Cigna Finan Hemen Bilgi Al

Yorgunluğa Savaş Açan 10 Gıda

YE-İÇ11 Eylül 2017

Siz de “Çok yoruluyorum, gün içinde sürekli bitkin hissediyorum” mu diyorsunuz? Bu yorgunluk hissinden, enerji eksikliğinden kurtulmak için şekerli ve kafeinli gıdalara yönelmek gibi bir hata yapmayın. Çünkü enerjinizi hızlı bir şekilde yükselten bu yiyecek ve içecekler aynı şekilde çabuk düşürüyor. En iyisi yorgunluğa savaş açan sağlıklı bu 10 gıdaya yönelmek…

1. Muz


Yorgunluğu önleyen gıdalar deyince akla ilk muz geliyor. B vitaminleri, lif, potasyum ve karbonhidrat açısından zengin olan muz, tam bir enerji bombası. Hem fiziksel hem de zihinsel yorgunlukla mücadele ediyor. Enerji depolarını dolduran ve kas onarımını hızlandıran muz, hem spor öncesi hem de sonrası için ideal bir atıştırmalık.

2. Kakao

Ete kıyasla daha fazla demir içeren kakao, B vitaminleri, protein, lif ve çinko açısından da zengin bir kaynak. Stresi ve yorgunluğu azaltarak enerji veren magnezyumun da en önemli kaynağı olan kakao, yoğurdun veya smoothie’lerin içine eklenebilir.

3. Yoğurt

Yorgunluğu önleyen gıdalar arasındaki yoğurdu tüketmek için pek çok neden var. Protein, kalsiyum ve magnezyumun en önemli kaynaklarından biri olan yoğurt, pratik ve lezzetli bir gıda. Sabahın erken saatlerinde veya yoğun tempolu bir iş gününün ardından kendinizi enerjik hissetmek ve yorgunluğunu atmak için yoğurt tüketebilirsiniz.

4. Karalahana

Faydaları saymakla bitmeyen karalahana çok zengin bir C vitamini, kalsiyum, potasyum, magnezyum ve kükürt kaynağı. Ayrıca içeriğindeki demir, vücudun enerji üretimini destekliyor, bitkinlik hissini yok ediyor. Karalahanadaki anti-kanser içerikler, tümörlü hücrelerin beslenip büyümesini de engellediği için doktorlar düzenli olarak karalahana tüketmenin çok önemli olduğunu belirtiyor. Ancak hayatın ne göstereceği belli olmaz! Her ihtimali düşünerek kansere karşı başka önlemler de almak gerekiyor.

Siz de pek çok kişi gibi Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası yaptırarak kendini güvence altına alabilir, bu güvenceye sahip olarak, kanser hastalığına yakalanmanız durumunda 250.000 TL’ye varan toplu para ödemesi alabilirsiniz. Üstelik, bu maddi desteği ister tedavi masraflarınız ister fatura, kira, kredi gibi diğer masraflarınız için dilediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Detaylı bilgi için.

5. Somon

Beyin için çok önemli bir gıda olan somon, içeriğindeki zengin omega-3 yağ asitlerinin desteğiyle yorgunluk hissini önlüyor. Unutmayın ki pek çok kişi omega-3 eksikliği nedeniyle kronik yorgunluğun yanı sıra hafıza sorunu, depresyon ve kalp/damar hastalıklarıyla mücadele ediyor.

6. Fıstık Ezmesi

Protein, sağlıklı yağlar ve lif bakımından oldukça önemli olan fıstık ezmesi, bol kalorisi nedeniyle korkulan bir gıda da olsa, abartmadığınız sürece tüketebilirsiniz. Çünkü içindeki potasyum, E vitamini ve magnezyum, fıstık ezmesini yorgunluğu önleyen gıdalar listesine ekliyor.

7. Yulaf Ezmesi

Protein, lif, B vitaminleri, kalsiyum, demir ve magnezyum açısından zengin olan yulaf ezmesi, ihtiyacınız olan enerjiden daha fazlasını sağlayarak yorgun hissetmenizi önlüyor. Sabah veya öğleden önce tüketerek yeni güne enerji dolu bir başlangıç yapabilirsiniz.

8. Yumurta

“Örnek protein” şeklinde tanımlanan yumurta, demir, iyot, E ve B2 vitamini açısından da önemli olduğu için bitkinlik hissini enerjiye çeviriyor. Bu nedenle yumurta, özellikle fitness yapanların diyetinde önemli bir yere sahip.

9. Elma

A, C, E ve B6 vitaminleri açısından zengin olan elma, önemli bir lif kaynağı. Bu nedenle elmayı rahatça günlük besin listenize ekleyebilirsiniz.  

10. Badem

Atıştırmalıklar dünyasının kahramanlarından badem, magnezyum, protein, bakır, E ve B vitaminlerinin önemli kaynaklarından biri olduğu için kronik yorgunlukla da baş ediyor.

