Çocuk Sahibi Olmadan Önce Kendinize Sormanız Gereken Sorular

Buradasınız

Sev 04 Mayıs 2016

 

Aşkınızın meyvesi, yeni hayat sebebiniz, hayatın mucizesi… Çocuk sahibi olmak benzersiz bir deneyim olmakla beraber hem kendi hayatınız hem de dünyaya gelmesine neden olacağınız bir insanın hayatı için çok büyük bir sorumluluk demek. “Yaşım geldi, evlendim, şimdi de sırada çocuk yapmak var.” diyerek dünyaya yeni bir insan getirmek, düşünebilmesiyle ünlü bir varlık olan insana pek de yakışmayan bir durum.

Çocuk sahibi olmadan önce kendinize bu soruları sorduğunuzdan emin olun ki farkındalığı yüksek birer ebeveyn olmanın gerekli ilk şartını yerine getirmiş olun.

1- Kendimi Hazır Hissediyor muyum? 

Çocuk sahibi olmak için kendinizi gerçekten hazır hissediyor musunuz? “Başkaları ne der?” değil; siz ne diyorsunuz? Bazen akrabaların ve toplumun beklentilerini karşılamak için kendi düşüncelerimizi ya da zamanımızı görmezden gelebiliyoruz ama çocuk sahibi olmak çok ciddi bir konu. Bir çocuğunuz olduğunda şimdi yaşadığınız hayat tamamen değişecek. Belki işinizde yükselmek için birkaç seneye daha ihtiyacınız var ya da evliliğinizin daha tam rayına oturmadığını düşünüyorsunuz? Kendinizi tamamen hazır hissettiğinizde çocuk yapma kararı verin, sizin hayatınız, sizin çocuğunuz.

2- Eşim de Benim Kadar Çocuk Sahibi Olmak İstiyor mu?

Büyük ihtimalle hayallerinizin ve gelecek planlarınızın arasında bir gün çocuk sahibi olmak vardı, eş seçiminizi buna göre yaptınız ve iyi bir ebeveyn olacağını düşündüğünüz kişiyle evlendiniz. Ama durum her zaman böyle olmayabiliyor ya da iyi bir eş, iyi bir ebeveyn olacak anlamına gelmiyor. Veya herkes illa bir çocuğu olsun istemiyor. Eşinizin de en az siniz kadar çocuk sahibi olmak istediğinden emin olun. Siz hazır hissediyorsunuz peki ya o? O çocuğu tek başınıza büyütmeyeceksiniz sonuçta.

3- Çocuğumun Olması Şimdiki ve Gelecekteki Hayatımı Nasıl Etkileyecek?

Bunu hem maddi hem de manevi açıdan düşünmelisiniz. Bir çocuğunuz olduğunda uyku düzeninizden tatil planlarınıza, çalışma temponuzdan sosyal hayatınıza kadar her şey değişecek. Evet, bir bebek sevimliliği ile eve güneş gibi doğar ama büyüyecek, ihtiyaçları olacak, iyi bir ömür yaşaması için bazı temel koşulları ona sağlamanız gerekecek. Çocuk tamamen sizi kısıtlayacak demek değil bu ama evet, belli ölçüde sınırlayacağı gibi size daha önce yaşamadığınız duyguları da yaşatacak. Önemli olan bunların bilincinde olarak karar vermek.

4- Finansal Durumum Çocuk Yapmak İçin Müsait mi?

“Evde yemek pişiyor nasıl olsa, nedir yani bir çocuğun masrafından ne olacak?” diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü en nihayetinde bir insanın dünyaya gelmesinden sorumlusunuz. Çocuğunuzun iyi bir eğitim görmesi, sporla ve sanatsal etkinliklerle gelişimini tamamlayabilmesi, en çok da maddi sıkıntılar nedeniyle anne-baba arasında yaşanan sorunlardan muzdarip olmaması gerek. Bu yüzden acele etmeyin, finansal durumunuz karışıksa kendinize zaman tanıyın, bütçenizi toparlayın ve geleceğini bazı standart ölçülerde garanti altına alabileceğinizi düşündüğünüzde çocuk yapın.

Örneğin çocuklarının iyi bir eğitim alması ebeveynler için en önemli şeylerin başında gelir. Hayatta iyi şeyler kadar aksilikler de yaşanabiliyor. Başınıza gelebilecek beklenmedik bir durum söz konusu olduğunda çocuğunuzun eğitiminin aynı kalitede devam edecek olmasını sağlayarak endişelerinizi sona erdirme yolunda ikinci adımı atabilirsiniz. İlk adım çocuğu dünyaya getirmek çünkü.

5- Çocuğu İlişkiyi Düzeltecek Sihirli Değnek Olarak mı Görüyorum?

Eşinizle yaşadığınız sorunlara son vermek için bir çocuk dünyaya getirmeyi düşünüyorsanız bunu yapmayın. Çocuk, başlı başına bir sorumluluk olduğu için eşinizle yaşadığınız problemlere bir yenisini daha ekleyebilir. Eşinizle aranızdaki bağın güçlü olduğuna ve sorunları kendi içinizde çözebildiğinize inandıktan sonra çocuk yapma kararını verin. Evet, tüm sevimliliği ile bir çocuk herkesin kalbini yumuşatır ve neşe saçar ama eşinizle iletişiminizdeki sorunları çözemez. Nasıl çözsün, o daha bebek, henüz kendisi hayatın nasıl bir şey olduğunu anlamaya çalışıyor. 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
5 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.