Zamanınızı Yönetmenin 10 Kolay Yolu

Buradasınız

Yaşa 22 Ağustos 2017

Hayatlarımız çok hızlı akıp geçmeye devam ediyor ve bizlerin yapması gereken çok fazla iş var. Uyku için son kez ertelenen alarm, işe yetişmeye çalışılan o kritik otobüs ve belki de koca bir yılın değerini biçen kaçırılmış final sınavı... İçinde yaşadığımız bu anları daha az stresle ve daha mutlu şekilde geçirmek aslında bu kadar işi kocaman bir kargaşaya dönüştürmekten çok daha kolay. Günü doğru planlamak ve işleri sırayla yaparak doğru bir zaman yönetimini sağlamak da bizim elimizde. İşte doğru zaman yönetimi için 10 ipucu.

Günlük İşlerinizi Düşünün ve Sırayla Yapın

Sabah güne başladığınız andan itibaren hayatınıza rutinler sokmaktan çekinmeyin. Bu rutinler çoğu zaman sizin en önemli yardımcılarınız olacaktır. Yeme içme saatinden, sosyal medyaya ayıracağınız vakte kadar her şeyin belirli bir hiza şeklinde ilerlemesi, iş ya da okul hayatından özel hayata geçişinizi kolaylaştıracak, aklınızı birtakım işlerden uzak tutacaktır. Bu sayede kişiliğinize dahi etkisi olacak özdisiplininizin edinimini kolaylıkla sağlamış olacaksınız.

günlük işler

Hedeflerinizi ve Yapacaklarınızı Belirleyin

Bir sonraki günü bugünden planlamak, etkin zaman yönetiminin en önemli kurallarından biridir. Bunu gerçekleştirebilmek için de günlük olarak hedeflerinizi yapmalı, planlarınızı çıkarmalı ve yapacaklarınızı belirlemelisiniz. Bunu bir gün önceden yaptığınızda işler sizin için çok daha kolay olacak.

Ajanda Kullanın

İster bir cep ajandası ya da masanızda duracak bir not defteri, isterseniz de cep telefonunuza yüklediğiniz bir aplikasyon olsun, etkili ve doğru zaman yönetimi yapabilmek için mutlaka bir ajanda kullanın. Atacağınız her adımı önceden bu ajandaya not ederseniz hem unutma riskini ortadan kaldırırsınız hem de işlerinizi doğru sırayla yapabilirsiniz.

AJANDA KULLANMAK

Sabah Saatlerini İyi Kullanın

Günün en verimli zamanı genellikle sabah saatleridir. Vücudunuzun daha dinç ve zihninizin daha açık olduğu bu zaman dilimlerini çok etkili ve verimli şekilde kullanmaya özen gösterin. Gerekirse bunun için erken yatın ve herkesten önce uyanarak işlerinizi plana koyun.

Aldığınız Küçük Notlar Sol Üst Köşede Yerlerini Korumalı

Çalıştığınız o karmaşasıyla heyecanınızı korumaya devam eden masanızda, sol üst köşede asılı küçük notlar bulunacaktır, bulunmalıdır. Aklınıza gelen o an önemsiz gibi gözüken yaratıcı fikirleriniz, öncelik sırası değişen bir işiniz yahut hayatınıza yepyeni giren yön verici bir kavram... Bunların hepsi hayatınızı yönetecek bir listenin oluşumunda kullanılacak maddelerdir. Unutmayın ki hafızanız bazen günün yorgunluğuna yenik düşebilir!

Her İşe Doğru Vakti Ayırın

İşlerinizi sıralayan ya da hayatınızı bir düzene sokan bir listeniz mutlaka olmalı. Bunu hazırlarken de işleri önem sırasına koyarak hangisini daha önce yapacağınıza karar vermelisiniz. Böylelikle sizin için daha verimli olacak işlere doğru vakti ayırabilir ve veriminizi artırabilirsiniz.

Hayır Her Zaman Olumsuzluk Anlamı Taşımaz!

Zaten 24 saatin içine onca şey sıkışmıyor mu dersiniz? Bazen rahat rahat nefes almanıza engel olacak olan aslında son dakikalarda onayını verdiğiniz işlerinizdir. O işlere yeri geldiğinde kibarca hayır demek aslında psikolojik zamanınıza da ekstra iyi gelecektir. Sonuçta bu durumda en önemli olan siz ve sizin işleriniz olabilir ve bu hiç de bencilce bir şey değildir.

Kendinize Vakit Ayırın

Doğru zaman yönetimi yapmak demek, sadece işlerinizi sıraya koyarak bütün günü çalışacak şekilde planlamak demek değildir. İş ve özel hayatınız arasında denge kurmak için de zaman yönetimini en doğru şekilde yapmalısınız. Günün belirli vakitlerini dinlenmeye ya da zihninizi rahatlatmaya ayırın. Bu şekilde vereceğiniz küçük aralar hem sizi rahatlatacak hem de diğer kalan vakitlerdeki veriminizi artıracaktır.

8, 8, 8 Kuralını Deneyebilirsiniz

Gün 24 saatten oluşuyor. İşin uzmanları doğru zaman yönetiminin genel olarak günü tam olarak üçe bölmekten geçtiğini söylüyorlar. Bu durum kişiden kişiye ve hayat tarzına göre değişse de genelde günü 8 saat iş, 8 saat özel yaşam ve 8 saat uyku olarak bölmek en ideal zaman yönetimi planı olarak karşımıza çıkıyor.

Bugünden Yarını Düşünün

Sahip olduğumuz en değerli şey olan zamanı doğru ve verimli yöneterek geleceğimiz için doğru adımları atmak da bizim elimizde. Siz de Kolay Emeklilik Planı yaptırarak geleceğinizi bugünden şekillendirmeye başlayabilirsiniz.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
5 + 8 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.