Kendinizi Devamlı Aç Mı Hissediyorsunuz? İşte Sebepleri!

Buradasınız

Ye-İç 16 Şubat 2018

Henüz yemek yemenizin üstünden bir saat geçmemişken yine mi acıktınız? Sürekli guruldayan midenizin sesi topluluk içindeyken yüzünüzü mü kızartıyor? Yalnız değilsiniz! Açlık hissi ile savaşmaya hazırsanız, işte devamlı aç olduğunuzu hissettiren sebepler.

Az Yiyor Olabilirsiniz

Çözüme en basit yoldan başlayalım. Gerçekten çok az yiyor ve yediğiniz miktara göre çok çalışıp enerji harcıyor olabilirsiniz.

Yanlış Besleniyor Olabilirsiniz

Dengeli ve doğru bir beslenme şeklini tercih ederek midenizin sesini bastırabilirsiniz. Protein, karbonhidrat ve iyi yağları vücudunuza yeterli miktarda sokmalı, sağlıklı her besinden faydalanmalısınız. Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası paketinde yer alan sağlıklı beslenme danışmanlığı sayesinde de doğru bir beslenme düzenine sahip olabilirsiniz.

Az Su İçiyor Olabilirsiniz

Kendinizi aç hissettiğiniz zaman eliniz yiyecek bir şeylere uzanmadan önce bir bardak su için. Midenizdeki o açlık hissi gidebilir.

Sosyal Medya Ve Televizyon Açlığı

Televizyonlardaki reklamlar, yemek programları ve sosyal medyadaki mükemmel yemek görselleri sizi durduk yerde açlık krizine sokabilir. Hiç aklınızda yokken koca bir dilim pizza ya da bir tabak dolusu makarna hayallerinizi süslediği zaman karnınız zil çalmaya başlayabilir.

Az Uyku Açlık Getirir

Uyku eksikliği, açlık hissi üzerinde oldukça etkilidir. Az uyumak, açlığı bastıran ve iştahı kapatan leptin hormon seviyesini azaltabilir. Aynı zamanda yetersiz uyku, açlık hormonu olan ghrelini yükseltebilir. O yüzden uyku düzenine dikkat etmenizde fayda var.

Kadınlara Özel: Adet Gününüz Yaklaşmış Olabilir

Regl dönemi öncesinde gözünüz dönmüşçesine bir şeyler yeme hissi duymanız oldukça doğal. Bu hissettiğiniz açlık, hormonlarınızın size oynadığı bir oyun olabilir.

Stresli Bir Hayatınız Varsa

Sürekli stres altında olmanız, acıkmanıza ya da en azından acıktığınızı sanmanıza sebep olur. Stresinizi kontrol etmediğiniz sürece yeme isteğiniz artar ve açlığınız hiç bitmez.

Öğün Atlıyor Olabilirsiniz

Gün içerisinde iş yoğunluğuna takılarak öğlen yemeğinizi atladığınızda ve üzerinden birkaç saat geçtiğinde yemek yemeniz gerektiğini unutabilirsiniz. Ama bu unutkanlık, karnınızın guruldamayacağı ve birdenbire acıkmayacağınız anlamına gelmez. O yüzden hiçbir öğününüzü özellikle de günün en önemli öğünü olan kahvaltınızı atlamayın.

Şeker Tüketiminiz Çok Fazla Olabilir

Gün boyunca yediğiniz şeylere dikkat edin. Şekerli gıdalardan ne kadar tüketiyorsunuz? Yediğiniz bütün şekerli gıdalar sizde açlık hissi yaratarak en çok yemek yeme madalyasını kazanmanızı sağlar.

Can Sıkıntısı mı? Açlık mı?

Kriz anı geldiğinde gerçekten acıkıp acıkmadığınızı bir avuç fındık ya da ceviz yiyerek test edebilirsiniz. Ara öğün olarak tercih edeceğiniz bu sağlıklı atıştırmalık midenizdeki kazıntıyı gidermiyorsa, aslında sıkılıyorsunuz demektir. Can sıkıntınızı gidermek için buzdolabının karşısına geçip aranmak yerine, bir uğraş bulup vaktinizi onunla değerlendirmeye çalışın.

Aldığınız İlaçlar Midenizi Rahatsız Edebilir

Birtakım ilaçlar sizde geçmeyen bir açlık hissi yaratabilir. Midenizdeki kazınma hissi kullandığınız ilaçlardan kaynaklanabilir. Böyle bir durumda doktorunuzla konuşarak ilacın muadilini alma konusunu ona danışabilirsiniz.

Hızlı Yemek Yeme Hızlı Açlık Demektir

Hızlı bir şekilde masada olan biteni süpürdüğünüz zaman tıka basa doymuşluk hissini yaşayabilirsiniz. Ancak bu his kısa bir süre sonra sizi terk ederek yerine büyük bir boşluk bırakacaktır. Midenizle beyniniz arasında bir iletişim kurulmasını sağlayarak yemeğinizi bitirmek, sizi çok daha geç acıktıracaktır. Bu yüzden yemek yeme sürenizi en az 20 dakika civarında tutmalı, doymuş olduğunuz sinyalini beyninize göndermelisiniz.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
8 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.