı hareket ettirmeden karşıya odaklanın. Pozisyonunuzu hiç bozmadan gözlerinizi sola çevirin ve gördüğünüz herhangi bir şeye odaklanın. Sonra aynı şekilde sağa bakın. Bu egzersizi üç tur tamamlanana kadar devam ettirebilirsiniz. Ancak unutmayın ki bu tarz egzersizlerin yanı sıra başka önlemler de almalısınız. İkisi Bir Arada Ferdi Kaza Sigortası yaptırarak QNB Sigorta Ayrıcalıklar Kulübü’ne ücretsiz olarak üye olabilir, yılda iki kez para ödemeden göz doktorunun yanı sıra diş doktoru muayenesi de olabilirsiniz. Ayrıca anlaşmalı kurumlardan yapacağınız optik ve güneş gözlüğü alışverişlerinde %60’a kadar varan indirimler de sizleri bekliyor.

3. Yukarı ve Aşağı Göz Egzersizi

Dik bir şekilde oturduktan sonra kafanızı hareket ettirmeden karşıya odaklanın. Daha sonra beşer kez yukarı ve aşağı bakın. Bunu üç set olarak tekrarlayabilirsiniz. Alnınızı kırıştırıp kaşlarınızı çatmaktan çekinmeyin. Unutmayın ki göz egzersizleri ağrı, kuruma, yaşarma gibi sorunların çözümünde etkin rol oynuyor.

4. Diyagonal Göz Egzersizi

Tam karşıya doğru odaklandıktan sonra aşağı ve sola bakın. Ardından gözlerinizi köşegen şeklinde hareket ettirerek sağa ve yukarıya bakın. Gördüğünüz herhangi bir şeye odaklanın. Unutmayın ki tüm döngüyü diğer yön de dahil olmak üzere üç kere tekrarlamanız gerekiyor.

5. Dairesel Göz Egzersizi

Sola bakın ve gözlerinizi yavaşça saat yönünde bir daire şeklinde döndürün. Bu egzersizi saat yönünde beş kez, ardından saat yönünün tersinde beş kez tekrarlayabilirsiniz.

6. Yakına ve Uzağa Odaklama

Gözlerinizi 20-30 cm uzaklıktaki bir kaleme odaklayın. Ardından daha uzaktaki bir nesneye bakıp ona odaklanın. Daha sonra tekrar kaleme bakın. Kalem haricindeki odağınızı beş kere değiştirin. Bu döngüyü üç kez tekrar edebilirsiniz. Göz egzersizleri düzenli tekrar gerektiriyor…

7. Konsantrasyon-1

Düz durun ve karşıya doğru bakın… Ardından kaşlarınız arasındaki noktaya odaklanın ve birkaç saniye öyle kaldıktan sonra tekrar karşıya doğru bakın. Bu egzersizi üç kere tekrarlayabilirsiniz...

8. Konsantrasyon-2

Düz durun ve karşıya doğru bakın… Ardından burnunuzun ucuna odaklanın ve birkaç saniye öyle kaldıktan sonra tekrar karşıya doğru bakın. Bu egzersizi de üç kere tekrarlayabilirsiniz.

9. Masaj-1

Gözlerinizi kapadıktan sonra iki üç saniye boyunca sımsıkı sıkın. Ardından gözlerinizi kapalı biçimde serbest bırakın, sonra tekrar sıkın… Bu egzersizi 10 kez tekrarlayabilirsiniz.

10. Masaj-2

Gözlerinizi kapadıktan sonra parmak uçlarınızla önce saat yönünde sonra ise saatin tersi yönünde gözlerinize masaj yapın. 10’ar tane daire çizmeniz yeterli.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.