Cigna Finan Hemen Bilgi Al

Sağlıklı Bronzlaşma İçin 15 Şart

HAREKET ET16 Temmuz 2017

sağlıklı bronzlaşma

Bir yanda güneşten alabildiğimiz D vitaminin faydaları, bir yanda güneşe aşırı maruz kalmanın getirdiği zararlar… Peki dengeyi nasıl kuracağız? İşte sağlıklı bronzlaşma için uyulması gerekenler. 

Ölü Deriden Kurtulun

ölü deri temizliği

Sağlıklı bronzlaşma için öncelikle ölü derinizden kurtulmanız gerekiyor. Güneşe çıkmadan önce vücudunuza ve yüzünüze uygulayacağınız peeling veya keseyle cildinizi tazeleyebilirsiniz. 

Yüksek Faktörlü Koruyuculardan Yararlanın

güneşten korunma yolları

Özellikle güneşe ilk çıkışınızda yüksek korumalı güneş ürünlerinden faydalanın. Koruyucuyu güneşe temasınızdan yaklaşık 30 dakika kadar önce vücudunuza sürmeniz etkisini artıracaktır.

Kavurucu Güneşten Kaçının 

Kavurucu Güneşten Kaçının

Bunu hep duyuyorsunuzdur ama bilin ki uzmanlar da sürekli uyarmaktan vazgeçmeyecek. Çünkü bilsek de çoğumuz bu uyarıyı dikkate almıyoruz. Özellikle cilt kanserine karşı önlem almak için 11:00 ile 15:00 saatleri arasında gölgede veya şemsiye altında durmayı tercih edin.

Suya Yakın Yerlerde Güneşlenin

Suya Yakın Yerlerde Güneşlenin

Denize, havuza ya da duşa yakın alanlarda güneşlenin ki arada serinlemek için üşenmeyesiniz. Aralıksız güneşlenmek hem bunalmanıza hem de cildinizin fazlasıyla kurumasına neden olur. 

Pozisyonunuzu Sürekli Değiştirin

Pozisyonunuzu Sürekli Değiştirin

Sürekli aynı pozisyonda yatmamaya özen gösterin. Vücudunuzun eşit bir şekilde bronzlaşması için 15’şer dakika aralıklarla pozisyon değiştirin. Aynı pozisyonda 30 dakikadan fazla kalmamaya çalışın. 

Yavaş Yavaş Bronzlaşın

Yavaş Yavaş Bronzlaşın

Bir günde bronzlaşma düşüncesini aklınızdan çıkarın ve güneşin ışınlarından her gün azar azar faydalanın. Aksi taktirde bronzlaşmış değil, sadece kızarmış olursunuz.

Hareket Halinde De Bronzlaşmanız Mümkün

Sağlıklı bronzlaşma için hareket etmek de önemli. Plajda spor yaparak, yürüyerek veya yüzerek de pek ala bronzlaşabilirsiniz. 

Alternatif Yöntemleri Bilinçli Kullanın

bilinçli güneşlenmek

Piyasada bulunan güneş kremlerini ve yağlarını vücudunuza sürmek yerine kakao yağı, havuç yağı, badem yağı, zeytinyağı gibi alternatif yöntemleri denemek isteyebilirsiniz. Bu yağların oldukça yakıcı etkiye sahip olduğunu unutmadan, azar azar kullanmaya dikkat edin.

Gözlük Ve Şapka Kullanımına Dikkat Edin

sağlıklı bronzlaşmak

Bronzlaşma aşkına güneş gözlüğü ve şapka kullanmayı ihmal etmeyin. Bu sayede yüzünüzü zararlı ışınlardan ve bu ışınların yaratacağı kırışıklıklardan korumuş olursunuz.

Parfüm Ve Deodorant Kullanmayın 

Güneşe çıkmadan önce parfüm ya da deodorant kullanmayın. Sonuçta vücudunuzda renk farklılıkları ve lekelenmeler oluşmasını istemezsiniz, değil mi?

Güneşe Çıkmadan Havuç Yiyebilirsiniz

Kulağa ilginç geliyor olabilir ama havuçta bulunan karoten, sağlıklı bronzlaşma için etkili.  Güneşe çıkmadan önce havuç yemek ya da havuç suyu içmek, istediğiniz rengi almanıza yardımcı olacaktır.

Bol Su İçin

bol su içmek

Nem oranını giderek kaybeden cildinize bir iyilik yapın ve yazın özellikle de güneş altındayken bol su için. Böylece çok daha sağlıklı bir cilde sahip olacaksınız.

 Cildinizi Nemlendirmeyi Unutmayın 

Cildinizi Nemlendirmeyi Unutmayın

Duş aldıktan sonra vücudunuza nemlendirici sürün. Nemlendirici kremler sadece cildinizi nemlendirmekle kalmayacak aynı zamanda soyulma ihtimalinizi de azaltacaktır.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Beynin normal organizasyonunu ve fonksiyonunu bozmasıyla ortaya çıkan ve özellikle ilerleyen yaşlarda hayat kalitesini oldukça düşüren Alzheimer, her geçen gün daha çok gündeme geliyor. Hatalı beslenme, kronik hastalıklar, stres gibi çok farklı nedenlerle ortaya çıkan hastalığa dikkat çekmek için 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü’nde farklı etkinlikler düzenleniyor. Yakın geçmişinizin belleklerinizden silinmesini önlemek adına Alzheirmer’dan korunmalısınız! Peki ama nasıl? İşte 8 adımda Alzheimer’dan korunmak için yapmanız gerekenler.

