Sağlıklı Bir Uyku Düzeni Yakalamak İçin 8 Altın Öneri…

Buradasınız

Sev 17 Ekim 2017

İş hayatı, farklı hastalıklar, stres, hava değişimi, mevsim geçişleri gibi birçok etkene bağlı olarak bozulan uyku düzeni, hayatımızı olumsuz olarak etkileyen en önemli unsurlardan biri. Daha verimli bir uyku düzenini sağlamak ve sağlıklı olmak için 8 altın öneriyi sizler için derledik.

Stresten Uzak Durmaya Çalışın

Uyku tüm canlıların dinlenmeleri ve bir sonraki gün zinde olup enerjilerini toplamaları için ihtiyaç duydukları, yaşamın doğal parçalarından biri. Gün içerisinde yaşadığımız tüm sıkıntılardan uzaklaşmak, hem zihnen hem de bedenen kendimizi dinlendirmek için uyumamız şart. İyi bir uykunun en temel sırlarından biri de zihnin boş olması ve stressiz bir hayat. Siz de kaliteli bir uyku düzeni yakalamak için stresten mümkün olduğunca uzak durmalısınız.

Sağlıklı Bir Gelecek İçin Bugünden Adım Atın

Kaliteli ve uzun süreli bir yaşam, verimli ve sağlıklı bir uykudan geçer. Siz de sağlığınızı uzun süre korumak için bugünden Uzun Süreli Hayat Sigortası yaptırabilir, kendinizin ve sevdiklerinizin sağlığını bugünden başlayarak güvence altına alabilirsiniz.

Yatmadan Önce Biraz Kitap Okumaya Çalışın

Kitap okumak, hem beynimizin boşalmasını hem de hayal gücümüzün aktif olmasını sağlayan en önemli alışkanlıklardan biri. Yatmadan önce en az yarım saat, loş bir ışıkta kitap okumayı deneyebilirsiniz. Bu şekilde hem uykuya yumuşak bir geçiş yapabilir hem de hayal dünyanızı genişleterek güzel rüyalar görebilirsiniz.

Ortamı Sakinleştirin

Her ne kadar büyük şehirlerde yaşayan kişiler için bunu yapmak biraz zor olsa da sağlıklı bir uyku için ortamı sakinleştirmek de oldukça önemli. Loş bir ışık, hafif bir müzik, ideal sıcaklık ve gürültüden arınmış bir mekan size çok iyi gelecektir.

Yatağınız Sağlıklı mı ve Size Uygun mu?

Her bireyin fiziksel yapısı birbirinden farklıdır. Bunun için de önce kendinizi tanımalı ve ardından size en uygun yatağı seçmelisiniz. Piyasada satılan birçok yatak türü arasından, işin uzmanlarından bilgi alarak sizin için en doğru olanı bulabilirsiniz. Sabahları daha zinde ve sağlıklı kalkmak istiyorsanız, size en uygun yatakta yatmanız gerekiyor.

Çizelge Yapabilirsiniz

Eğer uykuyla ilgili çok büyük sıkıntılar yaşıyorsanız, öncelikle kendinize bir çizelge hazırlayarak işe başlayabilirsiniz. Her gün yatış ve kalkış saatlerinizi buraya not ederek kendinize uygun bir plan dahilinde uyku düzeninizi oturtmaya çalışabilirsiniz. Eğer halen derin uykuya geçmede problemler yaşıyorsanız, bu durumda uzman bir doktora başvurmanız gerekebilir.

Beslenme Düzeniniz Çok Önemli

Sağlıklı ve güzel bir uyku düzeni için beslenme düzeni de oldukça önemlidir. Yediğiniz ve içtiğiniz besinlerin dışında bunları günün hangi saatinde aldığınıza da dikkat etmelisiniz. Gece belirli bir saatten sonra ağır yemekler yememeli, çok fazla kafein tüketmemeli, aşırı tüketim yapmamalısınız.

Yatağa Elektroniği Sokmayın

Uyumadan önce rahatlatıcı oldukları aşikar. Stresten uzaklaştırdıkları da biliniyor. Bizi mutlu ettiklerini de düşünüyoruz. Ancak özellikle okuma amacıyla yatağınıza elektronik cihazları soktuğunuzda uyku düzeniniz ister istemez bozulacaktır. İlk aşamada sizi uykuya hızlı geçiriyor gibi görünseler de uyku kalitesini azalttıkları, yapılan çeşitli araştırmalarla ortaya konmuş durumda.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
5 + 3 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.