Yazın En Sıcak Günlerinde Terlemenizi Azaltacak 10 Öneri

Buradasınız

Hareket Et 25 Temmuz 2017

Yaz ayları, birçok insan için terleme nedeniyle kabusa dönüyor. Hafif bir esinti olsa da biraz ferahlasam diyenler için yazın en sıcak günlerinde terlemeyi azaltacak öneriler…

Pamuklu Kumaşları Tercih Edin

Yaz günlerinde açık renk kıyafetler tercih etmeniz, güneşin etkisini azaltacak etkenlerin başında gelir. Kıyafet tercihlerinizde terinizi alabilecek pamuklu kumaşları tercih edin. Vücudunuzu saran kıyafetlerden ve sentetik oranı yüksek giysilerden özellikle kaçının.

pamuklu kumaşlar

Doktorunuza Başvurun

Aşırı terleme; stres, hipertiroid, diyabet, obezite ve pek çok farklı sağlık sorununun habercisi olabilir. Aynı zamanda kullanılan bazı ilaçlar da normalden fazla terlemeye yol açmaktadır. Bu nedenle aşırı terleme sorununa karşı reçetesiz kremler ve bitki kürleri için çözüm aramaya başlamadan önce bir sağlık sorununuzun olup olmadığını öğrenmeniz için doktorunuza başvurmayı ihmal etmeyin.

doktora başvurun

Ağır Gıdaları Tüketmekten Kaçının

Yazın tüketilen çok yağlı gıdalar terlemeyi artırmaktadır. Fast food ve ağır gıdaların tüketiminin terlemeyi arttığını unutmayın ve gün içinde daha rahat hareket edebilmek için ağır gıdaları tüketmekten kaçının.

beslenme önerileri

Evinizi veya Ofisinizi Havalandırın

Evinizi ve ofisinizi havalandırmak ve hava sirkülasyonunu sağlamak bir nebze de olsa terlemenizi azaltacaktır. Evinizi ve ofisinizi gün içerisinde sık sık havalandırın. 

evi havalandırmak

Aşırı Hareketlerden Kaçının

İşiniz gereği sürekli dışarıda ve güneşin altında bulunmanız gerekiyorsa, uygun zamanlarda ara vererek dinlenmeye çalışın ve aşırı hareketlerden kaçının.

terlemeyi engelleme önerileri

Asitsiz ve Kafeinsiz İçecekler Tüketin

Terleme ile artan sıvı ve mineral kaybının karşılanması için, su, soda, ayran, çay gibi şekersiz ve asitsiz, kafeinsiz içecekleri tüketmeye özen gösterin.

sağlıklı beslenme

Bolca Sıvı Alın

Susuzluk hissiniz olmasa bile, gün içinde en az 2-2.5 litre sıvı almaya çalışın.

sıvı tüketimi

Sıcak Banyo Yapmaktan Kaçının

Sıcak banyo vücut ısısını yükseltmekte ve çok fazla terlemeye neden olmaktadır. Vücut ısısını dengede tutmak için ılık veya mümkün ise soğuk su ile banyo yapmak kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak ve sizi serin tutacaktır.

DUŞ ALMAK

Baharatlı Yemeklerden Kaçının

Baharatlı yemeklerin çok fazla terlemeye neden olduğu bilinen bir gerçek. Yaz boyunca baharatlı yemeklere hayır deyin ve daha az baharatlı yemekleri tercih edin.

baharatlı yemekler

Güneş Işınlarının Dik Geldiği Saatlere Dikkat!

Tiroid, kalp, böbrekle ilgili hastalıkların yanı sıra yüksek tansiyon, diyabet ve obezite gibi sağlık problemlerimiz varsa, özellikle güneş ışınlarının dik geldiği öğle saatlerinde mecbur kalmadıkça dışarıya çıkmayın, denize girmeyin ve güneşlenmeyin.

güneş ışınları

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
11 + 4 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.