Cigna Finan Hemen Bilgi Al

Birikim Yapmaya Başlayacak Gençlere Tavsiyeler

YAŞA03 Ağustos 2017

Günümüzde para biriktirmenin imkansız olduğunu mu düşünüyorsunuz? Ama gençseniz ve hayalleriniz varsa elinizi şimdiden taşın altına koysanız iyi olur. Birikim yapmanın yolları şu an gözünüzde büyüyebilir ancak işinizi kolaylaştıracak birtakım tavsiyelerimiz var.

1. Gelir Gider Listesi Hazırlayın


Para biriktirmeye başlamanın ilk altın kuralı gelir gider listesi hazırlamaktır. Çünkü gençler genelde nerede kaç para harcadığını takip etmez. Hal böyle olunca bütçede büyük gedikler açılır. Gelir gider listesi hazırlayarak bireysel ekonominizi kağıt üzerinde takip edebilir, bütün ayrıntıları görerek sistemli bir şekilde birikim yapmaya başlayabilirsiniz.

2. Kredi Kartlarına Dur Deyin!

Birikim yapmanın yolları gözünüzü çok korkutmasın. Çünkü ekonomik olarak ipin ucunu kaçırmanınız bir numaralı sorumlusu: Kredi kartınız. Harcama yaparken cebinizden para çıkmıyor gibi hissetseniz de faturalar gelmeye başlayınca yaptığınız hatayı görüyorsunuz değil mi? En azından şimdi taksit özelliğini kapatarak kredi kartınızı hayatınızdan yavaş yavaş uzaklaştırsanız çok iyi olur… 

3. İkinci El Eşya Almaktan Çekinmeyin

Vintage ve retro gibi akımların da desteğiyle artan ikinci el eşya popülerliği birikim yapmak için güzel bir kapı aralıyor. Artık internetten veya mağazadan çok daha uygun fiyata ikinci el eşyalar alabilirsiniz. Üstelik sadece kıyafet de değil. Ev eşyasından elektronik ürünlere kadar birçok cep dostu seçenek var. 

4. Gerekli ile Lüks Arasındaki Ayrımı İyi Yapın

Bazen almak istediğiniz pahalı bir şeye aslında hiç ihtiyacınız yoktur. Bu yüzden gerekli ve lüks arasındaki ayrımı iyi yapmanız gerekiyor. Herkesin belli aralıklarla pahalı ihtiyaçları olabilir ancak bu sık sık tekrar ediyorsa durup düşünmekte fayda var. Çünkü gereksiz harcamalar birikim yapmanın önündeki en büyük engel. 

5. Hayal Kurun

Her genç gibi sizin de hayalleriniz olmalı. Birikim yapacaklar için en önemli tavsiyelerden biri de hayal kurmak. İlla otomobil veya ev almak gibi klasik hayaller olmasına gerek yok. Güzel bir yurt dışı tatilini hayal etmek de birikim yapmak için gerekli motivasyonu verecektir. Birikim yapmanın yolları arasında en zevklisi bu olsa gerek. 

6. Market Alışverişlerine Dikkat

Eğer 2-3 saatlik bir zaman dilimini sadece markete ayıranlardansanız, alışverişi abartmanız çok normal. Çünkü markette ne kadar çok zaman geçirirseniz gereksiz şeyler alma ihtimalinizo kadar artar. Markete hazırladığınız ihtiyaç listesiyle ve o listedekileri satın alacak kadar parayla giderseniz farkı kısa sürede anlayacaksınız. Unutmayın ki tok karınla market alışverişi yapmak da gereksiz harcamaları engelliyor.

7. Borçlar…

7’den 70’e herkesin borç problemi olduğu söylenebilir. Birikim yapmanın, daha iyi şartlarda yaşamanın önündeki en büyük engellerden biri de bitmeyen borçlar. Hem sizini hem de başkalarını mağdur eden borç alışkanlığından kurtulsanız iyi olur. Aksi halde bir sonraki maaş gününü beklemeye çok erken bir tarihte başlarsın ve para biriktirmek hayal olur.

8. Kumbaraya Para Atmaktan Çekinmeyin

Kumbara, çocukluk alışkanlığı gibi görünse de birikim yapmanın yolları arasında belki de en etkili olanı. Her gün 5-10 TL’yi kumbaraya atmak banka hesabında para biriktirmekten çok daha motive edici. Ay sonunda kumbarada biriken paraları birikim hesabınıza yatırabilirsiniz. 

9. Gece Hayatını Abartmayın

Her hafta sonu gece eğlenmesine çıkarsanız bırakın birikim yapmayı, gelirinizin yarısını boş yere harcarsınız. Tabii ki eğlenmek herkesin hakkı. Ama sınırlarının farkında olmak şartıyla...

10. Yaşlılıkta Ne Kadar Rahat Edeceğinizi Düşünün​

Yaşlanıp emekli olduktan sonra rahat etmek, hazır zaman varken bolca seyahat etmek için gençliğin kıymetini bilmek, ona göre hareket etmek gerekiyor. İşinizi kolaylaştıracak harika bir önerimiz var. Siz de bütçenize uygun bir Bireysel Emeklilik Planı ile geleceğinizi şimdiden garanti altına alabilirsiniz. Yüzde 25 devlet katkısıyla karlı bir yatırıma dönüşecek bu plan hakkında detaylı bilgi için tıkla.

