CrossFit ile İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey

Buradasınız

Hareket Et 22 Temmuz 2017

crossfit

Etrafınızdaki fit kişilerin yeni açılan bir box’tan, WOD’dan ya da PR’larından bahsettiklerinde hangi dilde konuştuklarını merak ediyorsanız, CrossFit’le ilgili bu yazı bütün sorularınızı cevaplayacak. İşte tüm dünyayı kasıp kavuran CrossFit’le ilgili merak ettiğiniz her şey...

Nedir Bu CrossFit?

crossfit nedir

CrossFit, polis akademilerinin, askeri okulların ve dünya çapında pek çok sporcunun uyguladığı bir genel güç ve kondisyon programıdır. Bölgeler üzerine yoğunlaşan vücut geliştirme sporunun aksine, tüm vücudu yüksek yoğunluklu fonksiyonel hareketlerle çalıştırmayı amaçlar. Her gün farklı bir antrenman programı (WOD - Workout of the day) ile çalışılır. 

Kimler CrossFit Yapabilir?

kimler crossfit yapabilir

Ciddi bir sakatlığı ya da spor yapmasına engel teşkil eden bir durumu olmayan herkes CrossFit yapabilir. Deneyim, yaş ya da cinsiyet fark etmez. Çünkü CrossFit antrenmanlarının ağırlığı ve yoğunluğu sizin kapasitenize göre belirlenir ve sizi her zaman zorlamaya devam edecek şekilde artırılır. Fakat herkes aynı hareketleri yapar. Örneğin bir antrenman, 60 kilogram ağırlıkla squat yapmanızı söylüyor fakat siz yalnızca 20 kilogramla yapabiliyorsanız, ağırlık düşürülür. Hareketi kaç defa tekrarlayabileceğiniz sizin kapasitenize bağlıdır. 

Kimler İçin Mükemmeldir?

crossfit

Daha önce hiç düzenli antrenman yapmadıysanız, klasik spor salonu aletlerinden sıkılıyor, daha etkili ağırlık çalışmalarına nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız CrossFit sizin için harika olabilir. Burada bir eğitmen ve son derece destekleyici bir grup atmosferi eşliğinde güç artırıcı egzersizlere giriş yapabilir, sürekli değişen hareketlerle sıkılmadan kendinize meydan okuyabilirsiniz. Genel program, üç gün spor, bir gün dinlenme şeklindedir fakat bağımlılık yaptığından üyelerin çoğu kendini her gün spora giderken bulabilir. 

Kimler İçin O Kadar Da Mükemmel Değildir?

kimler crossfit yapamaz

Bu egzersiz, bütüncül ve sürekli değişen yapısı itibariyle tek bir alanda uzmanlaşmaya ve vücudun belli bölümlerini güçlendirmeye istekli kişilere pek uygun değildir. Burada genellikle her şeyden biraz yapar ama hiçbirinde uzmanlaşmazsınız. CrossFit’in grup dinamiği pek çok kişiye cazip gelir fakat siz yalnız spor yapmaktan hoşlanıyorsanız, size göre olmayabilir. 

Siz CrossFitçe’ler Nasıl Diyor? 

crossfit

CrossFit’in kendisine has jargonuna ilk anda adapte olmak zor olabilir. İşte bilmeniz gereken önemli CrossFit terimlerinden bazıları:

AMRAP: As Many Reps as Possible - Yapabildiğin kadar set yap. Bu antrenmanlarda belirli bir süre ve 2-3 hareketten oluşan bir süper set verilir ve sınırlı bir sürede yapabileceğiniz kadar set yapmanız beklenir.

WOD: Workout of the Day - Günün antrenman programı

Box: CrossFit salonu

BW: Body Weight - Vücut ağırlığı

EMOM: Every Minute on the Minute - Bir dakika içerisinde yapılan antrenman.

AFAP: As Fast as Possible - Mümkün olduğunca hızlı.

Chipper: Döngü antrenman, ara vermeden başa dönme.

PR: Personal Record - Kişisel rekor

1RM: 1 rep maximum - Maksimum bir tekrar

CrossFit Tehlikeli Mi? 

crossfit tehlikeli mi

Yanlış ellerde evet. Sonuçta büyük güç, büyük sorumluluk. Büyük güce ulaşmak için uzman eğitmenler, ısınma ve esneme hareketleri gerektiriyor. CrossFit egzersizlerinin çoğunun en kısa süre içerisinde tamamlanması istendiğinden, bazı sporcular hız için formdan feragat edebiliyorlar. Tekniğinizi düzeltecek uzman bir eğitmeniniz yoksa bu durum size sakatlık olarak geri dönebilir. Ayrıca sınırlarınızı zorlamak bu işin şanından olsa da, hazır olmadığınız kadar zorlamamaya da dikkat etmelisiniz. Her daim vücudunuzun sinyallerini dinlemeli ve başkalarıyla değil kendinizle yarışmalısınız. 

CrossFit Kadınların Fazla Kas Yapmasına Neden Olur Mu?

crossfit hakkında bilinmeyenler

Günümüzde fit olmak “zayıf” değil, “güçlü” olmak anlamına gelmeye başladı. Giderek daha çok kadın koşu bandından inip serbest ağırlıklara doğru geçiş yapıyor ve hafif kaslı bir görünümü cazip buluyor. Fakat yine de CrossFit’le yeni tanışan kadınların aklında “Conan filmindeki Arnold Schwarzenegger’e döner miyim?” sorusu olabiliyor... Cevabımız tabii ki hayır! Ağırlık kaldırmak sizi daha güçlü yapar, ama özel bir vücut geliştirme rutinine göre yiyip, içmiyor, ekstra gıda desteği ve testosteron almıyor ve yıllardır bu amaç için çalışmıyorsanız sizi irileştirmez. 

CrossFit ve benzeri sporlar, başta kanser olmak üzere pek çok hastalıktan korunmada önemli bir role sahip. Ancak yine de önlem almak için Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası yaptırmaya ne dersiniz? Bu güvence ile birlikte kendinizi ve sevdiklerinizi güvence altına alırken QNB Sigorta Ayrıcalıklar Kulübü’ne ücretsiz üye olabilir, sağlıklı bir hayat için şart olan pek çok destekleyici hizmetten size özel indirimlerle yararlanabilirsiniz.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
11 + 4 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.