90’larda Ekran Başında Kalmamıza Sebep Olan Diziler

Buradasınız

Yaşa 09 Temmuz 2017

Hepimizin zaman zaman sohbetlerimiz arasında repliklerine yer verip hatırladığımız ve gülümsediğimiz 90’lar dizilerini hatırlıyor musunuz? En sıcak yuvalara şahit olabildiğimiz, dostlukların bağına hayran kaldığımız o 90’lar dizilerine göz gezdirmeye ne dersiniz?

Bizimkiler

1989-2002 yılları arasında 13 yıl kesintisiz olarak yayınlanan ve Türk televizyonculuk tarihinin en uzun süren dizileri arasında yer alan Bizimkiler, 90'lı yılların en gözde yapımlarının başında geliyor. Bir apartmanda yaşayan ailelerin kendi aralarında ve çevreleriyle yaşadıkları ilişkilerin komik bir dille anlatıldığı dizide, Şükrü'nün ailesi dışında apartman yöneticisi Sabri Bey, kapıcı Cafer, Katil Yavuz, sarhoş Cemil, Cafer'in kayınbabası Halil Pazarlama, muhasebeci Ergun, yengeç Hüseyin, tak tak Sedat, Halis, tahta kafa Raşit unutulmayan karakterlerden yalnızca birkaçı. Şimdi tutuyorum zaptı, buyruuuun!, tak abicim, vatandaşa cart curt yok, benim adım Cemil ise dizinin aklımıza kazınan replikleri.

bizimkiler

İkinci Bahar

1998-2001 yılları arasında yayınlanan ve başrollerinde Türkan Şoray ve Şener Şen gibi ünlü oyuncuların yer aldığı dizi, Gaziantepli kebap üstadı Ali Haydar ile Hanım adlı işe ihtiyacı olan iki çocuklu dul bir kadının hayat mücadelesi anlatıyordu. Her türlü zorluk içinde işte ve aşkta ‘‘İkinci Bahar’’ı yaşamaya başlamalarının hikayesini aktaran dizi Özkan Uğur, Nurgül Yeşilçay ve Ozan Güven gibi isimleri de buluşturmuştu.

ikinci bahar

Süper Baba

1993-1997 yılları arasında yayınlanan ve başrollerinde Şevket Altuğ, Sümer Tilmaç, Jülide Kural, Şevval Sam ve Bennu Yıldırımlar'ın yer aldığı dizi, 90'lı yılların en beğenilen ve en uzun soluklu yapımları arasında yer alıyor. Üç çocuklu boşanmış bir baba olan Fikret Aksu'nun, namı diğer Fiko'nun çocuklarıyla olan ilişkilerini ve çocuklarının aşklarını konu alan dizinin müzikleri de unutulmazlar arasında. Yeni Türkü'nün müziğini yaptığı, Oya Küçümen'in seslendirdiği dizinin jenerik müziği olan “Bana Bir Masal Anlat Baba”, Süper Baba'nın aklımızda bu kadar kalmasına neden olan bir diğer etken.

süper baba

İnce İnce Yasemince

1995'te oyuncu Yasemin Yalçın'ın kendi yapımcılığında Kanal D'de hazırladığı unutulmaz televizyon dizisi, birçok karakteriyle unutulmazlar arasında yer alıyor. Kocası İtilmiş'ten yediği dayaklara rağmen her zaman güler yüzlü, neşeli ve pratik bir gündelikçi olmayı başaran Kakılmış, aksi kaynana Sürahi Hanım, karakolun baş belası Gülazer, zeki, sivri zekalı ve hazır cevap Alican, kadınlara olan zaafı yüzünden başı beladan kurtulmayan Şuayip dizinin unutamadığımız karakterlerinden yalnızca birkaçı.

ince ince yasemince

Tatlı Kaçıklar

Başrollerinde Yalçın Menteş ve Mehmet Ali Erbil'in oynadığı, oyuncu kadrosunda İsmet Ay ve Erol Günaydın gibi iki büyük ustayı da barındıran dizi, 90'lı yıllarda herkesi ekrana kilitleyen yapımlardan.

tatlı kaçıklar

Sıdıka

Atilla Atalay'ın hayali karakteri Sıdıka üzerine çekilmiş ve 1997 yılında yayınlanmaya başlayan dizide, Sıdıka Saka ve İstanbul'un bir kenar mahallesinde yaşayan Sinoplu Saka ailesinin maceraları izleyiciyle buluşmuştu. Okula gönderilmemiş olsa da kendisini eğitebilmiş bir ev kızı olan Sıdıka, aklı az olan abisi, baskıcı babası, Sıdıka'yı bir an önce evlendirmek niyetinde olan annesi 90'lı yılların akla kazınan dizisinin karakterleri arasında yer alıyor. 

sıdıka

Kaygısızlar

Senaryosunu Tükenmezkalem Film Grubu'nun yazdığı dizide Ercan Yazgan, Halit Akçatepe, Ayşen Gruda, Çiçek Dilligil ve Ülkü Duru unutulmaz performanslarıyla halen aklımızda. Ordulu ve çapkın biri olan Memnun Kaygısız ile karısı Sabriye'nin, diğer eşleri Terbiye ve Kafiye ile bu üç eşinden olan 36 çocuğunun hikayesinin anlatıldığı dizi, 90'ların en sevilen yapımları arasında yer alıyordu. 

kaygısızlar

Ferhunde Hanımlar

Başrollerinde Beyhan Saran, Baykal Saran, Güven Hokna, Melek Baykal ve Şahap Sayılgan'ın yer aldığı dizi, ekranların en uzun soluklu yapımlarından biriydi. İlk yıllarında TRT 1'de Ferhunde Hanım ve Kızları adıyla yayınlanmış, İnterstar'a geçmesiyle birlikte Ferhunde Hanımlar adını almıştı. 

ferhunde hanımlar

Mahallenin Muhtarları

Kandemir Konduk'un senaryosunu yazdığı ve 337 bölümle ekranlarda yer alan yapımda Temel'in muhtar beyin kızı Fadime'nin peşinden koşturması, zaman zaman kafasına terlik, süpürge, çiçek fırlatılması ve yaşanan onlarca komik diyalog, diziyi unutulmazlar arasında kılıyor.

mahallenin muhtarları

Bir Demet Tiyatro

İlk kez 1995 yılbaşı gecesi "MTV-Meclis TV" adıyla yayınlanan ve büyük beğeni kazanan oyun, "Bir Demet Tiyatro" adlı müdavimlik yaratan dizinin 2002 yılına kadar süren keyifli ve hızlı yolculuğunu başlatmış oldu. Her yaştan ve kesimden milyonlarca insanı ekran başına toplayan "Bir Demet Tiyatro", Çıtır Ailesi ve çevresindekilerin başından geçen hayata dair komik olayları konu aldığı bölümleriyle uzun yıllar ekranlarda kalmayı başardı. Mükremin Çıtır, Lütfiye Çıtır, Feriştah, Mücver, Tirbuşon, Eyvah Necdet, Tülay Abi, Laz Bakkal, Tombalak dizinin unutamadığımız karakterlerinden yalnızca birkaçı.

bir demet tiyatro

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
5 + 9 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.