Bireysel Emeklilik Hemen Başvur

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
YAŞA 23 Eylül 2017

Dünya, her yıl 23 Eylül’de gece ile gündüzün sürelerini eşitleyerek bize kış mevsiminin geldiğini haber verir. Halk arasında daha yaygın bir söylemle sonbahar ekinoksu ya da güntün eşitliği olarak da ifade edilen bugün, evrenin kendi içerisindeki muhteşem döngüsünün sadece küçük bir yansıması gibidir. Pek çok ülkede baz alınan bilimsel saate göre 22 Eylül’de, saat 20.02’de gerçekleşen bu olay yılda 2 kez tekrarlanır. Var olan her şeyin bir anlamı ve sonucu olduğunu bize bir kez daha hatırlatan 23 Eylül ekinoksuyla ilgili bilmediğiniz 10 doğruyu öğrenmek ister misiniz?

Her İki Kutup Noktası Da Güneş’i Selamlar

Her yıl ekinoksun olduğu bugünde Kuzey Kutup noktasında kaybolarak batan güneş, aynı anda Güney Kutup noktasında doğmaya başlar. Dünyanın her iki ucu da aydınlatıcımız olan güneşi selamlar ve aydınlanır.

Gündüz ve Gece Tam Olarak Eşitlenmez

Bugüne kadar ekinokslarla ilgili edindiğimiz bilgilere göre bugün her yerde tam olarak 12 saat gece ve 12 saat gündüz olur. Ancak işin aslı öyle değildir. Yapılan ince hesaplamalara göre ekinokslarda dünyanın birçok noktasında gündüz 12 saatten birkaç dakika daha fazla sürebiliyor. Kuzey yarım kürede bulunan birçok noktada, ekinoks günlerinde gece-gündüz eşit bir şekilde gözlemlenmiyor. Bu an genelde 25-28 Eylül tarihleri arasında herhangi bir zamana denk geliyor.


Sonbaharda Hava, İlkbahara Göre Daha Sıcaktır

Ekinoks günlerinin olduğu 21 Mart ve 23 Eylül tarihlerinde dünyanın herhangi bir noktasında ölçüm yaptığınızda her iki tarihte de eşit miktarda güneş ışığı aldığını görürsünüz. Ancak yine de sonbaharda, yani 23 Eylül’de hava, 21 Mart’a göre daha sıcak olur. Bunun sebebi dünyanın yaklaşık olarak yüzde 71’ini kaplayan okyanusların ısınıp soğuması için gereken süredir. Suyun ısınıp soğuması, havadan daha uzun sürer. İşte halk arasında pastırma yazı olarak da bilinen sonbahar sıcaklarının sebebi de budur.

Ekvatorda Gölge Boyu 0 Derece Olur

Ekinoks gününde güneş ışınları, tam öğle vaktinde Ekvator’a 90 derecelik bir açıyla düşer. Bunun için de eğer tam bu vakitte Ekvator’da olsaydınız gölgenizin boyu 0 olurdu. Güneş ışınları bu tarihten itibaren güney yarım küreye dik düşmeye başlar.  

Alacakaranlık Süresi En Aza İner

23 Eylül tarihinde tan süresi de en aza iner. Amerika’da bir araştırma için 4 şehirde alacakaranlık süreleri ölçüldüğünde tan sürelerinin o yılın en kısa zamanına denk geldiği görülmüştür. 23 Eylül alacakaranlığında havanın hem daha erken hem de büyük bir hızla kararmaya başladığı fark edilir.

Dünyanın Ekseni En Dik Halini Alır

Dünyanın kutup noktalarından geçtiği varsayılan çizgi, Güneş’in etrafındaki yörünge çizgisiyle yaklaşık 23 derece 27 dakikalık bir açı yaparak döner. Ekinokslarda ise bu açı 90 dereceye ulaşır. Bu yüzden 21 Mart ve 23 Eylül’de Güneş ışınları dünyaya en dik şekliyle ulaşır ve yeryüzü diğer günlerden daha fazla ısınır.

Göçmen Kuşlar Bu Tarihten İtibaren Göç Etmeye Başlar

Güneş’in gökyüzünde çizdiği yay bugünden itibaren yavaş yavaş güneye kaymaya başlar. Havaların soğuduğunu ve Güneş’in de yön değiştirdiğini fark eden göçmen kuşlar 23 Eylül’le beraber güney yönüne doğru göç etmeye başlar.

Fomalhaut Yıldızı Gökyüzünde Belirginleşir

Fomalhaut Güneş’ten yaklaşık 25 ışık yılı uzaklıkta, oldukça parlak bir yıldızdır. Güneybalığı takımyıldızının en parlak yıldızı olan Fomalhaut, ekinoks itibariyle gökyüzündeki yerini tekrar yer alır. Sözcük anlamı Arapça’da balinanın ağzı anlamına gelen yıldız, sonbahar boyunca ve kış aylarının ilk günlerinde gökyüzünün güneyinde görünür. Belki siz de bakarsanız görebilirsiniz.