Diz Ağrılarını Dindirmek İçin Neler Yapabilirsin?

Buradasınız

Hareket Et 23 Şubat 2024

diz, ağrı, sancı, sağlık, ortopedi, hareket, egzersiz

Günlük yaşantımızda, bedenimiz üzerinde en çok yükü taşıyan bölgelerden biri şüphesiz dizlerimizdir. Bu karmaşık eklemler, bizi ayakta tutarken, hareket etmemizi, koşmamızı ve düşmememizi sağlar. Ancak, zaman içinde, çeşitli sebeplerle diz ağrıları ortaya çıkabilir ve hayat kalitemizi olumsuz etkileyebilir. Diz ağrıları birçok farklı sebepten kaynaklanabilir. Yaralanmalar, aşırı kullanım, yaşlanma, iltihaplanma, kireçlenme, anatomik bozukluklar ve sistemik hastalıklar gibi faktörler diz ağrısına neden olabilir. Her bireyin yaşam tarzı, genetik özellikleri ve sağlık geçmişi farklı olduğu için, diz ağrıları da kişiden kişiye büyük ölçüde değişiklik gösterir. Günlük hayatını etkileyen diz ağrılarını azaltmak için yapabileceklerini bu yazımızda sıraladık.

Diz Ağrıları Neden Olur?

diz, ağrı, sancı, sağlık, ortopedi, hareket, egzersiz

Diz ağrısı genellikle ağrı, şişlik, kızarıklık ve hareket kısıtlılığı gibi belirtilerle kendini gösterir. Bu belirtiler, günlük aktiviteleri sınırlayabilir ve bazen ciddi bir sağlık sorununun habercisi olabilir. Bu nedenle, diz ağrısı yaşayan bireylerin belirtileri doğru bir şekilde değerlendirmesi ve profesyonel tıbbi yardım almaları önemlidir. Diz yaralanmaları, spor aktiviteleri sırasında oluşabilecek menisküs yırtıkları, bağ zorlanmaları, çıkıklar veya kırıklar gibi durumları içerebilir. Ayrıca, günlük yaşamda kazalar sonucu meydana gelen travmalar da diz ağrısına neden olabilir. Yaşlanma süreci, eklemlerde aşınma ve kireçlenmeye neden olabilir. Bu durum, diz eklemindeki kıkırdak dokusunun bozulmasına ve sürtünmeye bağlı olarak ağrıya yol açabilir. Bunlar dışında tendon hastalıkları, menisküs yaralanmaları, eklem iltihaplanmaları, sinir sıkışmaları, obezite, genetik gibi birçok faktöre bağlı olarak diz rahatsızlıkları görülebilir.

Dinlenme ve Fiziksel Aktivite Kontrolü Önemlidir

diz, ağrı, sancı, sağlık, ortopedi, hareket, egzersiz

Diz ağrılarını azaltmak ve yönetmek için birkaç strateji ve önlem bulunmaktadır. Ancak, her bireyin durumu farklı olduğu için, ağrıların şiddeti ve nedeni göz önüne alınarak bir uzmana danışmak en iyi yaklaşımdır. Gün içerisinde fiziksel hareket olarak nelerin yapıldığı son derece önemlidir. Dize fazla yük bindiren aktivitelerden kaçınılmalıdır. İleri düzeyde ağrı durumlarında, dinlenme ve özellikle dizi dinlendirmek de önemlidir. Yine doktor tarafından tavsiye edilecek ya da önerilecek fiziksel egzersiz ve aktiviteleri de rutin haline getirmek önemlidir.

Bunlar dışında fizik tedavi de diz ağrısıyla başa çıkmak ve güçlendirmek için özel egzersizleri içerebilir. Doktor veya fizyoterapistin önerdiği doğru egzersiz programını takip ederek diz ağrılarını dindirebilirsin.

Ağırlık Kontrolüne Dikkat Etmelisin

diz, ağrı, sancı, sağlık, ortopedi, hareket, egzersiz

Diz ağrılarına neden olan en önemi sebeplerden biri de vücut ağırlığıdır. Vücuda bindirilen her bir kilo, eklemler ve kemik sistemi üzerinde önemli sorunlara neden olabilir. Bunun için ağırlık kontrolünün de yapılması, diz ağrılarının azaltılması yolunda önemli bir adım olacaktır. Fazla kilo, diz eklemlerine ek yük bindirebilir. Sağlıklı bir kiloyu korumak, diz ağrılarına karşı koruyucu bir önlem olabilir.

Doğru Ayakkabı Seçilmeli ve Dizler Desteklenmelidir

diz, ağrı, sancı, sağlık, ortopedi, hareket, egzersiz

Rahat ve destekleyici ayakkabılar kullanmak, dizlerinize uygun postürü sağlayabilir. Destekleyici bandajlar veya dizlikler kullanmak, diz eklemini destekleyebilir ve ağrıyı hafifletebilir.

Mutlaka Spor Yapılmalıdır

diz, ağrı, sancı, sağlık, ortopedi, hareket, egzersiz

Dizlerini güçlendiren ve esnekliğini artıran egzersizlere odaklanan düzenli bir egzersiz programı yapmak, ağrıları azaltabilir.  Dizinize minimal stres uygulayan yüzme veya su aerobiği gibi aktiviteler, ağrıları hafifletebilir. Diz ağrılarına iyi gelen egzersizler, diz ekleminin güçlenmesini, esnekliğini artırmasını ve ağrıyı hafifletmesini amaçlayan özel egzersizleri içerir. Ancak, her bireyin durumu farklı olduğu için, bu egzersizlere başlamadan önce bir sağlık profesyoneli ile görüşmek önemlidir.

Diz ağrılarına iyi gelen egzersizler arasında quadriceps kaslarını güçlendirmek önemlidir. Bu kaslar, diz eklemini destekleyen önemli kas gruplarıdır. Squat ve lunges gibi egzersizler bu kasları güçlendirebilir. Yine hamstring kaslarının esnekliğini artırmak, diz ağrılarına yardımcı olabilir. Egzersizler arasında öne doğru eğilmeler, otururken bacakları uzatma ve yoga pozları bulunabilir.

Diz ağrıları günlük hayatı oldukça kısıtlayan ve hareket kabiliyetini de azaltan en önemli unsurlar arasındadır. Sen de bu konuya önem vererek ve genel sağlığını koruyacak şekilde hareket ederek dizlerindeki ağrıları azaltabilir ve dindirebilirsin. Bunun dışında hayatının her anında sağlığınla ilgili ihtiyaçlarında ise QNB Sigorta’nın sunduğu Tamamlayıcı Sağlık Sigortası yanında. SGK dışında özel sağlık kuruluşlarına ekstra bir ücret ödemeden salık hizmeti alabileceğin bu sigorta ile kendini ve sevdiklerini koruma altına alabilirsin.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 18 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.