Cigna Finan Hemen Bilgi Al

Daha Aktif Bir Hayat İçin 6 Öneri

HAREKET ET10 Temmuz 2017

aktif bir hayat

Aktif bir hayat derken illa uzun mesafe koşucusu olmanıza gerek yok. Önemli olan hareketli olmayı hayatın geneline yaymak. Hazırladığımız uygulaması basit önerilerle bu değişikliği yapmak çok daha kolay olacak. 

Ağırdan Alın

ağırdan almak

Eğer uzun zamandır hareketsizseniz, yavaş yavaş başlayın. Bir egzersiz programına başlamadan önce doktorunuzla görüşmenizde fayda var. Doktorunuz sağlığınıza uygun olarak nelere dikkat etmeniz gerektiğini söyleyecektir. Beş dakika gibi kısa bir süreyle başlayıp zaman içinde kondisyonunuz arttıkça egzersiz seanslarınızı uzatabilirsiniz. 

Günde 30 Dakika Hedefi

günde 30 dakika

Gerekli kondisyona eriştikten sonra günde en az 30 dakika fiziksel aktiviteniz olmasını hedefleyin. Üstelik  bu 30 dakikayı tek seferde tamamlamak zorunda değilsiniz. 10 dakikalık üç seans, 30 dakikalık tek seans kadar faydalı olabilir. Örneğin bir gün içerisinde 10 dakika dans edip, öğle aranızda 10 dakikalık bir yürüyüş yapıp, akşam eve girmeden önce de yolunuzu uzatıp 10 dakika daha yürüyebilirsiniz. Elbette ne kadar egzersiz yaparsanız o kadar iyi ama aşırıya kaçmamak kaydıyla. 

Kaslarınızı Çalıştırın

kasları çalıştırmak

Kaslarımızı çalıştırmak ve güçlendirmek için ağırlık çalışmaları da çok önemli. Bu egzersizler sadece kaslarımızı değil kemiklerimizi de güçlendiriyor, dengemizi ve koordinasyonumuzu geliştiriyor.  Bu da ülkemizde özellikle çok görülen kemik erimesi riskini azaltıyor. Nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız bir defalığına da olsa bir eğitmenle çalışmanızda fayda olabilir. Eğitmeniniz kondisyonunuz ve isteklerinize göre size bir egzersiz rutini tavsiye edebilir. 

Yeni Egzersiz Türlerini Deneyin 

yeni egzersizler

Bir çok spor salonu aylık üyelik karşılığında farklı derslere katılma seçeneği sunar. Bu imkanlardan faydalanın ve yeni şeyler deneyin. Yıllardır yaptığınız spor artık size zevkli gelmeyebilir. Çareyi sadece spor salonlarında aramaya gerek yok. Farklı outdoor aktivitelere katılmayı da deneyebilirsiniz. 

Evde De Egzersiz Yapabilirsiniz

evde egzersiz

İnternetten bulabileceğiniz fitness videolarıyla evde de egzersiz yapabilirsiniz. Bunun için özel ekipmanlar almanıza da gerek. Örneğin dans etmek, ip atlamak, mekik, şınav, dolu bir su şişesi veya ağır bir kitapla ağırlık çalışmak gibi egzersizleri tercih edebilirsiniz. 

Esnemeyi Unutmayın

spor yapmak

İhmal etmememiz gereken en önemli şey, egzersizden sonra mutlaka esneme hareketleri yapmak. Spor yapmış ve gerilmiş kasları esnetmek, sakatlanma ve kramp riskini azaltır. Esneme aynı zamanda vücudumuzdaki dolaşım sistemine de fayda sağlar. 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Beynin normal organizasyonunu ve fonksiyonunu bozmasıyla ortaya çıkan ve özellikle ilerleyen yaşlarda hayat kalitesini oldukça düşüren Alzheimer, her geçen gün daha çok gündeme geliyor. Hatalı beslenme, kronik hastalıklar, stres gibi çok farklı nedenlerle ortaya çıkan hastalığa dikkat çekmek için 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü’nde farklı etkinlikler düzenleniyor. Yakın geçmişinizin belleklerinizden silinmesini önlemek adına Alzheirmer’dan korunmalısınız! Peki ama nasıl? İşte 8 adımda Alzheimer’dan korunmak için yapmanız gerekenler.

Hızlı Pişirmek Çözüm Değil!

