Cigna Finan Hemen Bilgi Al

Zamanınızı Yönetmenin 10 Kolay Yolu

YAŞA22 Ağustos 2017

Hayatlarımız çok hızlı akıp geçmeye devam ediyor ve bizlerin yapması gereken çok fazla iş var. Uyku için son kez ertelenen alarm, işe yetişmeye çalışılan o kritik otobüs ve belki de koca bir yılın değerini biçen kaçırılmış final sınavı... İçinde yaşadığımız bu anları daha az stresle ve daha mutlu şekilde geçirmek aslında bu kadar işi kocaman bir kargaşaya dönüştürmekten çok daha kolay. Günü doğru planlamak ve işleri sırayla yaparak doğru bir zaman yönetimini sağlamak da bizim elimizde. İşte doğru zaman yönetimi için 10 ipucu.

Günlük İşlerinizi Düşünün ve Sırayla Yapın

Sabah güne başladığınız andan itibaren hayatınıza rutinler sokmaktan çekinmeyin. Bu rutinler çoğu zaman sizin en önemli yardımcılarınız olacaktır. Yeme içme saatinden, sosyal medyaya ayıracağınız vakte kadar her şeyin belirli bir hiza şeklinde ilerlemesi, iş ya da okul hayatından özel hayata geçişinizi kolaylaştıracak, aklınızı birtakım işlerden uzak tutacaktır. Bu sayede kişiliğinize dahi etkisi olacak özdisiplininizin edinimini kolaylıkla sağlamış olacaksınız.

günlük işler

Hedeflerinizi ve Yapacaklarınızı Belirleyin

Bir sonraki günü bugünden planlamak, etkin zaman yönetiminin en önemli kurallarından biridir. Bunu gerçekleştirebilmek için de günlük olarak hedeflerinizi yapmalı, planlarınızı çıkarmalı ve yapacaklarınızı belirlemelisiniz. Bunu bir gün önceden yaptığınızda işler sizin için çok daha kolay olacak.


Ajanda Kullanın

İster bir cep ajandası ya da masanızda duracak bir not defteri, isterseniz de cep telefonunuza yüklediğiniz bir aplikasyon olsun, etkili ve doğru zaman yönetimi yapabilmek için mutlaka bir ajanda kullanın. Atacağınız her adımı önceden bu ajandaya not ederseniz hem unutma riskini ortadan kaldırırsınız hem de işlerinizi doğru sırayla yapabilirsiniz.

AJANDA KULLANMAK

Sabah Saatlerini İyi Kullanın

Günün en verimli zamanı genellikle sabah saatleridir. Vücudunuzun daha dinç ve zihninizin daha açık olduğu bu zaman dilimlerini çok etkili ve verimli şekilde kullanmaya özen gösterin. Gerekirse bunun için erken yatın ve herkesten önce uyanarak işlerinizi plana koyun.

Aldığınız Küçük Notlar Sol Üst Köşede Yerlerini Korumalı

Çalıştığınız o karmaşasıyla heyecanınızı korumaya devam eden masanızda, sol üst köşede asılı küçük notlar bulunacaktır, bulunmalıdır. Aklınıza gelen o an önemsiz gibi gözüken yaratıcı fikirleriniz, öncelik sırası değişen bir işiniz yahut hayatınıza yepyeni giren yön verici bir kavram... Bunların hepsi hayatınızı yönetecek bir listenin oluşumunda kullanılacak maddelerdir. Unutmayın ki hafızanız bazen günün yorgunluğuna yenik düşebilir!

Her İşe Doğru Vakti Ayırın

İşlerinizi sıralayan ya da hayatınızı bir düzene sokan bir listeniz mutlaka olmalı. Bunu hazırlarken de işleri önem sırasına koyarak hangisini daha önce yapacağınıza karar vermelisiniz. Böylelikle sizin için daha verimli olacak işlere doğru vakti ayırabilir ve veriminizi artırabilirsiniz.

Hayır Her Zaman Olumsuzluk Anlamı Taşımaz!

Zaten 24 saatin içine onca şey sıkışmıyor mu dersiniz? Bazen rahat rahat nefes almanıza engel olacak olan aslında son dakikalarda onayını verdiğiniz işlerinizdir. O işlere yeri geldiğinde kibarca hayır demek aslında psikolojik zamanınıza da ekstra iyi gelecektir. Sonuçta bu durumda en önemli olan siz ve sizin işleriniz olabilir ve bu hiç de bencilce bir şey değildir.

Kendinize Vakit Ayırın

Doğru zaman yönetimi yapmak demek, sadece işlerinizi sıraya koyarak bütün günü çalışacak şekilde planlamak demek değildir. İş ve özel hayatınız arasında denge kurmak için de zaman yönetimini en doğru şekilde yapmalısınız. Günün belirli vakitlerini dinlenmeye ya da zihninizi rahatlatmaya ayırın. Bu şekilde vereceğiniz küçük aralar hem sizi rahatlatacak hem de diğer kalan vakitlerdeki veriminizi artıracaktır.

8, 8, 8 Kuralını Deneyebilirsiniz

Gün 24 saatten oluşuyor. İşin uzmanları doğru zaman yönetiminin genel olarak günü tam olarak üçe bölmekten geçtiğini söylüyorlar. Bu durum kişiden kişiye ve hayat tarzına göre değişse de genelde günü 8 saat iş, 8 saat özel yaşam ve 8 saat uyku olarak bölmek en ideal zaman yönetimi planı olarak karşımıza çıkıyor.

