Üniversitenin İlk Günü Herkesin Yaşayabileceği Muhtemel Durumlar

Buradasınız

Yaşa 14 Eylül 2017

Üniversitenin ilk günü bütün öğrencilerde tatlı bir telaş oluyor. Liseden mezun olan gençler için kesin olan bir şey varsa, o da bugünün hayatlarının belki de en önemli günlerinden biri olduğu! Siz de bu heyecan verici eğitim serüvenine katılmadan önce “Acaba ilk gün başımıza neler gelir?” diye merak ediyorsanız doğru yerdesiniz… İşte üniversitenin ilk gününde herkesin başına gelebilecek muhtemel olaylar.

Gerçekler Acıdır!

Özellikle 1990 sonrası doğan nesil, Amerikan Pastası gibi filmlerin de etkisiyle üniversiteyi “eğlencenin başkenti” veya “alemlere akmanın en doğru adresi” zannedebiliyor. Ancak durum pek de öyle değil… Buna kendinizi alıştırmalı, olası bir hayal kırıklığına karşı tedbirli olmalısınız. Çünkü üniversitenin ilk günü kendine “üniversiteye mi geldim yoksa lise 5’e mi geçtim?” diye soranların sayısı hiç de az değil.

Öğrenci İşleri Aramakla Bulunmuyor

Malum hem yeni hem de fazlasıyla “akademik” eğitim-öğretim hayatının ilk günü ve kafanızdaki deli soruların sayısını hesaplamakta zorlanıyorsunuz. Kayıt, ders seçimi, resmi evraklar, burs, transcript gibi ihtiyaçlar nedeniyle öğrencilik hayatı boyunca pek çok kez gideceğiniz ancak verilen hizmetten katiyen memnun kalmayacağınız öğrenci işlerine üniversitenin ilk günü de yolunuz düşecektir. Öğrenci işleri daire başkanlığını bulmak genelde okyanusta inci bulmak kadar zor. Bu nedenle bilin ki sessiz yardım çığlıkları atarak etrafa bakınanlar, büyük ihtimalle öğrenci işlerini arıyordur.

Üniversite Sınavından Kaç Puan Aldın?

Bütün ömrü sınavlarla, puan ve başarı sırası hesaplarıyla geçen öğrenciler, tüm o zorlu süreci geride bıraksalar da psikolojik etkileri ne yazık ki devam edebiliyor. Öğrencilerden biri sizin de yanınıza sinsi bir rakun gibi yaklaşarak “Kaç puan yaptın?” gibi sorularla gelebilir.

Kampüste Kaybolmak

Eğer kampüs alanı çok büyükse ve sizde de ilk gün nedeniyle biraz anksiyete, telaş, gerginlik, tansiyon, şeker gibi sorunlar nüks ettiyse aman dikkat! Her an kampüste kaybolabilir, kendinizi bambaşka diyarlarda bulabilirsiniz. Sakin olun ve gerektiği durumlarda adres sormaktan çekinmeyin. Çömez olduğunuzu anlamaları, o kadar da utanç verici değil. Aksi halde üniversitenin ilk günü, hayatta kalma mücadelesine dönüşebilir.

Aniden Gelen Liseye Geri Dönme İsteği

Neredeyse bütün lise hayatınız boyunca üniversite hayalleri kurup durdunuz. Dilediğiniz yeri ve bölümü kazanmak için canla başla çalıştınız ve okulun ilk günü geldi çattı. Bugün, kimseyi tanımadığınız için kendinizi kötü hissedebilir, lisedeki samimi arkadaş ortamını özleyebilirsiniz. Ama canınızı hiç sıkmayın çünkü  çok daha eğlenceli ve güzel anılar biriktireceksiniz.

Derse Gireceğim Diye Heveslenmeyin

Eğitim yılının ilk haftası ders seçimi ve kayıtları hala devam ettiği için genelde ders yapılmaz. Yani ilk günden profesörlerle kanka olmak gibi bir amacınız varsa fazla umutlanmayın. Kıdemli üniversite öğrencileri bu hafta okula gelmeyip tatillerine devam ediyor.

Bütün Soru İşaretlerini Gidermeye Çalışmayın

İlk günün heyecanıyla siz de bir an önce aklınızdaki bütün soru işaretlerini gidermek, sorunsuz bir şekilde eğitim hayatına başlamak isteyeceksiniz. “Şimdi ne yapacağım, dersler neler, sınıfım nerede, hocalarım kim, hangi günler okula geleceğim?” gibi soruların hepsine birden cevap bulmaya çalışabilirsiniz. Unutmayın ki tüm bunların cevabını aynı gün bulana henüz rastlanmadı.

Ne Giyeceğim Diye Çok Dert Etme

Tamam çok önemli bir gün, belki de hayatınızın dönüm noktalarından biri ancak takım elbise, tayyör ve evrak çantasıyla okula gelecek kadar da ciddiye almaya gerek yok.

Ailen Sana Eşlik Etmek İsteyebilir

Emin ol Harvard Üniversitesi’nde doktora yapsanız da aileniz en az bu kadar gururlu olacaktı. Hal böyle olunca eğer onlarla aynı şehirdeyseniz ilkokula başlıyormuşsunuz gibi sizi yalnız bırakmak istemeyebilirler.

Önemli Tavsiye: Üniversite yılları belki de hayatınızınn en unutulmaz zamanları olacak. Ancak unutmayın ki bu güzel günler göz açıp kapayıncaya kadar bitecek ve kendinizi iş hayatının ortasında bulacaksınız. Bu sefer de zaman hızla akmaya başlayacak ve kendinizi emeklilik hayalleri kurarken bulacaksınız. Bu yüzden her şey için erkenden önlem almak gerek. Aklınızdaki soru işaretlerini gideren harika bir önerimiz var. Siz de bütçenize uygun bir Bireysel Emeklilik Planı ile geleceğinizi şimdiden garanti altına alabilirsiniz. Yüzde 25 devlet katkısıyla karlı bir yatırıma dönüşecek bu plan hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
7 + 4 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.