Cigna Finan Hemen Bilgi Al

Her Gün 2 Yumurta Yediğinde Gör Bak Vücudunda Neler Oluyor!

YE-İÇ26 Ağustos 2017

Güçlü bir protein kaynağı olan yumurta, sağlıklı hayatın olmazsa olmazı. Doktorların bile mucize gözüyle baktığı yumurtanın faydaları ve vücuda etkileri konusunda her yıl yüzlerce araştırma yapılıyor. Peki ya her gün 2 yumurta yemenin vücudunu nasıl etkilediğini öğrenmek ister misin? Öyleyse seni yazıya alalım…

1. Hafızanız Güçleniyor

hafıza güçleniyor

Beyindeki hücrelerin bağlantısını sağlayan fosfolipitler, bilişsel aktiviteler için oldukça yararlı olan “kolin” adındaki maddelerden oluşuyor. Kolin denen ve kimi kaynaklarda B vitaminlerinden biri olarak tanımlanan bu maddenin, beyin için ne denli önemli olduğu yapılan araştırmalarla kanıtlanmış. Eğer günde 2 yumurta yerseniz vücudunuz bu besleyici maddeden yeteri kadar faydalanır ve bellek sorunları yaşama ihtimaliniz azalır.

2. Göz Sağlığın İyileşiyor

göz sağlığı

Yumurtanın faydaları tartışmasız ki göz sağlığı için de geçerli. Yeni araştırmalar tavuk yumurtalarının lutein (göz vitamini) açısından oldukça zengin bir kaynak olduğunu kanıtlıyor. Bu madde, keskin bir şekilde görme ve göz sağlığını sürdürme konusunda muhteşem bir kaynak. Eksikliği halinde göz sağlığı bozulmaya, geri dönüşü olmayan hasarlar oluşmaya başlıyor.

3. Yumurtanın İçindeki D Vitamini Kalsiyumu Toplamaya Yardımcı Oluyor

d vitamini

D vitamini, bir yumurtada veya bir kaşık balık yağında aynı oranda bulunuyor. Ancak tahmin edeceğiniz üzere pek çok kişi balık yağı içmektense yumurta yemeyi seçiyor. Yumurtada bolca bulunan D vitamini, kalsiyumun kemik ve diş sağlığı üzerindeki olumlu etkilerini fazlasıyla artırıyor. Günde 2 yumurta yemekte fayda var.

4. B Vitamini Cildi, Saçları ve Karaciğeri Koruyor

b vitamini

Biyotin, B12 vitaminleri ve yumurtada bolca bulunan besleyici proteinler, saçları ve cildi güçlendiriyor. Ayrıca yumurtada bulunan fosfolipitler toksinlerin karaciğerden atılmasına da yardım ediyor. Günde 2 yumurta yemenin gördüğünüz gibi saç sağlığından karaciğer sağlığına kadar pek çok olumlu etkisi var.

5. Kalp ve Damar Sağlığında İyileşme Oluyor

kalp ve damar sağlığı

Yumurta, kalp ve damar hastalıkları riskini azaltma konusunda etkisi tartışmasız olan Omega-3 açısından da oldukça zengin bir kaynak. Ayrıca düzenli olarak tüketildiği takdirde vücudun kendi kolesterol üretimini de engelliyor.

6. Kilo Vermeye Yardım Ediyor

Amerikalı bilim adamları kahvaltıda yumurta tüketen ve düşük kalorili beslenme düzenine geçen kişilerin iki kat daha hızlı kilo verdiği sonucuna vardı. Yumurtanın faydaları gördüğünüz gibi zayıflamaya da destek oluyor...

7. Kanser Riski Azalıyor

kanser riskini ne azaltır

Beyin sağlığı için çok önemli olan kolin, kanserle de mücadele ediyor. Yapılan bir araştırmaya göre, ergenlik çağından itibaren diyetlerine yumurta ekleyen kadınların meme kanseri riski %18 oranında azalıyor.

Ancak yine de söz konusu kanser gibi ciddi bir problem olunca her ihtimale karşı önlem almalısınız. Mesela pek çok kişi gibi siz de Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası yaptırabilirsiniz. Cigna Finans Ayrıcalıklar Kulübü’ne de ücretsiz üye olacağın bu sigortayla spor ve sigara bırakma merkezleri, beslenme danışmanlığı gibi sağlıklı yaşamı destekleyen birçok hizmetten %40’a varan indirimlerle faydalanabilirsiniz. Ayrıntılar için tıkla.

8. Çocuk Sahibi Olmak İsteyenler İçin Ayrı Bir Önemi Var

Yumurtanın faydaları cinsel sağlık ve aile planlaması için de geçerli. Yumurtada bulunan B vitaminleri sperm kalitesini artırıyor. B9 vitamini de çocukların zeka geriliği riskini azaltması nedeniyle henüz gebelik planlaması yapan kadınlar için çok önemli.

