Anti-Aging Etkili 5 Pilates Hareketi

Buradasınız

Hareket Et 24 Aralık 2017

 

Pilatesi sadece vücudu esnetip formda tutmada etkili bir egzersiz olarak görmek haksızlık olur. Çünkü pilates aynı zamanda stresin azalmasını ve yorgunluğun atılmasını sağlarken, zihinsel odaklanmayı da artıyor. Zaman ve mekan sınırı olmayan bu 5 pilates hareketi ile hem fiziksel hem de zihinsel olarak gençleşme hissi yaşayacaksınız.

1.Roll-up Hareketi

Kollarınızı geriye doğru uzatarak sırt üstü yatın, tüm vücudunuzun düz ve gergin olduğundan emin olun. Derin bir nefes alıp nefesinizi yavaşça verirken üst bedeninizi ileri doğru kaldırmaya başlayın. Bunu yaparken kollarınız düz olmaya devam edecek ve ilerledikçe tavanı gösterecek. Karın kasları ve kalçanızın yardımıyla doğrulduktan sonra kollarınızı ayak uçlarınıza doğru ilerletmeye devam edin. Gidebildiğiniz son noktaya ulaştıktan sonra bu kez terse doğru hareket edip başladığınız pozisyona dönün.

2. The Hundred (100) Hareketi

Nefesle birlikte dolaşımı artırırken vücudun ısınmasını da sağlayacak bu pilates hareketi için, sırt üstü yatarak başlayın. Dizlerinizi önce karnınıza doğru çekin. Kollarınızı yere paralel ama bedeninizle aynı hizada olacak şekilde ileriye doğru tutun. Pozisyonu tamamlamak için bacaklarınızı 45 derecelik açıyla yukarı kaldırın. Ardından kollarınızı minik açılarla aşağı yukarı kaldırıp indirin. Bunu beş kez nefes alarak, beş kez de nefes vererek tekrarlayın. Bu şekilde bir seti tamamlamış olacaksınız. Harekete the hundred (100) denmesinin nedeniyse tüm egzersizin 10 set halinde yapılması ve 100 rakamına ulaşılması.

3. Single Leg Stretch Hareketi

Sırt üstü yatıp dizlerinizi 90 derece bükerek kaldırın. Bu sırada ayaklarınız yere paralel şekilde karşıyı gösterecek. Ardından avuç içleriniz vücudunuza dönük şekilde dizlerinizi tutun ve omuzlarınızı hafifçe kaldırın. Boynunuzun düz olmasına özen gösterin, çenenizi göğsünüze yaklaştırmayın. Daha sonra nefes alın ve nefesi verirken sol bacağınızı ileri uzatın. Bunu yaparken sağ eliniz de sağ ayak bileğinize doğru uzansın. Ardından aynı hareketi sol bacağınız için yapın ve bu sıralamayı seri bir şekilde 10 kez devam ettirin.  

4. Criss Cross Hareketi

Özellikle vücudun merkez bölgesini (core) çalıştıran bu pilates hareketi, yine sırt üstü yatarak başlıyor. Dizlerinizi 90 derecelik açıyla kendinize çekin ve omuzunuzu hafifçe kaldırıp ellerinizi ensenizde birleştirin. Ardından sol bacağınızı ileri doğru uzatırken sağ dizinizi içeriye bakacak şekilde çekin ve aynı anda sol dirseğinizi dizinize doğru çevirin. Bu sırada üst bedeniniz de hafiften sağa dönecek. Daha sonra başlangıç pozisyonuna geri gelip hareketi bu kez sağ bacağınızı uzatarak yapın. Yani bir önceki hareketin tam tersini yapın. 10 kez tekrarlayın.

5. Leg Pull Hareketi

Kol, bacak ve kalçayı çalıştıran leg pull hareketinde önce köpek duruşu pozisyonunu alın. Kollarınız ve dizleriniz omuz genişliğinde olsun. Ayrıca kalçalarınızı sıkmayı unutmayın. Daha sonra bacaklarınızı geriye uzatıp parmak uçlarınızda durun. Karın, kalça, sırt ve boynun aynı düzlemde olması önemli. Nefes alın ve nefesi verirken sağ bacağınızı yukarı doğru kaldırın ve indirin. Bunu yaparken parmak uçlarınız point pozisyonunda olsun. Ardından aynı hareketi sol bacağınızla da yaparak egzersizi 10 tekrarla bitirin.

Düzenli egzersiz yaparak, sağlıklı olmak için çok önemli adımlar atıyoruz. Fakat, çağımızın en tehlikeli hastalıklardan kansere karşı korunurken spordan fazlasına ihtiyaç var. Doğru beslenme, zararlı alışkanlıklardan ve stresten uzak durmak gibi. QNB Sigorta Kansere İnat Yaşasın Hayat  Sigortası ile çağın tehlikeli hastalığı kansere karşı kendinizi maddi güvenceye alırken, ücretsiz şekilde Ayrıcalıklar Kulübü üyesi olarak spor merkezleri, sigara bırakma merkezleri, beslenme danışmanlığı gibi sağlıklı yaşamı destekleyen birçok aktivitede %40’a varan indirimlerden faydalanabilirsiniz.   

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
11 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.