Sinirlendiğinizde Sakinleşmenizi Sağlayacak 10 Öneri

Buradasınız

Sev 15 Aralık 2017

Günlük hayatınızda okulda, işte, özel hayatınızda hemen hemen her yerde can sıkıcı olaylarla karşılaşmanız olası. Bu olaylar büyüklüklerine ve sizin o andaki durumunuza göre sinirlerinizi fazlasıyla yıpratabilir. İlişkilerinizi de oldukça olumsuz etkileyecek sinirli halinize son vermenin tam sırası. İşte sinirlendiğinizde sakinleşmenizi sağlayacak ve basitçe uygulayabileceğiniz 10 öneri.

Portakal kabuğu koklayın

Soyulmuş bir miktar portakal koklamak ya da portakal kabuğunun kokusunu içinize çekmek, stresin etkisini düşürüyor ve stresi azaltıyor. Bu sayede çok kısa zamanda kendinizi iyi hissedebiliyorsunuz.

Geriye doğru sayın

Bazen 10’dan 0’a ya da 100’den 0’a saymak, stresi düşürücü etki yaratabilir. Bu şekilde hem nefes alarak hem de sakinleşerek, önünüzdeki işlere yeniden konsantre olabilirsiniz.

İsteklerinizi pozitif bir şekilde ifade edin

Günününüz kötü başlasa ya da gün içinde kötü bir an yaşasanız da, bazen bazı şeylerin kötü gidebileceğini düşünün. Hayat her zaman akışında gitmeyebilir. Mevcut sorunun geçmişte yaşanan birçok sorun gibi çözüleceğine ya da tamamlanacağına odaklanın.

“Hayır” kelimesine açık olun

Günlük ilişkilerinizde isteklerinize hayır cevabı alabilirsiniz. Gayet normal olan bu durum karşısında, hayal kırıklığına uğramayın. Alınan hayıra yeni alternatifler doğabileceğini unutmayın.

Ayakkabılarınızı çıkarın

Telefon, TV, internet, bilgisayar gibi manyetik radyasyon yayan araçlar insanları stres ve baskı altına sokabilmektedir. Bu nedenle ayakkabılarınızı çıkararak toprakla temas sağlamak, vücut dengesini yeniden sağlamaya yardımcı olacaktır.

Bir sevdiğinize sarılın

Yaşanan stresli ve kızgın anlarda bir sevdiğinize sarılın. Bir sevdiğinize sarılarak kendinizi iyi hissedebilir ve kendinize her şeyin yoluna gireceğini söyleyerek stresinizi azaltabilirsiniz.

Ortamdan uzaklaşın

Sinirlenmenize sebep olan durumdan uzaklaşmanız sakinleşmenize ve daha doğru düşünmenize yardımcı olacaktır. Eğer sinirlendiğinizde kapalı bir ortamda iseniz dışarıya çıkıp yürüyüş yapmak sakinleşmenizi sağlayabilir.

Ayaktaysanız oturun

Eğer sinirlendiğiniz anda ayaktaysanız oturmanız ve derin bir nefes almanız sinirlerinizin yatışmasına yardımcı olacaktır. Mümkünse 5 dakika kadar düzenli nefes alarak oturun.

Birkaç dakika dinlenin

Üzerinizdeki stres yüküne dayanamayacak hale gelmişseniz, birkaç dakikalığına dinlenin. Gözlerinizi kapatarak hayallerinizi, yaşadığınız ve yaşayacağınız güzel şeyleri düşünün.

Müzik dinleyin

Müzik, dinlenildiği zaman eski hatıraları hatırlattığı araştırmalar tarafından ortaya koyulmuş bir gerçektir. Bu yüzden dinlediğiniz zaman mutlu olduğunuz ya da sizde güzel hatıralar bırakmış müzikleri dinleyin.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 11 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.