Daha Aktif Bir Hayat İçin 6 Öneri

Buradasınız

Hareket Et 10 Temmuz 2017

aktif bir hayat

Aktif bir hayat derken illa uzun mesafe koşucusu olmanıza gerek yok. Önemli olan hareketli olmayı hayatın geneline yaymak. Hazırladığımız uygulaması basit önerilerle bu değişikliği yapmak çok daha kolay olacak. 

Ağırdan Alın

ağırdan almak

Eğer uzun zamandır hareketsizseniz, yavaş yavaş başlayın. Bir egzersiz programına başlamadan önce doktorunuzla görüşmenizde fayda var. Doktorunuz sağlığınıza uygun olarak nelere dikkat etmeniz gerektiğini söyleyecektir. Beş dakika gibi kısa bir süreyle başlayıp zaman içinde kondisyonunuz arttıkça egzersiz seanslarınızı uzatabilirsiniz. 

Günde 30 Dakika Hedefi

günde 30 dakika

Gerekli kondisyona eriştikten sonra günde en az 30 dakika fiziksel aktiviteniz olmasını hedefleyin. Üstelik  bu 30 dakikayı tek seferde tamamlamak zorunda değilsiniz. 10 dakikalık üç seans, 30 dakikalık tek seans kadar faydalı olabilir. Örneğin bir gün içerisinde 10 dakika dans edip, öğle aranızda 10 dakikalık bir yürüyüş yapıp, akşam eve girmeden önce de yolunuzu uzatıp 10 dakika daha yürüyebilirsiniz. Elbette ne kadar egzersiz yaparsanız o kadar iyi ama aşırıya kaçmamak kaydıyla. 

Kaslarınızı Çalıştırın

kasları çalıştırmak

Kaslarımızı çalıştırmak ve güçlendirmek için ağırlık çalışmaları da çok önemli. Bu egzersizler sadece kaslarımızı değil kemiklerimizi de güçlendiriyor, dengemizi ve koordinasyonumuzu geliştiriyor.  Bu da ülkemizde özellikle çok görülen kemik erimesi riskini azaltıyor. Nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız bir defalığına da olsa bir eğitmenle çalışmanızda fayda olabilir. Eğitmeniniz kondisyonunuz ve isteklerinize göre size bir egzersiz rutini tavsiye edebilir. 

Yeni Egzersiz Türlerini Deneyin 

yeni egzersizler

Bir çok spor salonu aylık üyelik karşılığında farklı derslere katılma seçeneği sunar. Bu imkanlardan faydalanın ve yeni şeyler deneyin. Yıllardır yaptığınız spor artık size zevkli gelmeyebilir. Çareyi sadece spor salonlarında aramaya gerek yok. Farklı outdoor aktivitelere katılmayı da deneyebilirsiniz. 

Evde De Egzersiz Yapabilirsiniz

evde egzersiz

İnternetten bulabileceğiniz fitness videolarıyla evde de egzersiz yapabilirsiniz. Bunun için özel ekipmanlar almanıza da gerek. Örneğin dans etmek, ip atlamak, mekik, şınav, dolu bir su şişesi veya ağır bir kitapla ağırlık çalışmak gibi egzersizleri tercih edebilirsiniz. 

Esnemeyi Unutmayın

spor yapmak

İhmal etmememiz gereken en önemli şey, egzersizden sonra mutlaka esneme hareketleri yapmak. Spor yapmış ve gerilmiş kasları esnetmek, sakatlanma ve kramp riskini azaltır. Esneme aynı zamanda vücudumuzdaki dolaşım sistemine de fayda sağlar. 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
6 + 12 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.