Cigna Finan Hemen Bilgi Al

Meditasyon ile Beynimizin Nasıl Değiştiğini Gösteren 7 Araştırma

HAREKET ET28 Kasım 2016

Son dönemde yapılan bir dizi araştırmalar var ki, meditasyona karşı tüm bakış açınızı değiştirecek! Ön yargılarınız varsa kırılacak, zaten meditasyon yapıyorsanız daha şevkli olacaksınız.

Beynin yaşlanmasına karşı koruyucu

Geçen yıl Kaliforiya Üniversitesi’nde (UCLA) yapılan bir araştırmaya göre, uzun süre meditasyon yapanların beyni yapmayanlarınkine oranla daha geç yaşlanıyor. Yapılan çalışmanın yaratıcısı Florian Kurth, başlangıçta meditasyonun beynin belli kısımlarında etki göstereceğini belirtirken, belli bir zaman sonra tüm beyni etkileyen bir sonuca ulaştıklarını söylüyor.


Sakinleştirici etkisi var

Son birkaç yıldır Yale Üniversitesi’nde yürütülen en ilginç çalışmalardan biri, farkındalık meditasyonunun beynin DMN (Default Mode Network) aktifliğini azalttığı üzerine. Bunu kötü bir şey olarak düşünmeyin. Şöyle ki DMN’in aktif olması, zihnimizin düşünceden düşünceye sıçradığı anların da aktif olması demek. Bu aktiflik hali ise geçmiş veya gelecek endişesi gibi mutsuzluk verici bağlantılar kurmamıza neden oluyor. Yapılan çalışmalar gösteriyor ki meditasyon DMN üzerinde sakinleştirici etki yaratıyor. 

Depresyonla mücadelede etkili

2014 yılında Johns Hopkins’in meditasyonun anksiyete ve depresyona etkileri üzerine çalışması, araştırmacı Madhav Goyal ve ekibine de ilham olmuş. Ekibin yaptığı araştırmaya göre meditasyon ile antidepresanların etkisi neredeyse aynı. Ancak Goyal, “Bu sonuç, sadece meditasyonun yeterli olduğu anlamına gelmemeli. Meditasyonun sihirli bir değneği yok. Meditasyon, semptomları yönetmede iyi bir yardımcı ve beynin farkındalığını artırmada etkili bir antrenman olarak görülmeli” diyor.

Konsantrasyonu artırıyor

Malum dikkat eksikliği ve konsantrasyon problemi sadece çocuklarda görülmüyor. Bu sorun yetişkinlerin de hayatına engel oluyor. Amerika’da yapılan bir araştırmada, meditasyonun sadece birkaç haftada dahi odaklanmayı ve sözel muhakemeyi geliştiren etkileri gözleniyor. Bu sonuç şaşırtıcı olmamakla birlikte özellikle kişinin iş hayatına da olumlu etki ediyor.

Bağımlılıktan kurtulmaya yardımcı

Beynin kendini kontrol ettiği bölgesiyle ilgili yapılan araştırmalarda, meditasyonun bağımlılığı azaltmadaki etkisi sıkça karşımıza çıkıyor. Bunlardan biri de Amerikan Akciğer Derneği’nin yaptığı sigarayı bırakma programının sonuçları. Programda farkındalık meditasyonu yapıp sigarayı bırakanlar, 17 haftalık bir takibe alınıyor ve bağımlılıklarından kurtulma oranları geleneksel yöntemlere göre daha yüksek çıkıyor.

Çocuklarda başarıyı artırıyor

Bu tam anlamıyla kanıtlanmış bir sonuç değil ama San Francisco’daki bir bölgede başarısızlık oranı yüksek okullarda denenen bir programın olumlu sonuçlar verdiği görülmüş. Günde iki kez meditasyon programının uygulandığı okullarda not ortalamasında artışın yanı sıra bilişsel ve duygusal faydaların da arttığı kaydedilmiş.