Bugünden Yarını Düşünün

Sahip olduğumuz en değerli şey olan zamanı doğru ve verimli yöneterek geleceğimiz için doğru adımları atmak da bizim elimizde. Siz de Kolay Emeklilik Planı yaptırarak geleceğinizi bugünden şekillendirmeye başlayabilirsiniz.

Kolay Emeklilik Hemen Başvur

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
YAŞA 23 Eylül 2017

Dünya, her yıl 23 Eylül’de gece ile gündüzün sürelerini eşitleyerek bize kış mevsiminin geldiğini haber verir. Halk arasında daha yaygın bir söylemle sonbahar ekinoksu ya da güntün eşitliği olarak da ifade edilen bugün, evrenin kendi içerisindeki muhteşem döngüsünün sadece küçük bir yansıması gibidir. Pek çok ülkede baz alınan bilimsel saate göre 22 Eylül’de, saat 20.02’de gerçekleşen bu olay yılda 2 kez tekrarlanır. Var olan her şeyin bir anlamı ve sonucu olduğunu bize bir kez daha hatırlatan 23 Eylül ekinoksuyla ilgili bilmediğiniz 10 doğruyu öğrenmek ister misiniz?

Her İki Kutup Noktası Da Güneş’i Selamlar

Her yıl ekinoksun olduğu bugünde Kuzey Kutup noktasında kaybolarak batan güneş, aynı anda Güney Kutup noktasında doğmaya başlar. Dünyanın her iki ucu da aydınlatıcımız olan güneşi selamlar ve aydınlanır.

Gündüz ve Gece Tam Olarak Eşitlenmez

Bugüne kadar ekinokslarla ilgili edindiğimiz bilgilere göre bugün her yerde tam olarak 12 saat gece ve 12 saat gündüz olur. Ancak işin aslı öyle değildir. Yapılan ince hesaplamalara göre ekinokslarda dünyanın birçok noktasında gündüz 12 saatten birkaç dakika daha fazla sürebiliyor. Kuzey yarım kürede bulunan birçok noktada, ekinoks günlerinde gece-gündüz eşit bir şekilde gözlemlenmiyor. Bu an genelde 25-28 Eylül tarihleri arasında herhangi bir zamana denk geliyor.


Sonbaharda Hava, İlkbahara Göre Daha Sıcaktır

Ekinoks günlerinin olduğu 21 Mart ve 23 Eylül tarihlerinde dünyanın herhangi bir noktasında ölçüm yaptığınızda her iki tarihte de eşit miktarda güneş ışığı aldığını görürsünüz. Ancak yine de sonbaharda, yani 23 Eylül’de hava, 21 Mart’a göre daha sıcak olur. Bunun sebebi dünyanın yaklaşık olarak yüzde 71’ini kaplayan okyanusların ısınıp soğuması için gereken süredir. Suyun ısınıp soğuması, havadan daha uzun sürer. İşte halk arasında pastırma yazı olarak da bilinen sonbahar sıcaklarının sebebi de budur.

Ekvatorda Gölge Boyu 0 Derece Olur

Ekinoks gününde güneş ışınları, tam öğle vaktinde Ekvator’a 90 derecelik bir açıyla düşer. Bunun için de eğer tam bu vakitte Ekvator’da olsaydınız gölgenizin boyu 0 olurdu. Güneş ışınları bu tarihten itibaren güney yarım küreye dik düşmeye başlar.  

Alacakaranlık Süresi En Aza İner

23 Eylül tarihinde tan süresi de en aza iner. Amerika’da bir araştırma için 4 şehirde alacakaranlık süreleri ölçüldüğünde tan sürelerinin o yılın en kısa zamanına denk geldiği görülmüştür. 23 Eylül alacakaranlığında havanın hem daha erken hem de büyük bir hızla kararmaya başladığı fark edilir.

Dünyanın Ekseni En Dik Halini Alır

Dünyanın kutup noktalarından geçtiği varsayılan çizgi, Güneş’in etrafındaki yörünge çizgisiyle yaklaşık 23 derece 27 dakikalık bir açı yaparak döner. Ekinokslarda ise bu açı 90 dereceye ulaşır. Bu yüzden 21 Mart ve 23 Eylül’de Güneş ışınları dünyaya en dik şekliyle ulaşır ve yeryüzü diğer günlerden daha fazla ısınır.

Göçmen Kuşlar Bu Tarihten İtibaren Göç Etmeye Başlar

Güneş’in gökyüzünde çizdiği yay bugünden itibaren yavaş yavaş güneye kaymaya başlar. Havaların soğuduğunu ve Güneş’in de yön değiştirdiğini fark eden göçmen kuşlar 23 Eylül’le beraber güney yönüne doğru göç etmeye başlar.

Fomalhaut Yıldızı Gökyüzünde Belirginleşir

Fomalhaut Güneş’ten yaklaşık 25 ışık yılı uzaklıkta, oldukça parlak bir yıldızdır. Güneybalığı takımyıldızının en parlak yıldızı olan Fomalhaut, ekinoks itibariyle gökyüzündeki yerini tekrar yer alır. Sözcük anlamı Arapça’da balinanın ağzı anlamına gelen yıldız, sonbahar boyunca ve kış aylarının ilk günlerinde gökyüzünün güneyinde görünür. Belki siz de bakarsanız görebilirsiniz.