Osteoporozdan Korunmanın 8 Etkili Yolu

Buradasınız

Sev 20 Ekim 2017

Türkçeye “kemik erimesi” olarak çevrilen osteoporoz, dünyada “sessiz hastalık” adıyla da biliniyor. Yaşam kalitesini doğrudan düşüren bu rahatsızlık, kemiklerdeki protein örgüsünün azalmasıyla iskelette ortaya çıkan ve kemikleri normale oranla çok daha fazla hassaslaştıran bir hastalık. Türkiye’de de tıpkı dünyadaki gibi sağlıksız hayat tarzı nedeniyle orta yaş ve üstü bireylerde sıkça karşılaşılan osteoporozdan korunma yolları hakkında bir derleme hazırladık...

1. Kalsiyum Ağırlıklı Beslenmek Çok Önemli

Yeterli kalsiyuma sahip olmak, uzmanlara göre osteoporozdan korunma yolları arasında en önemlisi. Hatta o kadar önemli ki çocukluk döneminden itibaren herkesin bu konuda bilinçli olması gerekiyor. Çünkü kemiklerin %20’si kalsiyumdan oluşuyor ve bu oranın korunması oldukça önemli. Bu nedenle her yetişkinin başta osteoporoz olmak üzere herhangi bir kemik problemiyle karşılaşmaması için günde ortalama 1000-1500 mg kalsiyum alması gerekiyor. Peki kalsiyum açısından zengin kaynaklar neler? Süt, peynir, yoğurt, yeşil sebze ve taze meyveleri diyetinizden eksik etmemek tahmin ettiğinizden daha önemli. Böylece kemik kırılmalarının da önüne geçebilirsiniz.

2. D Vitamini de En Az Kalsiyum Kadar Önemli

D vitamini kalsiyumun vücuttaki emilim miktarını artırarak kemikleri güçlendirdiği için osteoporozdan korunma yolları arasında ön plana çıkıyor. Çeşitli kaynaklardan aldığınız yeterli düzeyde D vitamini prepatlarının vücutta aktive edilmesi için güneş ışığına ihtiyaç duyduğunuzu da aklınızdan çıkarmayın!

3. Düzenli Spor Yapın

Sağlıklı ve enerjik bir ömür için sporun önemini yadsımak imkansız. Kemik erimesinden korunmak için de düzenli olarak spor yapmanız, en azından günde 10.000 adım kuralına uymanız gerekiyor. Çünkü güçlü kaslar, güçlü bir kemik ve iskelet sağlığı anlamına geliyor!

4. Sigaraya Son Verin, Alkolü Mümkün Olduğunca Az Kullanın

Sigara içenler ve çok fazla alkol tüketenler ciddi anlamda osteoporoz riski taşıyor. Çünkü bu zararlı alışkanlıklar, vücuttaki hormonların dengesini bozduğu için kemiklerin yoğunluğunu azaltarak ciddi tahribatlara neden oluyor.

5. Kafein ve Şeker Dostluğuna Ara Vermekte Fayda Var

Modern insanların en ciddi problemleri arasında aşırı kafein ve şeker tüketimi de yer alıyor. Özellikle bu ikiliyi gün içinde aynı anda çok fazla kullananlar ciddi risk altındalar. Çünkü hem kafein hem de şeker, başta kalsiyum olmak üzere birtakım önemli minerallerin idrar yoluyla vücuttan atılmasına neden oluyor. Bu durum da kemiklerin zarar görmesine neden olarak osteoporoz riskini artırıyor.

6. Aşırı Protein Tüketimine Dikkat

Aşırı protein tüketimi, bilinenin aksine kemik erimesi riskini yükseltiyor. Çünkü protein kan dolaşımındaki asit oranını artırdığından vücut bu oranı dengelemek için kemiklerdeki kalsiyumu harcamaya başlıyor. Bu yüzden henüz çok genç yaşlarda bile osteoporoz riski ortaya çıkıyor.

7. Çok Zayıf veya Çok Kilolu Olmayın

Her şeyin fazlası zarar… Osteoporozdan korunma yolları arasında sağlıklı bir vücut kitle endeksine sahip olmak da var. Aşırı zayıf veya kilolu olmak kemikleri güçsüzleştirdiği için osteoporoza yakalanma ihtimalini de epeyi yukarıya çekiyor. Kısaca sağlıklı bir kiloya sahip olmak fazlasıyla önemli.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
7 + 12 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.