Sağlıklı Bronzlaşma İçin 15 Şart

Buradasınız

Hareket Et 16 Temmuz 2017

sağlıklı bronzlaşma

Bir yanda güneşten alabildiğimiz D vitaminin faydaları, bir yanda güneşe aşırı maruz kalmanın getirdiği zararlar… Peki dengeyi nasıl kuracağız? İşte sağlıklı bronzlaşma için uyulması gerekenler. 

Ölü Deriden Kurtulun

ölü deri temizliği

Sağlıklı bronzlaşma için öncelikle ölü derinizden kurtulmanız gerekiyor. Güneşe çıkmadan önce vücudunuza ve yüzünüze uygulayacağınız peeling veya keseyle cildinizi tazeleyebilirsiniz. 

Yüksek Faktörlü Koruyuculardan Yararlanın

güneşten korunma yolları

Özellikle güneşe ilk çıkışınızda yüksek korumalı güneş ürünlerinden faydalanın. Koruyucuyu güneşe temasınızdan yaklaşık 30 dakika kadar önce vücudunuza sürmeniz etkisini artıracaktır.

Kavurucu Güneşten Kaçının 

Kavurucu Güneşten Kaçının

Bunu hep duyuyorsunuzdur ama bilin ki uzmanlar da sürekli uyarmaktan vazgeçmeyecek. Çünkü bilsek de çoğumuz bu uyarıyı dikkate almıyoruz. Özellikle cilt kanserine karşı önlem almak için 11:00 ile 15:00 saatleri arasında gölgede veya şemsiye altında durmayı tercih edin.

Suya Yakın Yerlerde Güneşlenin

Suya Yakın Yerlerde Güneşlenin

Denize, havuza ya da duşa yakın alanlarda güneşlenin ki arada serinlemek için üşenmeyesiniz. Aralıksız güneşlenmek hem bunalmanıza hem de cildinizin fazlasıyla kurumasına neden olur. 

Pozisyonunuzu Sürekli Değiştirin

Pozisyonunuzu Sürekli Değiştirin

Sürekli aynı pozisyonda yatmamaya özen gösterin. Vücudunuzun eşit bir şekilde bronzlaşması için 15’şer dakika aralıklarla pozisyon değiştirin. Aynı pozisyonda 30 dakikadan fazla kalmamaya çalışın. 

Yavaş Yavaş Bronzlaşın

Yavaş Yavaş Bronzlaşın

Bir günde bronzlaşma düşüncesini aklınızdan çıkarın ve güneşin ışınlarından her gün azar azar faydalanın. Aksi taktirde bronzlaşmış değil, sadece kızarmış olursunuz.

Hareket Halinde De Bronzlaşmanız Mümkün

Sağlıklı bronzlaşma için hareket etmek de önemli. Plajda spor yaparak, yürüyerek veya yüzerek de pek ala bronzlaşabilirsiniz. 

Alternatif Yöntemleri Bilinçli Kullanın

bilinçli güneşlenmek

Piyasada bulunan güneş kremlerini ve yağlarını vücudunuza sürmek yerine kakao yağı, havuç yağı, badem yağı, zeytinyağı gibi alternatif yöntemleri denemek isteyebilirsiniz. Bu yağların oldukça yakıcı etkiye sahip olduğunu unutmadan, azar azar kullanmaya dikkat edin.

Gözlük Ve Şapka Kullanımına Dikkat Edin

sağlıklı bronzlaşmak

Bronzlaşma aşkına güneş gözlüğü ve şapka kullanmayı ihmal etmeyin. Bu sayede yüzünüzü zararlı ışınlardan ve bu ışınların yaratacağı kırışıklıklardan korumuş olursunuz.

Parfüm Ve Deodorant Kullanmayın 

Güneşe çıkmadan önce parfüm ya da deodorant kullanmayın. Sonuçta vücudunuzda renk farklılıkları ve lekelenmeler oluşmasını istemezsiniz, değil mi?

Güneşe Çıkmadan Havuç Yiyebilirsiniz

Kulağa ilginç geliyor olabilir ama havuçta bulunan karoten, sağlıklı bronzlaşma için etkili.  Güneşe çıkmadan önce havuç yemek ya da havuç suyu içmek, istediğiniz rengi almanıza yardımcı olacaktır.

Bol Su İçin

bol su içmek

Nem oranını giderek kaybeden cildinize bir iyilik yapın ve yazın özellikle de güneş altındayken bol su için. Böylece çok daha sağlıklı bir cilde sahip olacaksınız.

 Cildinizi Nemlendirmeyi Unutmayın 

Cildinizi Nemlendirmeyi Unutmayın

Duş aldıktan sonra vücudunuza nemlendirici sürün. Nemlendirici kremler sadece cildinizi nemlendirmekle kalmayacak aynı zamanda soyulma ihtimalinizi de azaltacaktır.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 14 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.