Sosyal anksiyete ile savaşıyor

Farkındalık meditasyonunun sosyal anksiyete bozukluğu olanlara yardımcı etkisini gösteren bir araştırma da Stanford Üniversitesi’nde yapılmış. Çalışmayı yapan ekip, Farkındalık Tabanlı Stres Azaltma (MBSR) olarak anılan bir meditasyon türüyle beynin dikkatle ilgili bölümlerinde değişiklik meydana geldiğini söylüyor. Aynı zamanda sosyal anksiyete semptomlarında da azalma göze çarpıyor. 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Saç beyazlaması yaşlılık belirtisi olarak kabul edilse de pek çok kişi bu sorunla henüz gençliğinin baharındayken bile karşılaşabiliyor. Vitamin ve mineral eksikliği, stres, genetik, tiroid bezi bozuklukları, sağlıksız hayat tarzı gibi faktörler erken yaşta saç beyazlamasının en önemli tetikleyicileri arasında yer alıyor. Bu durum pek çok kişiyi psikolojik olarak da olumsuz etkileyebiliyor. İşte bu nedenle erken yaşta saç beyazlamasına çözüm niteliğinde olan 10 öneriyi bir araya getirdik...

1. Saç Boyalarından Uzak Durun


Özellikle genç kadınların tarz değişikliği olarak başvurdukları saç boyaları, içeriklerindeki zararlı kimyasallar nedeniyle saça renk veren pigmentleri öldürdüğü için erken yaşta saç beyazlamasına neden olabiliyor. Kimyasal saç boyalarından mümkün olduğunca uzak durarak saç yıpranmasını ve beyazlamasını mümkün mertebe engelleyebilirsiniz.

2. Badem Yağı Sürülebilir

Badem yağı, saç beyazlamasına çözüm önerileri arasında yer alıyor. Haftanın üç günü duş almadan bir saat önce saç diplerinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

3. Sıkıntı ve Stresten Uzak Durun

Stres ve sıkıntı henüz erken yaşlardan itibaren hücrelere ve bedene zarar verdiği için saç beyazlamasının günlük hayattaki en bariz nedenleri arasında yer alıyor. Aynı nedenlerle saç dökülmesi problemi de yaşamak söz konusu. Huzurunuzu kaçıran ve sizi strese sokan faktörleri kökten yok etmeniz saç beyazlamasını yavaşlatabiliyor.

4. Proteine Önem Verin

Protein eksikliği nedeniyle de erken yaşta saçlar beyazlayabiliyor. Kırmızı et, balık, yoğurt, yumurta gibi gıdaları, yeterli ve dengeli bir şekilde tüketmekte fayda var.

5. A, C ve E Vitaminlerine Dikkat

A, C ve E vitaminleri saç sağlığı konusunda da ağırlığını ortaya koyuyor. Bu vitaminlerin eksikliği özellikle erken yaşta saç beyazlamasının nedenleri arasında yer alabiliyor. Saç beyazlamasına çözüm, mümkün olduğunca doğal yollarda aranmalı.

6. Spor Yapın

Düzenli spor her konuda olduğu gibi erken yaşlılık belirtilerini önleme konusunda da çok büyük önem taşıyor. Çünkü spor yaparken vücuttaki stres azalıyor, hücreler gerekli enerjiyi buluyor ve toksinler terleme yoluyla uzaklaştırılıyor. Bu nedenle herkes daha sağlıklı yaşlanmak, enerjisini artırmak ve kendini her daim genç hissetmek için sporu bir hayat tarzı olarak kabul etmeli.

7. Kendi Saçlarınızın Yağı da Faydalı

Saçlarda kendiliğinden üretilen yağ, doğal bir bakım niteliğinde olduğu için saçları besliyor, uzamasını sağlıyor ve saç beyazlamasını yavaşlatıyor. Bu nedenle her gün saçları yıpratan ve kurutan, ağır kimyasallar içeren şampuanları kullanmaktan kaçınmalısınız.

8. Horoz İbiği Çiçeği

Belki de adını ilk kez duyduğunuz bu çiçek, saç beyazlamasına çözüm olacak türden. Uzmanlara göre horoz ibiği çiçeğinin mor kısımları ezilerek elde edilen su, saça ve saç diplerine masaj yaparak uygulanabilir.

9. Yeşil Yapraklı Sebzeler Tüketin

Başta yeşil yapraklılar olmak üzere sebze tüketimine ağırlık vermelisiniz. Çünkü bu gıdalarda bulunan beta karotenin faydaları su götürmez bir gerçek.

10. Çörek Otu Yağı

Saç dökülmesine karşı mucizevi etkileriyle ön plana çıkan çörek otu, saç beyazlamasını önleme konusunda da oldukça güçlü bir yöntem. Saçlarınıza masaj yoluyla uygulayabilir veya her gün bir çay kaşığı çörek otunu çiğneyerek yutabilirsiniz.