Koşu Sırasında En Sık Yapılan 4 Hata

Buradasınız

Hareket Et 19 Temmuz 2017

koşu yapmak

Koşu yaparken bir türlü istediğiniz verimi alamadığınızı mı düşünüyorsunuz? O zaman büyük ihtimalle bu dört hatadan birini yapıyorsunuz!

1. Egonun Kontrolü Ele Geçirmesi

koşu yapılırken yanlışlar

Kim ilk koşu denemesinde hiç durmadan 5 kilometre koşmak istemez ki? Ama birçok alanda olduğu gibi koşuda da hedefe ulaşmak, zaman ve sabır gerektirir. Kısa zamanda çok yol kat etmeyi beklemek ise sakatlanmaya yol açabilir. Bu nedenle kendinizi profesyonel koşucularla karşılaştırmayın. 

Sizi zorlamayacak bir tempoda 1 km koşarak başlayabilirsiniz. Bir sonraki sefer, tekrar 1 km koşarken temponuzu artırmaya çalışın. Her seferinde kendi kişisel rekorunuzu kırmaya özen gösterin. 

2. Ayakkabıları Bağlamamak

ayakkabı bağlamamak

“Tabii ki ayakkabımı bağlıyorum” deyip geçmeyin. Birçok koşucu ayaklarını günler, hatta haftalar önce bağladıkları ayakkabılarına sokup çıkararak koşmayı tercih ediyor. Uzmanlar “Mutlaka vakit ayırıp ayakkabının dilini ayağınıza düzgün oturtup, bağcıklarınızı düzgün bağladığınızdan emin olun” diyor. Unutmayın, ayaklarınız sizi taşıyor. Onlara iyi bakarak ve rahat olduklarından emin olarak, olası sakatlıkları engelleyebilirsiniz.

3. Yanlış Ayakkabı Seçimi

yanlış ayakkabı seçimi

Yanlış ayakkabı seçtiyseniz, ayakkabılarınızı her seferinde düzgün bağlasınız da kar etmez. Çoğu kişi, koşu için özel tasarlanmış ayakkabı yerine herhangi bir spor ayakkabıyla koşmaya çalışır. Özel olarak koşu ayakkabıları satan bir dükkanda konunun uzmanı bir satış görevlisinden yardım alıp, varsa bir yürüme bandında yürüyerek adım atma tarzınızın analizini yaptırabilirsiniz. Bu ölçümlere göre ayağınıza en uygun ayakkabıyı bulabilirsiniz. Performansınızın ne kadar arttığına inanamayacak ve bu yatırımı yaptığınıza çok memnun olacaksınız. 

4. Performansı Destekleyen Başka Egzersiz Yapmamak

egzersiz yapmak

Kendinizi koşucu olarak geliştirmek için uzun mesafeler koşmak elbette önemli ancak cross-training yaparak performansınızı artırmanızı tavsiye ederiz. Özellikle maraton tarzı bir yarışa hazırlananlar, vücutlarını koşuya hazırlamaktansa kaç kilometre koşabildiklerine odaklanırlar. Zaman içinde bu tutum diz ardı kirişi yırtılmasına, menüsküse ve eklem ağrılarına neden olabilir. Bunu önlemek için egzersiz rutininize yüzme, yoga ve ağırlık çalışmaları ekleyebilirsiniz.

Koşunun pek çok hastalığı önlemede kanıtlanmış etkileri olduğu bir gerçek. En tehlikeli hastalıklardan bir tanesi olan kansere karşı önlem almanın bir diğer yolu ise  Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası.  Bu sigortayı  yaptırarak kendinizi ve sevdiklerinizi güvence altına alabilirsiniz. Aynı zamanda, QNB Sigorta Ayrıcalıklar Kulübü’ne ücretsiz üyesi olarak anlaşmalı hizmet ağında yer alan hastanelerde, spor merkezlerinde, sigarayı bırakma merkezlerinde, ağrı/görüntüleme merkezlerinde, diyetisyen ve psikologlarda %40'a varan indirimlerden faydalanabilirsiniz. Bizden söylemesi!

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
16 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.