Eğitimini Almadan Doğru Şarkı Söyleme Yolları

Buradasınız

Sev 06 Temmuz 2018

Diyelim ki harika bir sesiniz var ve bunu değerlendirmek istiyorsunuz. Ama şan dersleri almak bütçenizi aşıyor. O zaman ders almadan güzel şarkı söyleme yollarını araştırmaya başlayarak ilk adımı atabilirsiniz.

Tabii, iyi bir eğitim almak önemli ama bir amatörün kendini geliştirmesi için birkaç yol daha var. Profesyonel olarak bu yola girmeden önce, dört adımlık önerilerimizi uygulayabilirsiniz.

Her Gün Pratik Yapın

Her gün pratik yapmak zamanla daha etkileyici olmanızı sağlar. Yetenek kadar çalışmanın da önemli olduğunu unutmayın. Kylie Minogue'un Nick Cave ile düet yapmak için bile şan dersleri aldığını unutmayın!

Kısa aralıklarla sık pratik yapmak, tıpkı diyette az ve sık yemek gibi, çok etkili bir yöntem. Çünkü hatalarınızı ve iyi olduğunuz yanları unutmadan sesinizi geliştirmenize olanak sağlar. Sorun yaşadığınız her noktayı keşfedip düzeltebileceğiniz gibi, şarkı söylemeye kendinizi psikolojik olarak hazırlamak için de sık tekrara ihtiyacınız var. Performansınızın iyiye gitmesi biraz da ses tellerinizin uzun performanslara dayanıklı olabilmesi için gerekli.

Sesinizi Kaydedin ve Vokal Tekniklerinizi İnceleyin

Özellikle yolun en başındaysanız, bu adım sizin için daha zor geçecek. Çünkü kendi sesini duymak insanda garip bir his uyandırıyor. Belki Rihanna kendi şarkılarını dinleyerek dans ediyor olabilir ama eminiz o bile ilk duyduğunda kendi sesini garipsedi. Diğer insanların sizi duyduğu gibi kendinizi duyabilmenin tek yolu, sesinizi kaydedip dinlemek.

Endişelenmenize gerek yok, zamanla kendi sesinizi duymaya alışacaksınız. Dinlerken yapmanız gereken hangi noktaların geliştirilmeye ihtiyacı olduğunu görebilmek ve bunun üzerine çalışmak. Hem bu sayede sadece sesinizi değil, kulağınızı da geliştireceksiniz.

Şarkı Söylemeden Önce Isının

Tıpkı spora başlamadan önce olduğu gibi, vücudunuzu ve ses tellerinizi birazdan başlayacak maratona hazırlayın! Sıra performansa gelince hazır hissetmek için ısınmak çok önemli. Yıllarca aynı işi yapan şarkıcılar ya da yarışlara hazırlanan sporcular da benzer şekilde ısınmadan hiçbir performansa başlamıyor. Isınmadan şarkı söylemeye başlamak, ses tellerinize zarar verir ve bu da şarkıcılık kariyerinizin kısa sürmesine sebep olur.

Sadece sesinizi değil vücudunuzu da şarkı söylemeye hazırlamalısınız. Omuzlarınız, kollarınız, bacaklarınız ve gövdeniz de hareket etmeye hazır olmalı. Çünkü şarkılarınızı performansınızla süslemelisiniz.

Nefes Tekniklerinizi Geliştirin

İyi şarkı söyleyebilmek için güçlü bir diyaframa ihtiyacınız var. Bunun için nefes alıp verme tekniklerine, nefesinizi doğru kullanma yöntemlerine hakim olmalısınız.

Profesyonel şarkıcıların canlı performanslarını YouTube'dan izleyerek, onların nefeslerini nasıl kontrol ettiğini anlamaya çalışmak bile başlı başına bir çalışma.

Eğer bir kursa kayıt olmak yerine, online dersler alabileceğiniz sistemler olduğunu da unutmayın. Dolayısıyla ders almadan şarkı söylemek aslında sandığınızdan daha kolay ve masrafsız.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 8 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.