Yorgunluğa Savaş Açan 10 Gıda

Buradasınız

Ye-İç 11 Eylül 2017

Siz de “Çok yoruluyorum, gün içinde sürekli bitkin hissediyorum” mu diyorsunuz? Bu yorgunluk hissinden, enerji eksikliğinden kurtulmak için şekerli ve kafeinli gıdalara yönelmek gibi bir hata yapmayın. Çünkü enerjinizi hızlı bir şekilde yükselten bu yiyecek ve içecekler aynı şekilde çabuk düşürüyor. En iyisi yorgunluğa savaş açan sağlıklı bu 10 gıdaya yönelmek…

1. Muz

Yorgunluğu önleyen gıdalar deyince akla ilk muz geliyor. B vitaminleri, lif, potasyum ve karbonhidrat açısından zengin olan muz, tam bir enerji bombası. Hem fiziksel hem de zihinsel yorgunlukla mücadele ediyor. Enerji depolarını dolduran ve kas onarımını hızlandıran muz, hem spor öncesi hem de sonrası için ideal bir atıştırmalık.

2. Kakao

Ete kıyasla daha fazla demir içeren kakao, B vitaminleri, protein, lif ve çinko açısından da zengin bir kaynak. Stresi ve yorgunluğu azaltarak enerji veren magnezyumun da en önemli kaynağı olan kakao, yoğurdun veya smoothie’lerin içine eklenebilir.

3. Yoğurt

Yorgunluğu önleyen gıdalar arasındaki yoğurdu tüketmek için pek çok neden var. Protein, kalsiyum ve magnezyumun en önemli kaynaklarından biri olan yoğurt, pratik ve lezzetli bir gıda. Sabahın erken saatlerinde veya yoğun tempolu bir iş gününün ardından kendinizi enerjik hissetmek ve yorgunluğunu atmak için yoğurt tüketebilirsiniz.

4. Karalahana

Faydaları saymakla bitmeyen karalahana çok zengin bir C vitamini, kalsiyum, potasyum, magnezyum ve kükürt kaynağı. Ayrıca içeriğindeki demir, vücudun enerji üretimini destekliyor, bitkinlik hissini yok ediyor. Karalahanadaki anti-kanser içerikler, tümörlü hücrelerin beslenip büyümesini de engellediği için doktorlar düzenli olarak karalahana tüketmenin çok önemli olduğunu belirtiyor. Ancak hayatın ne göstereceği belli olmaz! Her ihtimali düşünerek kansere karşı başka önlemler de almak gerekiyor.

Siz de pek çok kişi gibi Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası yaptırarak kendini güvence altına alabilir, bu güvenceye sahip olarak, kanser hastalığına yakalanmanız durumunda 250.000 TL’ye varan toplu para ödemesi alabilirsiniz. Üstelik, bu maddi desteği ister tedavi masraflarınız ister fatura, kira, kredi gibi diğer masraflarınız için dilediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Detaylı bilgi için.

5. Somon

Beyin için çok önemli bir gıda olan somon, içeriğindeki zengin omega-3 yağ asitlerinin desteğiyle yorgunluk hissini önlüyor. Unutmayın ki pek çok kişi omega-3 eksikliği nedeniyle kronik yorgunluğun yanı sıra hafıza sorunu, depresyon ve kalp/damar hastalıklarıyla mücadele ediyor.

6. Fıstık Ezmesi

Protein, sağlıklı yağlar ve lif bakımından oldukça önemli olan fıstık ezmesi, bol kalorisi nedeniyle korkulan bir gıda da olsa, abartmadığınız sürece tüketebilirsiniz. Çünkü içindeki potasyum, E vitamini ve magnezyum, fıstık ezmesini yorgunluğu önleyen gıdalar listesine ekliyor.

7. Yulaf Ezmesi

Protein, lif, B vitaminleri, kalsiyum, demir ve magnezyum açısından zengin olan yulaf ezmesi, ihtiyacınız olan enerjiden daha fazlasını sağlayarak yorgun hissetmenizi önlüyor. Sabah veya öğleden önce tüketerek yeni güne enerji dolu bir başlangıç yapabilirsiniz.

8. Yumurta

“Örnek protein” şeklinde tanımlanan yumurta, demir, iyot, E ve B2 vitamini açısından da önemli olduğu için bitkinlik hissini enerjiye çeviriyor. Bu nedenle yumurta, özellikle fitness yapanların diyetinde önemli bir yere sahip.

9. Elma

A, C, E ve B6 vitaminleri açısından zengin olan elma, önemli bir lif kaynağı. Bu nedenle elmayı rahatça günlük besin listenize ekleyebilirsiniz.  

10. Badem

Atıştırmalıklar dünyasının kahramanlarından badem, magnezyum, protein, bakır, E ve B vitaminlerinin önemli kaynaklarından biri olduğu için kronik yorgunlukla da baş ediyor.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.