Kalp Sağlığını Koruyan 10 Gıda

Buradasınız

Ye-İç 28 Eylül 2017

Kalp hastalıkları, tüm dünyadaki sağlık sorunlarının çok büyük bir kısmını oluşturuyor. Türkiye’de özellikle yaşlandıkça artan kalp problemleri kişilerin hayat kalitesini olumsuz etkiliyor. Her ne kadar genetik faktörler çok önemli olsa da sağlıklı bir beslenme ve hayat tarzıyla ciddi problemlerin önüne geçebilirsiniz. 29 Eylül Dünya Kalp Günü’nde kalp sağlığını koruyan 10 gıdayı bir araya getirdik…

1.Somon, Sardalya ve Uskumru

Kalbi koruyan gıdalar arasında Omega-3 içerenler ayrı bir önem taşıyor. Hal böyle olunca düzenli olarak balık tüketmek, kalp sağlığını korumanın en lezzetli ve güçlü yöntemlerindebiri haline geliyor. Örneğin somon, sardalya ve uskumru kalp ritmini düzenliyor, atardamarlarda plak birikmesini önlüyor. Omega-3 sadece kalp hastalıklarına değil depresyondan alzheimera kadar neredeyse her hastalığa karşı etkin koruma sağlıyor. Siz de Amerikan Kalp Derneği’nin tavsiyesine uyarak haftada en az iki kez balık tüketmeli veya Omega-3 takviyelerinden yararlanmalısınız.

2. Yaban Mersini

2013 yılında yaşları 25-42 arasında değişen kadınlar arasında yapılan bir araştırmaya göre her hafta üç porsiyon yaban mersini yiyenlerin kalp krizi geçirme riski %32 oranında azalıyor. Üstelik sadece yaban mersini değil, çilek veya böğürtlen gibi türevleri de kalbi koruyan gıdalar arasında! Çünkü bu meyvelerde bulunan antioksidanlar kan basıncını düşürüyor, damarları genişletiyor.

3. Bitter Çikolata

Belki de en çok sevineceğiniz madde bu… Faydaları her geçen gün biraz daha bilinen bitter çikolata, kan basıncını düzenleyen ve pıhtılaşmayı önleyen flavonoidler içeriyor. Aman sakın “sütlü çikolata da aynı şekilde faydalıdır” demeyin! Sadece bitter çikolata…

4. Narenciye

Portakal, mandalina ve greyfurt gibi turunçgiller kalbin doğal ilaçlarından biri olan C vitamini açısından çok zengin olduğu için doktorlar tarafından tavsiye ediliyor. ABD’deki Colorado Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre C vitamini kalp için en az spor yapmak kadar önemli.

5. Soya

Süt, yağ, fasulye gibi bütün soya ürünleri sağlığa faydalı çoklu doymamış yağlar açısından önemli kaynaklar olduğu için tavsiye ediliyor. Dahası soya ürünleri lif, vitamin ve mineraller açısından da çok zengin.

6. Domates

Domatesin kalbe olan benzerliğini hiç fark ettiniz mi? Benzediği organa sağlık aşılayan yiyecekler arasında yer alan domatesin kalp dostu çok önemli bir gıda olduğuna şaşırmamak gerek… Potasyumun yanı sıra kalp krizi riskini azaltan, kolesterolü düzenleyen likopen açısından da zengin olan domates, düşük kalorisi ve lezzetiyle de sofraların baş tacı.

7. Kuru Yemişler

Badem, fıstık, ceviz, antep fıstığı gibi kuru yemişlerde bol miktarda bulunan lif, kalp sağlığına iyi geliyor. Ayrıca kolesterolü düşürmeye yardımcı olan E vitamini bakımından da zengin oldukları için de kalbi koruyan gıdalar arasındalar. Yalnız fazla tuzlu olanlarından kaçınmalısınız.

8. Ekstra Sızma Zeytinyağı

Canan Karatay’ın bardakla zeytinyağı içmesine şaşırmamak gerek… Zeytinyağı mucizevi içeriği sayesinde kalbi koruyan gıdalar arasında en önemlisi. Çünkü iyi kolesterolü yükselten, kötü kolesterolü düşüren antioksidanlar açısından oldukça zengin. Ünlü uzmanlar günde iki kaşık zeytinyağı tüketmeyi tavsiye ediyor. Zeytinyağı başta kanser olmak üzere pek çok hastalığa iyi gelen skualen maddesinin de iyi bir kaynağı.Ancak söz konusu kanser gibi yaygınlığı her geçen gün artan bir hastalık olunca beslenme haricinde de profesyonel önlemler almak gerekiyor.  

Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası yaptırarak kendinizi kanser riskine karşı güvence altına almaya ne dersiniz? Bu güvenceye sahip olarak, kanser hastalığına yakalanmanız durumunda 250.000 TL’ye varan toplu para ödemesi alabilirsiniz. Üstelik, bu maddi desteği ister tedavi masraflarınız ister fatura, kira, kredi gibi diğer masraflarınız için dilediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Detaylı bilgi için.

9. Yeşil Çay

Şöhreti Asya’dan bütün dünyaya yayılan yeşil çay, 2013’te yapılan bir araştırmaya göre her gün düzenli olarak tüketildiği takdirde kardiyovasküler hastalık ve inme riskini %20 oranında azaltıyor. Günde 3 hatta 4 bardak yeşil çay tüketebilirsiniz.

10. Yeşil Sebzeler

Sağlıklı hayat söz konusu olduğunda sebze tüketiminin önemini anlatmaya bile gerek yok… Ancak brokoli, ıspanak ve lahana gibi yeşil sebzeler kalp sağlığını koruma konusunda tahmin ettiğinizden daha başarılı. İçeriklerindeki antioksidan, lif, vitamin ve mineraller sadece kalp değil bütün organlar için faydalı.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
5 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.