9. Yaşlanma Hızı Yavaşlıyor

Günde 2 adet yumurta tüketmeye başladığınız zaman yaşlanma hızınız da düşüyor. Hollandalı bilim adamlarının yaptığı araştırmalara göre, 35-40 yaşındaki kadınlar yumurta tüketirse cilt gerginleşiyor ve lekeler kayboluyor. Erkeklerin ise göz çevresindeki kırışıkları azalıyor. Kısaca yumurta ye, genç ve güzel kal!

Kansere İnat Yaşasın Hayat Hemen Başvur

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
YE-İÇ 18 Eylül 2017

Şekerin sadece şeker hastaları için mi zararlı olduğunu düşünüyorsunuz? Öyleyse şeker konusunda bilinçlenmenizin zamanı gelmiş! Çünkü yüksek kan şekeri konusunda bilinçli olmayan, beslenme şekline özen göstermeyen herkes farklı hastalıkların riskini taşıyor.

1. Bitmeyen Açlık Krizleri


Yüksek kan şekeri, glikozun hücrelere girmesini engellediği için vücut yeterli enerjiyi bulamıyor ve bitmeyen açlık krizleriyle karşılaşıyor.

2. Sık Sık İdrara Çıkma

Çok sık idrara çıkma, kan şekeri yüksek kişilerde en çok görülen belirtilerden biri. Çünkü şekerin yükselmesiyle birlikte böbrekler emilemeyen glikozu dışarı atarak kan ve hücrelerdeki glikoz konsantrasyonunu eşitlemeye çalışıyor.

3. Ağız Kuruluğu

Böbreklerin fazla şekerden kurtulmak istemesi beraberinde sıvı kaybına yol açıyor. Hal böyle olunca kişilerin su ihtiyacı arttığı için ağız kuruluğu problemiyle karşılaşmaları da kaçınılmaz oluyor.

4. Artan Yorgunluk

Glikoz vücutta depolanıp emilmediği için kan şekeri yüksek kişiler, ihtiyaç duydukları enerjiyi üretemiyor. Bu da kendilerini sürekli yorgun hissetmelerine neden oluyor. Özellikle sabahları yataktan kalkmakta zorlanıyorsan ve gün ortasında uyuklamaya başlıyorsan, şeker tüketimini gözden geçirmelisin.

5. Kilo Kaybı

Glikoz dengesizliği kısa süre içinde kilo kaybına sebep olabilir. Bunun olası sebepleri:

-Sık sık idrara çıkma nedeniyle oluşan sıvı kaybı zayıflamanıza  neden olabilir.

-Glikoz metabolizması için insülin seviyesi yetersizse vücut yağ yakmaya başlayabilir.

-İdrardaki yüksek glikoz, vücudun daha fazla kalori harcamasına yol açabilir.

6. Bulaşıcı Hastalıklardaki Artış

Yüksek kan şekeri olan kişilerin, bulaşıcı hastalıklara yakalanma ihtimali daha fazla. Çünkü fazla miktardaki şeker, bakteri ve mayaların çoğalmasına ortam hazırlar. Başta kadınlar olmak üzere herkes özellikle cinsel organlarla ilgili enfeksiyonlara karşı dikkatli olmalı.

7. Cilt Kuruluğu

Çok sık idrara çıkma ve hasar gören sinirlerin ter bezlerini bozması gibi nedenlerden ötürü yüksek kan şekeri olan kişiler, cilt kuruluğu problemi yaşayabilir. Bu yüzden sık sık nemlendirici kremler kullanmaları gerekir.

8. Zihinsel Bozukluklar

Yüksek kan şekeri seviyesi glikozun beyin hücrelerine girip enerji üretmesini engeller. Bu nedenle konsantrasyon problemleri, düşünme ve karar verme hızında azalma gibi durumlar ortaya çıkabilir.

9. Bulanık Görme

Kan şekeri yüksek kişiler, dehidrasyon etkisinin bir sonucu olarak bulanık görme problemiyle sık sık karşılaşırlar. Bu, göz sağlığının bozulmasına hatta kalıcı görme kayıplarına bile neden olabilir.

10. Yaraların Geç İyileşmesi

Yüksek kan şekeri, damarlara hasar vererek vücuttaki yaraların geç iyileşmesine neden olabilir.

11. Kaşıntı

Cilt kuruluğuna bağlı olarak vücutta genel bir kaşıntı hali olabilir.

12. Gerginlik

Araştırmalara göre kan şekeri yüksek kişiler daha endişeli, sinirli ve depresyona meyilli oluyorlar. Beynin glikoz dengesi bozulduğu için ruh hali de olumsuz etkileniyor. Unutmayın ki sinir, stres gibi faktörler hücrelerin yıpranmasına neden olduğu için kanser de dahil olmak üzere pek çok ciddi hastalığa meydan hazırlıyor. Ancak söz konusu kanser olunca çok daha iyi önlemler almak gerek.

Cigna Finans Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası yaptırmaya ne dersiniz? Bu sigortaya sahip olarak, kanser hastalığına yakalanmanız durumunda 250.000 TL’ye varan toplu para ödemesi alabilirsiniz. Üstelik, bu maddi desteği ister tedavi masraflarınız ister fatura, kira, kredi gibi diğer masraflarınız için dilediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Detaylı bilgi için.

 Hemen Başvur