Birikim Yapmaya Başlayacak Gençlere Tavsiyeler

Buradasınız

Yaşa 03 Ağustos 2017

Günümüzde para biriktirmenin imkansız olduğunu mu düşünüyorsunuz? Ama gençseniz ve hayalleriniz varsa elinizi şimdiden taşın altına koysanız iyi olur. Birikim yapmanın yolları şu an gözünüzde büyüyebilir ancak işinizi kolaylaştıracak birtakım tavsiyelerimiz var.

1. Gelir Gider Listesi Hazırlayın

Para biriktirmeye başlamanın ilk altın kuralı gelir gider listesi hazırlamaktır. Çünkü gençler genelde nerede kaç para harcadığını takip etmez. Hal böyle olunca bütçede büyük gedikler açılır. Gelir gider listesi hazırlayarak bireysel ekonominizi kağıt üzerinde takip edebilir, bütün ayrıntıları görerek sistemli bir şekilde birikim yapmaya başlayabilirsiniz.

2. Kredi Kartlarına Dur Deyin!

Birikim yapmanın yolları gözünüzü çok korkutmasın. Çünkü ekonomik olarak ipin ucunu kaçırmanınız bir numaralı sorumlusu: Kredi kartınız. Harcama yaparken cebinizden para çıkmıyor gibi hissetseniz de faturalar gelmeye başlayınca yaptığınız hatayı görüyorsunuz değil mi? En azından şimdi taksit özelliğini kapatarak kredi kartınızı hayatınızdan yavaş yavaş uzaklaştırsanız çok iyi olur… 

3. İkinci El Eşya Almaktan Çekinmeyin

Vintage ve retro gibi akımların da desteğiyle artan ikinci el eşya popülerliği birikim yapmak için güzel bir kapı aralıyor. Artık internetten veya mağazadan çok daha uygun fiyata ikinci el eşyalar alabilirsiniz. Üstelik sadece kıyafet de değil. Ev eşyasından elektronik ürünlere kadar birçok cep dostu seçenek var. 

4. Gerekli ile Lüks Arasındaki Ayrımı İyi Yapın

Bazen almak istediğiniz pahalı bir şeye aslında hiç ihtiyacınız yoktur. Bu yüzden gerekli ve lüks arasındaki ayrımı iyi yapmanız gerekiyor. Herkesin belli aralıklarla pahalı ihtiyaçları olabilir ancak bu sık sık tekrar ediyorsa durup düşünmekte fayda var. Çünkü gereksiz harcamalar birikim yapmanın önündeki en büyük engel. 

5. Hayal Kurun

Her genç gibi sizin de hayalleriniz olmalı. Birikim yapacaklar için en önemli tavsiyelerden biri de hayal kurmak. İlla otomobil veya ev almak gibi klasik hayaller olmasına gerek yok. Güzel bir yurt dışı tatilini hayal etmek de birikim yapmak için gerekli motivasyonu verecektir. Birikim yapmanın yolları arasında en zevklisi bu olsa gerek. 

6. Market Alışverişlerine Dikkat

Eğer 2-3 saatlik bir zaman dilimini sadece markete ayıranlardansanız, alışverişi abartmanız çok normal. Çünkü markette ne kadar çok zaman geçirirseniz gereksiz şeyler alma ihtimalinizo kadar artar. Markete hazırladığınız ihtiyaç listesiyle ve o listedekileri satın alacak kadar parayla giderseniz farkı kısa sürede anlayacaksınız. Unutmayın ki tok karınla market alışverişi yapmak da gereksiz harcamaları engelliyor.

7. Borçlar…

7’den 70’e herkesin borç problemi olduğu söylenebilir. Birikim yapmanın, daha iyi şartlarda yaşamanın önündeki en büyük engellerden biri de bitmeyen borçlar. Hem sizini hem de başkalarını mağdur eden borç alışkanlığından kurtulsanız iyi olur. Aksi halde bir sonraki maaş gününü beklemeye çok erken bir tarihte başlarsın ve para biriktirmek hayal olur.

8. Kumbaraya Para Atmaktan Çekinmeyin

Kumbara, çocukluk alışkanlığı gibi görünse de birikim yapmanın yolları arasında belki de en etkili olanı. Her gün 5-10 TL’yi kumbaraya atmak banka hesabında para biriktirmekten çok daha motive edici. Ay sonunda kumbarada biriken paraları birikim hesabınıza yatırabilirsiniz. 

9. Gece Hayatını Abartmayın

Her hafta sonu gece eğlenmesine çıkarsanız bırakın birikim yapmayı, gelirinizin yarısını boş yere harcarsınız. Tabii ki eğlenmek herkesin hakkı. Ama sınırlarının farkında olmak şartıyla...

10. Yaşlılıkta Ne Kadar Rahat Edeceğinizi Düşünün​

Yaşlanıp emekli olduktan sonra rahat etmek, hazır zaman varken bolca seyahat etmek için gençliğin kıymetini bilmek, ona göre hareket etmek gerekiyor. İşinizi kolaylaştıracak harika bir önerimiz var. Siz de bütçenize uygun bir Bireysel Emeklilik Planı ile geleceğinizi şimdiden garanti altına alabilirsiniz. Yüzde 25 devlet katkısıyla karlı bir yatırıma dönüşecek bu plan hakkında detaylı bilgi için tıkla.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 3 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.