Hızlı Pişirmek Çözüm Değil!

Sağlıklı beslenmek adına tercih ettiğimiz sebzelerinizin, hızlı pişirme sonucunda bir anda vücudunuz için çok zehirli olabileceğini hiç düşündünüz mü? Sebzelerinizi mangal, barbekü ya da is ve duman altında pişirmek yerine ocağınızın altını kısarak hazırlamayı tercih edin. Böylelikle hem daha lezzetli besinler elde edebilir hem de Alzheimer’a neden olan hatalı beslenme biçimlerinden kurtulabilirsiniz.

Yemek Yaptığınız Kaplara Dikkat

Mutfakta Alzheimer’a neden olabilecek kadar tehlikeli bir diğer unsur da pişirme yaptığınız kaplardır. Bu kapların  üretiminde kullanılan kimyasal birçok madde, yoğun ısıda açığa çıkarak özellikle beyninizde hasara neden olan süreçleri tetikleyebilirler. Kimyasal içeren pişirme kapları yerine çelik, cam, porselen gibi daha doğal malzemelerden üretilenleri seçmeye çalışın.


Kilonuzu Kontrol Edin!

Birçok hastalıkta olduğu gibi Alzheimer’da da kilo kontrolü son derece önemlidir. Yapılan araştırmalar vücut ağırlığının artmasıyla doğru orantılı olarak Alzheimer görülme sıklığının da arttığını gösteriyor. Kaliforniya Üniversitesi Nöroloji Profesörü Paul Thompson’ın teorisine göre, aşırı kilolu kişilerde fazla yağ beyinde depolanıyor ve damarları daraltıyor… Bu durum da hastalığın görülme oranını artırıyor. Siz siz olun ideal kilonuzu yakalayın ve onu koruyun!

Diyabet ve Kalp Sağlığı Çok Önemli…

Toplum içerisinde çok sık görülen ve neredeyse tüm sağlık sohbetlerinin başını çeken diyabet ve kalp hastalıkları da listemizin bir sonraki sırasında yer alıyor. Çok sayıda bilimsel araştırma, diyabetin ve kalp hastalığının Alzheimer hastalığını doğrudan etkilediğini açıkça gösteriyor. Bir hastalığın önemli başka bir hastalığı tetiklemesini istemeyiz. Düzenli kontrollerinizi yaptırın ve doktorunuzla sürekli iletişim halinde olun. Sağlıklı bir yaşam programı sizi Alzheimer’den koruyacaktır.

Beyninizle İnatlaşın!

Beyninizi aktif bir şekilde kullanmak ve zaman zaman onu zorlamak da nörolojik hastalıkların en büyük düşmanlarından biri.  Beyniniz için ekstra mesai yapabilir, sürekli yeni bilgiler öğrenip onu dinamik hale sokabilirsiniz. Araştırmalara göre Alzheimer hastalığı beynini aktif tutmaya gayret eden kişilerde daha ilerleyen yaşlarda ortaya çıkıyor. Bol bol okumak, bir şeyler ezberlemek, bulmaca çözmek ve zihni meşgul edici uğraşlar edinmek işe yarayabilir.

Bol Bol Sosyalleşin

Ruhu dinlendirmek ve hayatın negatif etkilerinden kendinizi arındırmak, Alzheimer ile mücadelede önemli bir faktör. Bunun için de özellikle  sizi mutlu eden kişilerle bir araya gelmeniz, kendinizi daha keyifli hissedeceğiniz ortamlara girmeniz çok işe yarayacaktır. Kurslar, eğitimler gibi daha kalabalık ortamlarda bulunarak sosyalleşmek de çok faydalı olabilir.

Terlemeyi Önleyen Deodorantlardan Kaçının

Araştırmalara göre klasik deodorantların içerisindeki Aluminium Chlorohydrate, Aluminium Zirconium, Paraben vb. içeriklerin Alzheimer hastalığı ile doğrudan ilişkisi var. Gelişmiş ülkelerin birçoğunda olduğu gibi siz de bu ürünlerin kullanımını azaltabilir ve daha doğal yollarla vücut bakımınızı yapabilirsiniz.

Belki De Kişiliğinizi Değiştirmeniz Gerekecek

Bazı kişilik özelliklerinin Alzheimer’a koruyucu etkisi çok güçlü bir bilimsel iddia. Hedefleri olan, bunlar için mücadele eden, daha çok gülen, mutlu olmaya çalışan bireylerin Alzheimer ile olan savaşta çok daha başarılı olduğu kabul ediliyor.  Siz de kişisel özelliklerinizi değiştirerek hayata daha pozitif bakmaya çalışın. Bu yolla belki de çok daha keyifli bir hayata da merhaba demiş olacaksınız.