Baklagillerin Vücudunuz İçin 10 Faydası

Buradasınız

Ye-İç 04 Ocak 2018

Sağlıklı beslenme rutini oluşturmak isteyenlere verilen en önemli öneriler arasında baklagiller başı çekiyor. Uzun süre tok tutma özelliği ve içeriğindeki yüksek protein ile spor yapanların da dostu olan baklagillerin vücudunuz için 10 faydasını sizler için derledik.

Kilo kontrolü sağlamaya yardımcı

Baklagiller kompleks karbonhidrat içeren besinler arasındadır. İçeriğinde ise yüksek oranda protein ve lif barındırır. Bu sayede baklagilleri tükettiğinizde uzun süre açlık hissetmezsiniz ve bu tokluk hissi sayesinde gün içerisinde daha kontrollü beslenmeyi başarabilirsiniz.

Kabızlığı önler

Baklagiller yüksek oranda lif içerir. İçerdiği, suda çözünmeyen lifler sayesinde hazımsızlık yaşamazsınız ve kabızlık sorunlarınız da ortadan kalkar. Böylece daha sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olursunuz.

Kalp sağlığını korur

Kalp hastalıklarının en büyük sebebi yüksek kolesterol ve doymuş yağ içeren besinleri tüketmektir. Bu besinler sağlığı ciddi anlamda olumsuz etkiler. Baklagiller ise kolesterol ve doymuş yağ içeriğine sahip değildir. Bu nedenle kalp sağlığınıza destek olarak daha sağlıklı bir vücuda kavuşmanız için yardımcı olur. Uzmanlar kalp hastalarına haftada en az 2 kez baklagil tüketmelerini tavsiye ediyor.

Bağışıklık sisteminizi güçlendiriyor

Soğuk havalar hızla geldi ve artık hastalıklara yakalanma riski gittikçe artıyor. Baklagiller içerdiği vitamin, mineraller, E vitamini, demir, magnezyum ve potasyum sayesinde bağışıklık sistemini koruyucu bir etki yaratıyor. Baklagiller tüketiminizi arttırarak bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir ve hastalıklardan korunabilirsiniz.

Kan şekerini düzenliyor

Özellikle diyabet hastalarının tüketebileceği bir besin olan baklagiller içerdiği yüksek diyet posası sayesinde kan şekerinin hızla yükselmesine engel oluyor.

Kansere karşı koruyor

Baklagiller posalı özelliği sayesinde kalın bağırsak florasını koruyarak zararlı bakterileri vücuttan uzak tutuyor. Bu nedenle kolon ve rektum kanseri riskine karşı koruyucu bir etki yaratıyor.

Demir eksikliğini önlüyor

Baklagiller yüksek oranda demir de içeriyorlar. Et yemeyenlerde veya az yiyenlerde ortaya çıkan demir eksikliği baklagiller tüketimi arttırılarak önlenebiliyor.

Kemikleri güçlendirir

Kuru baklagillerin içerisinde vücut sistemi için faydalı birçok vitamin ve mineral bulunuyor. Onlardan birisi olan kalsiyum sayesinde kemik sağlığını korumaya yardımcı oluyor.

Sinir sistemini koruyor

Baklagiller içeriğinde B,B12 vitaminlerinin yanı sıra tiamin, riboflavin, niasin ve folik asit içeriğine de sahiptir. Bu vitaminler sinir sisteminin düzenli çalışmasında büyük rol oynuyor.

Obeziteyi önler

İçerdiği yüksek orandaki diyet lifi ve protein sayesinde aşırı kilo alımına karşı savaşır. Akşam öğünlerinde az yağ ile yapılmış bir baklagil yemeği yiyerek daha sağlıklı bir vücuda kavuşmak mümkün.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
8 + 8 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.