Dünyanın Farklı Bölgelerinden 8 Farklı Kahve…

Buradasınız

Yaşa 01 Ekim 2017

Tüm dünyada sudan sonra en çok tüketilen içeceklerden biri olan kahve, farklı tatları ve türleriyle alışkanlık yapmaya devam ediyor. Tüm dünyada farklı etkinliklerle kutlanan 1 Ekim Dünya Kahve Günü’nde farklı ülkelerden 8 farklı kahve çeşidini sizler için derledik.

Frappe - Yunanistan

Granül halindeki kahveye su eklenmesi ve köpürtülmesiyle oluşturulan Frappe, süt köpüğünün içine buz konulmasından dolayı özelikle sıcak yaz günlerinde Yunanlıların en popüler yaz içeceği. İlk olarak 1957 yılında Selanik’te yapılan Frappe’yi Yunanistan’da herkesin elinde görmek mümkün.

Ca Phe Da - Vietnam

Diğer adıyla yumurtalı kahve olarak bilinen buzlu Vietnam kahvesi Ca Phe Da, kahvenin bir fincan yoğun kıvamlı süt içine konulup buzla birlikte servis edilmesi ile hazırlanıyor. Brezilya’dan sonra dünyanın en büyük ikinci kahve üreticisi Vietnam’ın en ünlü kahvesi olan Ca Phe Da, yeni tatlar keşfetmek isteyenler için de harika bir seçim.

Karsk kahvesi - Norveç

Norveç kahvesi Karsk, karsk kahvesi ile ev yapımı içki veya votkanın karıştırılması ve bazen de bir kaşık şeker eklenmesi ile hazırlanan bir İskandinav kokteyli. Bir bardak içine atılan bozuk para, bozuk parayı göremeyecek kadar kahve ve üzerine biraz likör ilave edilerek hazırlanıyor. Norveç’e ait olan bu kokteyl, İskandinav ülkelerinde oldukça yaygın olarak tüketiliyor. Kokteylin alkol-kahve oranları ise genellikle %50 alkol, %50 kahve şeklinde.

Café de Olla - Meksika

Bir Meksika kahvesi olan Café de Olla kil kaplarda hazırlanıyor. Aromasını tarçın ve piloncillo denilen Meksika’ya özgü şekerden alan bu kahve türü, çömlek kahvesi olarak da biliniyor. Café de Olla, özellikle soğuk bölgelerde ve kırsal kesimde oldukça popüler.

Cortado - Kolombiya

1 ölçek kahveye genelde daha az oranda buharda ısıtılmış süt katılmasıyla elde edilen Cortado kahvesi, anavatanı İspanya olmasına rağmen Kolombiya'da daha yoğun olarak tüketiliyor. Cortado kahvesinin yumuşak olarak niteleyebileceğimiz bir içimi var.

İrlanda Kahvesi - İrlanda

Bir kahve kokteyli olan bu içecek, İrlanda viskisi, sıcak kahve ve şekerden oluşur. Ayrıca üzeri kalın bir kremayla kaplanır. İrlanda kahvesinin orijinal tarifinde kremşanti değil, çırpılmış krema kullanılır. Soğuk havalarda koruma sağlayan İrlanda kahvesi, alkolü fazla kaçırmış olanların da imdadına yetişen kahve türlerinden biri durumunda.

Kaapi - Hindistan

İlginç tasarımlı fincanlarda içilen ve Hint filtre kahvesi olarak bilinen Kaapi, sütlü kahveler sınıfında yer alıyor. Bir ölçek sütün kahvenin üzerine dökülmesiyle hazırlanan Kaapi, özellikle Andhra Pradesh, Karnataka, Kerala ve Tamil Nadu eyaletlerinde yoğun olarak tüketiliyor. Kaapi, Güney Hindistan kahvesi olarak da adlandırılıyor.

Flat White - Avustralya

Avustralya menşeli kahve çeşidi olan Flat White, Avustralya topraklarında en çok tercih edilen kahve türü olarak biliniyor. İki shot espresso üzerine eklenen tamamen pürüzsüz hale getirilmiş sütle hazırlanan Flat White, Latte’ye benzeyen tadıyla dikkat çekiyor.

Dünyanın birçok ülkesinde düzenlenen ve 1. 2. ve 3. nesil kahveleri kahve severlerle buluşturan festivallerin muadili İstanbul’da da düzenleniyor. Bu yıl 21-24 Eylül tarihlerinde İstanbullularla buluşan İstanbul Coffee Festival, önümüzdeki yıl da dünyanın farklı bölgelerinden gelen kahveleri tatmak isteyenlere doyumsuz anlar yaşatacak. Kahve bitkisine daha yakından bakmaya, kahve çekirdeğiyle başlayan bu keyifli yolculuğun, ne kadar uzun yollardan geldiğine ve hayatlarımıza ne denli dokunduğuna dikkat çeken festivalde, yukarıda bilgilerini sunduğumuz kahve çeşitlerinden bazılarına erişmek de mümkün.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
4 + 4 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.