Resim Yapmanın Çocuk Gelişimine 6 Önemli Katkısı

Buradasınız

Sev 02 Ekim 2017

Resim yapan çocuklar daha özgüvenli, yaratıcı ve duyarlı oluyorlar. Ancak resim yapmanın çocuklar üzerindeki olumlu etkileri bu kadarla sınırlı değil. İşte bu renkli hobinin çocuk gelişimine 6 önemli katkısı...

1. Yeteneği Varsa Erkenden Keşfedebilirsiniz

Çocuğunuzun resme ilgisinin yanı sıra yeteneği de varsa ileride belki de iyi bir ressam, grafiker, tasarımcı veya sanat yönetmeni olabilir! Böylece hobi olarak gördüğü ilgi alanıyla para kazandığı için daha mutlu ve şanslı bir birey olarak hayatını sürdürebilir. Çünkü eminiz ki siz de her ebeveyn gibi çocuğunuzun maddi güvencesinin olmasını istersiniz. Bu nedenle onun yeteneklerini keşfetmenin yanısıra Kolay Bireysel Emeklilik Planı yaptırarak hem kendi geleceğinizi hem de çocuğunuzun geleceğini garanti altına alabilirsiniz.

2. İç Dünyalarını, Korkularını Fark Edebilirsiniz

Resim yapan çocuklar psikoloji biliminin de odağında. Çocuğunuzun bastırdığı, yüzleşmeye cesaret edemediği korkuları olabilir. Korkularını somut bir şekilde yakalamanın ve onlarla yüzleşmenin en kuvvetli yöntemleri, yazı ve resim gibi araçlarla kendilerini ifade etmelerini sağlamak. Çocuklar resim yaparak iç dünyalarında onları huzursuz eden korkularıyla mücadele edebilmeyi öğreniyorlar. Aksi halde küçük yaşlarda yaşanan korkular ileriki yıllarda travmalara ve kronik depresyonlara neden olabiliyor.

3. Görsel Anlatımları Kuvvetleniyor

Yeteneği olsun veya olmasın, resim yapan çocuklar, görsel anlatımları daha kuvvetli bireyler oluyor. Bu da hayata bakışlarını doğrudan etkiliyor. Unutmayın ki kendilerini ifade etmek için fazladan bir aracı olan kişiler dünyaya daha farklı gözlerle bakıyor, görünenin altında yatan ve herkesin fark edemediği mesajları da algılıyorlar.

4. İsteklerine ve Hayallerine Olan İnançları Artıyor

Çocuklar, çok istedikleri ve hayal ettikleri yerleri, meslekleri veya ideallerini kağıda yansıtarak belki de başarıya giden yolda ilk adımı atıyorlar. Çünkü hayallerindeki maddi veya manevi herhangi bir şeyi ürettikleri şekilde görmek, kendilerine güvenlerini ve inançlarını artırıyor.

5. Sanata Olan Yönelimleri Artıyor

Resim yapan çocuklar sanata karşı daha saygılı ve ilgili oluyorlar. Ayrıca, estetik zevkleri olan çocukların büyüyünce daha ince ruhlu ve nazik bireyler olduklarını kanıtlayan çalışmalar var. Öyle ki sanatın herhangi bir alanıyla ilgilenenlerin diğer alanlarına da ilgi duyması içten bile değil. Yani resim yapan bir çocuğun müzikten veya baleden aldığı zevk de bir ayrı oluyor.

6. Özgün ve Yaratıcı Oluyorlar

Resim yapmak çocuklara, hayatın her alanına kendilerinden bir parça katmayı öğretiyor. Bu nedenle resim yapan çocuklar, çoğunlukla özgün şeyler üretmeye alışıyor. Bu da yaptıkları pek çok işe yansıyor.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 3 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.