Her Gün 2 Yumurta Yediğinde Gör Bak Vücudunda Neler Oluyor!

Buradasınız

Ye-İç 26 Ağustos 2017

Güçlü bir protein kaynağı olan yumurta, sağlıklı hayatın olmazsa olmazı. Doktorların bile mucize gözüyle baktığı yumurtanın faydaları ve vücuda etkileri konusunda her yıl yüzlerce araştırma yapılıyor. Peki ya her gün 2 yumurta yemenin vücudunu nasıl etkilediğini öğrenmek ister misin? Öyleyse seni yazıya alalım…

1. Hafızanız Güçleniyor

hafıza güçleniyor

Beyindeki hücrelerin bağlantısını sağlayan fosfolipitler, bilişsel aktiviteler için oldukça yararlı olan “kolin” adındaki maddelerden oluşuyor. Kolin denen ve kimi kaynaklarda B vitaminlerinden biri olarak tanımlanan bu maddenin, beyin için ne denli önemli olduğu yapılan araştırmalarla kanıtlanmış. Eğer günde 2 yumurta yerseniz vücudunuz bu besleyici maddeden yeteri kadar faydalanır ve bellek sorunları yaşama ihtimaliniz azalır.

2. Göz Sağlığın İyileşiyor

göz sağlığı

Yumurtanın faydaları tartışmasız ki göz sağlığı için de geçerli. Yeni araştırmalar tavuk yumurtalarının lutein (göz vitamini) açısından oldukça zengin bir kaynak olduğunu kanıtlıyor. Bu madde, keskin bir şekilde görme ve göz sağlığını sürdürme konusunda muhteşem bir kaynak. Eksikliği halinde göz sağlığı bozulmaya, geri dönüşü olmayan hasarlar oluşmaya başlıyor.

3. Yumurtanın İçindeki D Vitamini Kalsiyumu Toplamaya Yardımcı Oluyor

d vitamini

D vitamini, bir yumurtada veya bir kaşık balık yağında aynı oranda bulunuyor. Ancak tahmin edeceğiniz üzere pek çok kişi balık yağı içmektense yumurta yemeyi seçiyor. Yumurtada bolca bulunan D vitamini, kalsiyumun kemik ve diş sağlığı üzerindeki olumlu etkilerini fazlasıyla artırıyor. Günde 2 yumurta yemekte fayda var.

4. B Vitamini Cildi, Saçları ve Karaciğeri Koruyor

b vitamini

Biyotin, B12 vitaminleri ve yumurtada bolca bulunan besleyici proteinler, saçları ve cildi güçlendiriyor. Ayrıca yumurtada bulunan fosfolipitler toksinlerin karaciğerden atılmasına da yardım ediyor. Günde 2 yumurta yemenin gördüğünüz gibi saç sağlığından karaciğer sağlığına kadar pek çok olumlu etkisi var.

5. Kalp ve Damar Sağlığında İyileşme Oluyor

kalp ve damar sağlığı

Yumurta, kalp ve damar hastalıkları riskini azaltma konusunda etkisi tartışmasız olan Omega-3 açısından da oldukça zengin bir kaynak. Ayrıca düzenli olarak tüketildiği takdirde vücudun kendi kolesterol üretimini de engelliyor.

6. Kilo Vermeye Yardım Ediyor

Amerikalı bilim adamları kahvaltıda yumurta tüketen ve düşük kalorili beslenme düzenine geçen kişilerin iki kat daha hızlı kilo verdiği sonucuna vardı. Yumurtanın faydaları gördüğünüz gibi zayıflamaya da destek oluyor...

7. Kanser Riski Azalıyor

kanser riskini ne azaltır

Beyin sağlığı için çok önemli olan kolin, kanserle de mücadele ediyor. Yapılan bir araştırmaya göre, ergenlik çağından itibaren diyetlerine yumurta ekleyen kadınların meme kanseri riski %18 oranında azalıyor.

Ancak yine de söz konusu kanser gibi ciddi bir problem olunca her ihtimale karşı önlem almalısınız. Mesela pek çok kişi gibi siz de Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası yaptırabilirsiniz. QNB Sigorta Ayrıcalıklar Kulübü’ne de ücretsiz üye olacağın bu sigortayla spor ve sigara bırakma merkezleri, beslenme danışmanlığı gibi sağlıklı yaşamı destekleyen birçok hizmetten %40’a varan indirimlerle faydalanabilirsiniz. Ayrıntılar için tıkla.

8. Çocuk Sahibi Olmak İsteyenler İçin Ayrı Bir Önemi Var

Yumurtanın faydaları cinsel sağlık ve aile planlaması için de geçerli. Yumurtada bulunan B vitaminleri sperm kalitesini artırıyor. B9 vitamini de çocukların zeka geriliği riskini azaltması nedeniyle henüz gebelik planlaması yapan kadınlar için çok önemli.

9. Yaşlanma Hızı Yavaşlıyor

Günde 2 adet yumurta tüketmeye başladığınız zaman yaşlanma hızınız da düşüyor. Hollandalı bilim adamlarının yaptığı araştırmalara göre, 35-40 yaşındaki kadınlar yumurta tüketirse cilt gerginleşiyor ve lekeler kayboluyor. Erkeklerin ise göz çevresindeki kırışıkları azalıyor. Kısaca yumurta ye, genç ve güzel kal!

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
4 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.