Sağlıklı beslenmek adına tercih ettiğimiz sebzelerinizin, hızlı pişirme sonucunda bir anda vücudunuz için çok zehirli olabileceğini hiç düşündünüz mü? Sebzelerinizi mangal, barbekü ya da is ve duman altında pişirmek yerine ocağınızın altını kısarak hazırlamayı tercih edin. Böylelikle hem daha lezzetli besinler elde edebilir hem de Alzheimer’a neden olan hatalı beslenme biçimlerinden kurtulabilirsiniz.

Yemek Yaptığınız Kaplara Dikkat

Mutfakta Alzheimer’a neden olabilecek kadar tehlikeli bir diğer unsur da pişirme yaptığınız kaplardır. Bu kapların  üretiminde kullanılan kimyasal birçok madde, yoğun ısıda açığa çıkarak özellikle beyninizde hasara neden olan süreçleri tetikleyebilirler. Kimyasal içeren pişirme kapları yerine çelik, cam, porselen gibi daha doğal malzemelerden üretilenleri seçmeye çalışın.


Kilonuzu Kontrol Edin!

Birçok hastalıkta olduğu gibi Alzheimer’da da kilo kontrolü son derece önemlidir. Yapılan araştırmalar vücut ağırlığının artmasıyla doğru orantılı olarak Alzheimer görülme sıklığının da arttığını gösteriyor. Kaliforniya Üniversitesi Nöroloji Profesörü Paul Thompson’ın teorisine göre, aşırı kilolu kişilerde fazla yağ beyinde depolanıyor ve damarları daraltıyor… Bu durum da hastalığın görülme oranını artırıyor. Siz siz olun ideal kilonuzu yakalayın ve onu koruyun!

Diyabet ve Kalp Sağlığı Çok Önemli…

Toplum içerisinde çok sık görülen ve neredeyse tüm sağlık sohbetlerinin başını çeken diyabet ve kalp hastalıkları da listemizin bir sonraki sırasında yer alıyor. Çok sayıda bilimsel araştırma, diyabetin ve kalp hastalığının Alzheimer hastalığını doğrudan etkilediğini açıkça gösteriyor. Bir hastalığın önemli başka bir hastalığı tetiklemesini istemeyiz. Düzenli kontrollerinizi yaptırın ve doktorunuzla sürekli iletişim halinde olun. Sağlıklı bir yaşam programı sizi Alzheimer’den koruyacaktır.

Beyninizle İnatlaşın!

Beyninizi aktif bir şekilde kullanmak ve zaman zaman onu zorlamak da nörolojik hastalıkların en büyük düşmanlarından biri.  Beyniniz için ekstra mesai yapabilir, sürekli yeni bilgiler öğrenip onu dinamik hale sokabilirsiniz. Araştırmalara göre Alzheimer hastalığı beynini aktif tutmaya gayret eden kişilerde daha ilerleyen yaşlarda ortaya çıkıyor. Bol bol okumak, bir şeyler ezberlemek, bulmaca çözmek ve zihni meşgul edici uğraşlar edinmek işe yarayabilir.

Bol Bol Sosyalleşin

Ruhu dinlendirmek ve hayatın negatif etkilerinden kendinizi arındırmak, Alzheimer ile mücadelede önemli bir faktör. Bunun için de özellikle  sizi mutlu eden kişilerle bir araya gelmeniz, kendinizi daha keyifli hissedeceğiniz ortamlara girmeniz çok işe yarayacaktır. Kurslar, eğitimler gibi daha kalabalık ortamlarda bulunarak sosyalleşmek de çok faydalı olabilir.

Terlemeyi Önleyen Deodorantlardan Kaçının

Araştırmalara göre klasik deodorantların içerisindeki Aluminium Chlorohydrate, Aluminium Zirconium, Paraben vb. içeriklerin Alzheimer hastalığı ile doğrudan ilişkisi var. Gelişmiş ülkelerin birçoğunda olduğu gibi siz de bu ürünlerin kullanımını azaltabilir ve daha doğal yollarla vücut bakımınızı yapabilirsiniz.

Belki De Kişiliğinizi Değiştirmeniz Gerekecek

Bazı kişilik özelliklerinin Alzheimer’a koruyucu etkisi çok güçlü bir bilimsel iddia. Hedefleri olan, bunlar için mücadele eden, daha çok gülen, mutlu olmaya çalışan bireylerin Alzheimer ile olan savaşta çok daha başarılı olduğu kabul ediliyor.  Siz de kişisel özelliklerinizi değiştirerek hayata daha pozitif bakmaya çalışın. Bu yolla belki de çok daha keyifli bir hayata da merhaba demiş olacaksınız.