Erkeklerin 50 Yaş Sendromunu Atlatmalarının Yolları

Buradasınız

Sev 15 Kasım 2017

Orta yaş, her erkeğin hormonal ve psikolojik açıdan değişimler yaşadığı bir dönemdir. Gençlik yıllarının geride kalmasıyla birlikte erkekler birçok duygu değişimini aynı anda yaşarlar, farklı hastalıklarla mücadele etmeye başlarlar. Onları bu zorlu süreçten kurtaracak ve kolayca atlatmalarını sağlayacak önerileri sizler için derledik.

Direnç Göstermeyin

Kişi, yaşadığı fiziksel değişimleri olağan kabul etmelidir. Yaşla birlikte görülen fiziksel değişimleri yadsımayın ve bu değişimlere şiddetli direnç göstermeyin. Her yaşın ayrı bir güzelliği olduğunu düşünerek, fiziksel değişimleri, yaşamın getirisi olarak görün. Çevrenize ben hala gencim mesajını vermek zorunluluğu, yaşlanmaya karşı yoğun bir kaygı ve korku duymayın.

Güzel Günleri Garantiye Alın

Zaman hızla akıp geçiyor. Siz de bugünden geleceği düşünerek, vefat durumunda ailenize ve sevdiklerinize toplu para ödemesi yapan, kaza sonucu sakatlık durumunda maddi güvence sağlayan, bu maddi desteği fatura, kira, kredi gibi tüm masraflar için kullanabilme olanağı sunan Uzun Süreli Hayat Sigortası’nı yaptırın, güzel günleri şimdiden garanti altına alın.

Spor Yapın

Sağlık durumunuza göre spor dalları tercih edilebilirsiniz. Her sabah yalnızca 10 dakika esneme egzersizleri, kalp hastalıklarından stresin azalması ve dolaşımın hızlanmasına kadar birçok fayda sağlar. Düşük dozlarda potasyum alınmasıyla spor sonrası adale krampları ve kasılmaları azalabilir. Enerji ihtiyacınız için ise esansiyel yağ asitleri içeren somon, fındık ve bol tahıllı gıdaları tüketebilirsiniz.

Kaliteli Beslenin

Bu yaş döneminde erkekler kilo almaya başlar. Yine erkeklerde cinsel sorunlar da baş gösterir. Bu noktada kaliteli beslenip besinleri küçük porsiyonlar halinde tüketin. Ayrıca hazır satılan pastane ürünleri, hazır yiyecekler, fastfood yiyecekler ve şekerden kesinlikle uzak durun. 50 yaş grubu erkekler yoğun şekilde kalp-damar sorunları yaşayabilir. Bu hastalıklardan korunmak için sağlıklı beslenme çok önemlidir. Yeterli miktarda D vitamini (güneş ışığı, somon, uskumru, D vitamininden zenginleştirilmiş süt ürünleri vb.) alan erkeklerin kalp hastalığına yakalanma riskleri azalacaktır.

Hobi Edinin

İlgi alanları ve hobiler oluşturup, zamanımızı belli bir alanda yetkinleşmek için harcamamız oldukça önemli. Özgüvenimizi arttıran, sosyalleşmemizi kolaylaştıran, stres atmamıza yardımcı olan hobiler aynı zamanda zihninizi demans riskinden korumaya da yardımcı olur. Resim yapmak, fotoğraf çekmek, anılarınızı yazmak, bahçeyle uğraşmak veya marangozluk gibi yaratıcı hobiler, yaşınız ilerledikçe zihninizin dinç kalmasına destek sağlar.

Uykunuzu Alın

Yeterince uyumak, sizi genç ve zinde tutan büyüme hormonunun salgılanmasını sağlar. Gece uykusu kaliteli ve yeterli olmalıdır. Bunun çözümü ise gece 7-9 saat uyku uyumak. Uyku süresi 6 saatten az, 11 saatten fazla olmamalıdır. Ek olarak, çok yorgunluk hissedilse bile gündüz kestirmelerinden kesinlikle kaçınılmalıdır.

Stresten Uzak Durun

Stres çoğunlukla, gelecekte olacak şeyler veya olmamasından korktuğumuz şeyler için endişe etmekten kaynaklanır. Yüksek yaşam kalitesi yani sağlıklı ve dengeli beslenme, spor, alkol, sigara ve stresten uzak bir yaşam sizi yaşlanmanın etkilerinden koruyacaktır. Stresle başa çıkabilmek için derin nefes alın. Derin nefes almak hem stresi azaltmaya yardımcı olur hem de beynin konsantre olabilmesi için gereken oksijeni almasını sağlar. Ayrıca oturduğunuz yerde stresinizin geçmesini ummak, durumu sadece daha kötü hale getirecektir. Stresi azaltmak için doğaya çıkın.

Yardım Alın

Halsizlik, aşırı uyku ya da uykusuzluk, ani ateş basmaları, kilo artışı, bel çevresi ve göğüslerde yağlanma, kas ve eklem ağrıları, güç kaybı, konsantrasyon bozukluğu, cinsel istekte azalma, sinirlilik, gerginlik, depresif ruh hali, hafızada zayıflama gibi belirtilerle karşı karşıyaysanız, eğer yaşadığınız sorunların üstesinden gelemiyorsanız ve yoğun duygular içine giriyorsanız mutlaka psikolojik yardım alın.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
9 + 5 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.