Kalabalık Ailede Büyüyen Çocukların 5 Kazancı

Buradasınız

Sev 16 Mart 2018

Kalabalık ailede büyümek her zaman güzeldir. Anne ve babanın sevgisinin yanı sıra büyükanne ve dedelerin şefkatiyle sarıp sarmalanmanın verdiği his elbette paha biçilemez. Eğer siz de büyüklerinizle birlikte büyüdüyseniz, ne demek istediğimizi mutlaka anlıyorsunuzdur... Son yıllarda yapılmış olan çalışmalar, bu sevgi yumağının üzerine bilimsel açıklamalar getiriyor.

1. Kalabalık Ailede Büyümek Çocuğun Yaşlanmaktan Korkmasını Önler

Yapılan araştırmalar, çocukluğunu büyükleriyle geçirenlerin ileride çok daha az yaş ayrımcılığı yaptığını, yaşlılığı daha kolay kabul ettiğini gösteriyor. Özellikle kız çocukları kendi yaşlılık dönemlerini daha olgun bir şekilde karşılıyor.

2. Büyüklerin Evi Güven Evine Dönüşür

 

Parenting dergisinden Haley Burress’in aktardıklarına göre, büyükanne ve büyükbabanın evi, çocukların kendilerini güven ve sevgi dolu bir ortamda hissetmelerini sağlıyor. Bu da ilerleyen yaşlarında çevrelerindeki insanlara karşı güven sorunu yaşamalarını engelliyor. Diğer taraftan çocuklar bu sayede iyi ile kötüyü, doğru ile yanlışı daha kolay ayırt edebiliyor.

3. İki Tarafın Da Mutlu Olmasını Sağlar

Boston Üniversitesi’nde 2015 yılında yapılan bir araştırma, çocuğun büyükanne ve büyükbabası ile kurduğu bağın, iki tarafın da mutluluk seviyesini yükselttiğini ve depresyon belirtilerinden uzaklaştırdığını gösteriyor. Araştırmanın başındaki isimlerden Sara Moorman, büyüklerin anlatacak birçok yaşanmış hikayesi olduğunu, torunların bu hikayeleri dinlemekten zevk aldığını ve büyüdükleri zaman bu hikayelerden kendilerine dersler çıkardığını sözlerine ekliyor. Hem çocuklarınızın hem de diğer tüm aile fertlerinizin bu güzel tabloda hep sağlıkla gülümsemelerini istiyorsanız, Aileme Değer Ferdi Kaza Sigortası’nı incelemeye ne dersiniz? Bu sigortayla kendinizi ve sevdiklerininiz geleceğini kazalara karşı maddi güvence altına alabilirsiniz.

4. Çocukların Davranışları Üzerinde Olumlu Etki Bırakır

Oxford Üniversitesi’nde yapılan çalışmalar, büyükanne ve büyükbabaların ilgisinin, çocukların sosyal davranışları üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu gösteriyor. Büyükanne ve dedelerinin yakın ilgisiyle büyüyen çocukların diğerlerine göre duygusal ve davranışsal açıdan çok daha sağlıklı oldukları görülüyor. Yani çoğu zaman kalabalık ailede büyümek, mutlu anılarla dolu bir çocukluğu ifade ediyor.

5. Duygusal Çöküntülerde Büyükanne-Dede Varlığı Çok Önemli

Çocuklar, ebeveynlerinin boşanması gibi olayların yarattığı negatif duygularla büyükanne ve büyükbabalarının koşulsuz sevgileri sayesinde çok daha kolay bir şekilde baş ederler. Boston Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar, özellikle tek ebeveynle ya da üvey anne babayla büyüyen çocukların ailenin büyük fertleri ile yakın ilişki kurmalarının, olası depresif sendromlarda olumlu etkiler yarattığını söylüyor. Psikolog Susan Newman ise büyükanne ve büyükbaba ile kurulan ilişkilerin çocukların güvenlik kalkanı olduğunu belirtiyor. Her daim güvenebilecekleri bir büyüğün varlığını bilmenin, olumlu yönde etkilediğini de sözlerine ekliyor.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.