Yaşlanmanızı Geciktirecek 10 Püf Noktası

Buradasınız

Hareket Et 01 Ekim 2017

Her yaşın ayrı bir güzelliği vardır ancak yaş ilerledikçe ortaya çıkan bazı değişiklikler birçok kişiyi rahatsız edebilir. İşte 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü’nde fiziksel ve bedensel olarak yaşlanmanızı engelleyecek 10 altın öneri ve püf noktası.

Mutlu Olduğunuz İşlerde Çalışın

Birçoğumuz sadece para kazanmak ve hayatımızı asgari şartlarda sürdürebilmek için hayatımız boyunca sevmediğimiz işlerde çalışmak zorunda kalıyoruz. Bu durum zaman içerisinde bizi mutsuz ederken, stresli bir insan olmamızı ve çeşitli hastalıklara yakalanmamıza sebep oluyor.. Keyifli ve sağlıklı bir yaşlılık için seçeceğiniz işin çok büyük önemi var.

Yaşlanırken Geleceği Unutmayın

Hayatın normal akışı içinde olan yaşlanma süreci birçok değişimi de beraberinde getiriyor. Siz de bugünlere karşı hazırlıklı olmak ve yaşlılığınızda daha rahat bir hayat sürmek istiyorsanız bugünden Kolay Emeklilik Planı yaptırabilirsiniz.

Sağlıklı ve Dengeli Beslenmeyi İhmal Etmeyin

Tüm hayatınız boyunca ve yaşlanırken de dengeli ve sağlıklı beslenmek kadar önemli olan çok az olgu vardır. Az, öz, yeterli ve dengeli yemek yemek, tükettiğiniz yiyeceklere ve içeceklere dikkat etmek yaşlanmanızı geciktireceği gibi ileri yaşlarınızda daha sağlıklı bir vücuda sahip olmanızı sağlayacak.

Sporu Eksik Etmeyin

Hem vücudunuzu hem de zihninizi zinde tutabilmek için günlük hayatınızda sporu bir yaşam tarzı olarak benimsemeniz oldukça önemli. Bunun için bugünden başlayarak herhangi bir spor dalını seçebilir, bir kulübe ya da spor salonuna yazılabilir, hiç olmazsa günde en az yarım saat yürüyüş ya da kardiyo hareketleri yapabilirsiniz. Bu şekilde hem daha geç hem de daha sağlıklı şekilde yaşlanırsınız.

Uykunuzu Düzenleyin

Günümüzde birçok hastalık uyku düzeninin bozukluğundan kaynaklanıyor. Özellikle hayatının büyük bölümünde uyku sorunu yaşayan insanlarda, yaşlılık dönemlerinde farklı hastalıkların ortaya çıkması ise daha olası. Bunun önüne geçmek için günde en az 6-7 saat; sağlıklı, düzenli ve dengeli bir uyku düzeni yakalamanız önemli.

Zararlı Alışkanlıklarınızı Bırakın

Sigara, alkol ya da bağımlılık yapan diğer birçok madde, sizi genç yaşlarınızdan itibaren yakalayarak sağlığınızı yavaş yavaş kötüleştirir. Bunun için en iyisi zararlı alışkanlıkları hiç edinmemek ya da yolun daha başındayken hızlıca bunlardan vazgeçmek. İç organlarınızda yaratacağınız tahribatın düzelmesi, siz yaşlandıkça daha zor ve sancılı olacaktır.

Kronik Hastalıklarınızı Kontrol Altına Alın

Zaman ilerledikçe ve siz yaşlandıkça kalp hastalıkları, diyabet, solunum yolu rahatsızlıkları, tansiyon gibi birçok kronik hastalık çevrenizde kol gezmeye başlayacak. Bunun için siz bugünden önleminizi alın ve olası durumlar için doktorunuzla birlikte kontrollerinizi yaptırın. Düzenli kontroller ve taramalarla olası birçok hastalığı önceden ya da erken evrede keşfederek önüne geçebilirsiniz.

Cilt Bakımı İşe Yarayabilir

Hepimizin cildinde doğal yapımız ve genetiğimiz gereği zaman içerisinde çeşitli deformasyonlar ya da hastalıklar ortaya çıkabilir. Bunun için doktorunuzla birlikte karar vererek, doğal yollarla üretilmiş bazı maddeleri kullanarak cilt bakımınızı yapmakta fayda var. Zaman birçok şeyi yıpratsa da siz alacağınız basit birkaç önlem ile cildinizdeki yaşlanmayı geciktirebilirsiniz.

Sosyalleşin

Yaşınızın ilerlemesi birçok alanda handikaplı gibi gözükse de aslında biriktirdiklerinizle elde ettiğiniz deneyimler paha biçilemez. Bu deneyimlerinizi paylaşmak ve kendinizi daha zinde tutmak için sosyalleşmeye, arkadaşlarınızla daha fazla vakit geçirmeye, çok kişiyle yapılacak aktivitelere katılmaya özen gösterin. Bu yolla hem daha eğlenceli vakit geçirebilir hem de zihninizin yaşlanmanızı geciktirebilirsiniz.

Bulmacaya Ne Dersiniz?

Birçok araştırma düzenli olarak bulmaca çözen kişilerin zihinlerinin, çözmeyenlere oranla çok daha aktif olduğunu ve daha fazla çalıştığını ortaya koyuyor. Özellikle Alzheimer gibi beyninizi doğrudan etkileyecek hastalıklara karşı da bulmaca çözerek direnç gösterebilirsiniz.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 9 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.