Saç Dökülmesi Sorunuyla Baş Etmenin 10 Etkili Yolu

Buradasınız

Hareket Et 30 Ekim 2017

Hem kadınlarda hem de erkeklerde yaşanan ve günlük hayat kalitesini oldukça düşüren bir sorun olan saç dökülmesi, özellikle ilerleyen yaşlarda daha sık görülüyor. Dökülmeleri önlemek, daha gür ve sağlıklı saçlara kavuşmak için dikkat etmeniz gereken detayları sizler için derledik.

Beslenmenize Özen Gösterin

Saç büyük oranda proteinden oluşur. Dolayısıyla protein ağırlıklı besinlerin tüketimine özen gösterilmelidir. Ayrıca saçlar, sağlık için Omega-3 yağ asitlerine de ihtiyaç duyar. Demir eksikliği anemisi de saç dökülmelerinde ilk sırada gelen sebeplerdendir. Demir bakımından zengin kırmızı et, yumurta, kuru meyvelerin yanı sıra ıspanak türü sebzelerin tüketimine de öncelik verilmelidir.

Stresten Uzak Durun

Stresli bir hayat saç dökülmesinin başlıca nedenlerindendir, ancak tek başına bir dökülme nedeni değildir. Uzun vadede stres insan vücudunda çeşitli etkilere neden olmaktadır. Duygusal veya psikolojik olarak strese maruz kalmak çeşitli şekillerde saç dökülmelerine de neden olabilir.

Saçı Her Gün Yıkamak Doğru Değildir

Saçları sık yıkamak, saç derisinin yağ dengesini bozar ve saçlar daha fazla yağlanır. Ayrıca gereğinden fazla jöle, sprey ve köpük kullanılmamalıdır. Bu ürünler saçın nefes almasını önlediğinden, saç diplerine uygulanmadan kullanılmalıdır.

Her Saçın Farklı Olduğunu Unutmayın

Şampuan kullanımında sık yapılan hatalardan biri, ortak kullanım için alınmış şampuanlardır. Her aile bireyinin saç özelliğinin farklı olduğu unutulmamalıdır. Ayrıca bol köpüren şampuanlardan uzak durun. Çok köpüren şampuanların içeriğinde deterjan içeriğine yakın ölçüde kimyasal madde olduğunu unutmayın.

Saçınızı Banyodan Sonra Hemen Kurutmayın

Çünkü saçlar nemliyken daha dayanıksızdır. Saçı ıslakken saç fırçasıyla taramaktan kaçınılmalıdır. Saçlarınızı duruladıktan sonra ılık su ile masaj yapmak, saç dökülmesini engellemekle beraber, saçların daha hızlı uzamasını sağlar.

Topikal Solüsyonlar Kullanın

Saç köklerinin güçlendirilmesi için topikal solüsyon kullanılabilir. Saç bakımı ürünlerinin seçimi, kişinin saç derisine ve saç yapısına göre yapılmalıdır. Saç derisinin ideal olan 5.5 P.H değerinde olabilmesi için, saç tipinize ve saç derinize uygun olan ürünler tercih edin.

Güvenilir Ürünleri Tercih Edin

Sadece fiyatı uygun olduğu için tercih ettiğiniz bir ürünün kötü sonuçlar doğurma olasılığının daha yüksek olduğunu unutmayın. Nerede ve hangi firma tarafından üretildiği bilinmeyen, ambalajından anlaşılmayan ürünlerin kullanımı saç sağlığınızı riske atabilir. Bilimsel araştırmalarla etkinliği kanıtlanmış, güvenilir ürünleri tercih edin.

Dış Etkenlerden Korunun

Saç, aşırı sıcak, güneş ve rüzgardan korunmalıdır. Uzun süreler sıcağa, güneşe ve rüzgara maruz kalan saçların bu dış etkenlerden etkilendikleri kanıtlanmıştır.

Saçı Şekillendirirken Dikkat

Boya veya perma gibi yöntemler, uygun koşullarda yapılmazsa saçı yıpratabilir. Ayrıca atkuyruğu ve örgü düzeninde saçı toplamak ve saç lastiği ile sıkça saçı şekillendirmek de kayba neden olabilir.

Mutlaka Doktora Görünün

Saç dökülmelerinin nedeni sağlık sorunundan kaynaklanıyorsa, bir doktor kontrolünden geçilmelidir. Ayrıca fiziksel ya da ruhsal sağlık özelinde kullanılan ilaçlar da saç dökülmesine neden olabilir. Bu gibi durumlarda doktora başvurulması önerilmektedir.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
7 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.