Veri Gizliliğini Korumana Yardımcı Olacak Teknolojiler

Buradasınız

Yaşa 28 Ocak 2024

veri, data, teknoloji, güvenlik, gizlilik, yazılım

Günümüzde dijitalleşmenin hız kazanmasıyla birlikte, kişisel bilgilerimizi korumak daha da önemli hale geldi. Online alışveriş, sosyal medya kullanımı, dijital iletişim araçları gibi günlük aktivitelerimiz, kişisel verilerimizi paylaşmamıza neden oluyor. Ancak, bu bilgilerin güvenli bir şekilde korunması, bireylerin sorumluluğundadır. Veri gizliliği, bireylerin kişisel bilgilerinin izinsiz kullanılmasını ve paylaşılmasını önleme çabalarını içerir. İsimlerimiz, adreslerimiz, finansal bilgilerimiz ve diğer kişisel verilerimiz, dijital ortamda güvenli bir şekilde saklanmalı ve kullanılmalıdır. Veri gizliliği, sadece kişisel bilgilerin korunmasıyla sınırlı kalmaz, aynı zamanda bu bilgilerin yetkisiz erişimlere karşı korunmasını da içerir. 28 Ocak Veri Gizliliği Günü’nde verilerinin gizliliğini korumana yardımcı olacak teknolojilerden bazılarını sıraladık.

Şifreleme Teknolojileri

veri, data, teknoloji, güvenlik, gizlilik, yazılım

Verilerini korumak ve dijital ekosistem içerisinde kendine daha güvenli bir alan yaratmak istiyorsa kullanabileceğin yöntemlerin başında End-to-End Şifreleme geliyor. Bu tür şifreleme, verilerin gönderici cihazda şifrelendikten sonra sadece alıcı cihazda çözülebileceği anlamına gelir. Bu, verilerin transfer sırasında güvenli kalmasına yardımcı olur. Bunun yanında Disk Şifreleme yöntemlerini de deneyebilirsin. Disk üzerindeki verilerin tamamını şifreleyen bir yöntemdir. Bilgisayar veya taşınabilir cihaz kaybolduğunda, verilere erişim engellenmiş olur.

Gizlilik Kontrolleri

veri, data, teknoloji, güvenlik, gizlilik, yazılım

Dijital dünyada verilerini paylaşırken çok dikkatli olman ve ver dair kontrolü elde tutman çok önemlidir. Bunun için veri erişim kontrollerini de her zaman kullanmalı ve şifrelemelerini buna göre yapmalısın. Kullanıcıların, belirli verilere erişimini sınırlayan kontroller kullanılarak kendini güvenlik çemberine alabilirsin.

Bunun dışında tercih edebileceğin Rol Bazlı Erişim Kontrolleri (RBAC) sistemlerini de deneyebilirsin. Kullanıcıların yeteneklerine ve görevlerine dayalı olarak belirli verilere erişimini düzenleyen bir sistem olan RBAC ile kimin, ne kadar alana ulaşabileceğini belirlemen mümkün olabilir.

Güvenli Ağ ve Bağlantılar

veri, data, teknoloji, güvenlik, gizlilik, yazılım

Veri gizliliğini korurken dikkat etmen gereken noktalardan biri de güvenli ağlardır. İnternet üzerindeki trafiği şifreleyen ve anonimleştiren bir teknoloji olan bu ağları her zaman devrede tutmalısın. Bunun için Firewall ve benzeri güvenlik duvarlarını da kullanabilirsin. Bunlar ağ trafiğini sürekli izleyerek herhangi bir zararlı içeriğe karşı koruma sağlayan güvenlik cihazları olarak öne çıkmaktadır.

Burada yine kullanabileceğin teknolojilerden bir diğeri de gizlilik odaklı tarayıcılardır.  Örneğin, Mozilla Firefox'un gizlilik odaklı modu gibi, kullanıcının çevrimiçi izini sınırlayan özelliklere sahip tarayıcılar kullanılabilir. Bunun dışında gizlilik odaklı arama motorlarını da tercih edebilirsin. DuckDuckGo gibi, kullanıcıların arama geçmişini kaydetmeyen ve kişisel bilgilerini saklayan arama motorları kullanılabilir.

Güvenli Mesajlaşma ve E-Posta Hizmetleri

veri, data, teknoloji, güvenlik, gizlilik, yazılım

Signal veya WhatsApp gibi end-to-end şifreli mesajlaşma uygulamaları, mesajların sadece gönderici ve alıcı arasında okunabilir olduğu bir şifreleme sağlar. ProtonMail gibi şifreli e-posta hizmetleri de e-posta trafiğini korumana yardımcı olur.

Bunların dışında sıkça vakit geçirdiğin sosyal medya ve diğer platformlardaki gizlilik ayarlarını düzenleyerek kişisel bilgilerin paylaşımını sınırlamak mümkündür. Kullanıcılara, çevrimiçi izlerini yönetmeleri ve kişisel bilgilerini korumaları konusunda yardımcı olan uygulamalar bulunmaktadır. Bunları da günlük hayatında kullanarak güvenliğini artırabilirsin.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
4 + 12 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.