Kansere İnat Yaşasın Hayat Hemen Başvur

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
YE-İÇ 18 Eylül 2017

Şekerin sadece şeker hastaları için mi zararlı olduğunu düşünüyorsunuz? Öyleyse şeker konusunda bilinçlenmenizin zamanı gelmiş! Çünkü yüksek kan şekeri konusunda bilinçli olmayan, beslenme şekline özen göstermeyen herkes farklı hastalıkların riskini taşıyor.

1. Bitmeyen Açlık Krizleri


Yüksek kan şekeri, glikozun hücrelere girmesini engellediği için vücut yeterli enerjiyi bulamıyor ve bitmeyen açlık krizleriyle karşılaşıyor.

2. Sık Sık İdrara Çıkma

Çok sık idrara çıkma, kan şekeri yüksek kişilerde en çok görülen belirtilerden biri. Çünkü şekerin yükselmesiyle birlikte böbrekler emilemeyen glikozu dışarı atarak kan ve hücrelerdeki glikoz konsantrasyonunu eşitlemeye çalışıyor.

3. Ağız Kuruluğu

Böbreklerin fazla şekerden kurtulmak istemesi beraberinde sıvı kaybına yol açıyor. Hal böyle olunca kişilerin su ihtiyacı arttığı için ağız kuruluğu problemiyle karşılaşmaları da kaçınılmaz oluyor.

4. Artan Yorgunluk

Glikoz vücutta depolanıp emilmediği için kan şekeri yüksek kişiler, ihtiyaç duydukları enerjiyi üretemiyor. Bu da kendilerini sürekli yorgun hissetmelerine neden oluyor. Özellikle sabahları yataktan kalkmakta zorlanıyorsan ve gün ortasında uyuklamaya başlıyorsan, şeker tüketimini gözden geçirmelisin.

5. Kilo Kaybı

Glikoz dengesizliği kısa süre içinde kilo kaybına sebep olabilir. Bunun olası sebepleri:

-Sık sık idrara çıkma nedeniyle oluşan sıvı kaybı zayıflamanıza  neden olabilir.

-Glikoz metabolizması için insülin seviyesi yetersizse vücut yağ yakmaya başlayabilir.

-İdrardaki yüksek glikoz, vücudun daha fazla kalori harcamasına yol açabilir.

6. Bulaşıcı Hastalıklardaki Artış

Yüksek kan şekeri olan kişilerin, bulaşıcı hastalıklara yakalanma ihtimali daha fazla. Çünkü fazla miktardaki şeker, bakteri ve mayaların çoğalmasına ortam hazırlar. Başta kadınlar olmak üzere herkes özellikle cinsel organlarla ilgili enfeksiyonlara karşı dikkatli olmalı.

7. Cilt Kuruluğu

Çok sık idrara çıkma ve hasar gören sinirlerin ter bezlerini bozması gibi nedenlerden ötürü yüksek kan şekeri olan kişiler, cilt kuruluğu problemi yaşayabilir. Bu yüzden sık sık nemlendirici kremler kullanmaları gerekir.

8. Zihinsel Bozukluklar

Yüksek kan şekeri seviyesi glikozun beyin hücrelerine girip enerji üretmesini engeller. Bu nedenle konsantrasyon problemleri, düşünme ve karar verme hızında azalma gibi durumlar ortaya çıkabilir.

9. Bulanık Görme

Kan şekeri yüksek kişiler, dehidrasyon etkisinin bir sonucu olarak bulanık görme problemiyle sık sık karşılaşırlar. Bu, göz sağlığının bozulmasına hatta kalıcı görme kayıplarına bile neden olabilir.

10. Yaraların Geç İyileşmesi

Yüksek kan şekeri, damarlara hasar vererek vücuttaki yaraların geç iyileşmesine neden olabilir.

11. Kaşıntı

Cilt kuruluğuna bağlı olarak vücutta genel bir kaşıntı hali olabilir.

12. Gerginlik

Araştırmalara göre kan şekeri yüksek kişiler daha endişeli, sinirli ve depresyona meyilli oluyorlar. Beynin glikoz dengesi bozulduğu için ruh hali de olumsuz etkileniyor. Unutmayın ki sinir, stres gibi faktörler hücrelerin yıpranmasına neden olduğu için kanser de dahil olmak üzere pek çok ciddi hastalığa meydan hazırlıyor. Ancak söz konusu kanser olunca çok daha iyi önlemler almak gerek.

Cigna Finans Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası yaptırmaya ne dersiniz? Bu sigortaya sahip olarak, kanser hastalığına yakalanmanız durumunda 250.000 TL’ye varan toplu para ödemesi alabilirsiniz. Üstelik, bu maddi desteği ister tedavi masraflarınız ister fatura, kira, kredi gibi diğer masraflarınız için dilediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Detaylı bilgi için.

 Hemen Başvur