Cigna Finan Hemen Bilgi Al

İstenmeyen Anılarınızı Nasıl Silebilirsiniz?

HAREKET ET17 Temmuz 2017

Hayat birçok zaman karşımıza pozitif şeyler çıkarmayabilir. Herhangi bir kaza geçirme ya da hasta olma olasılığımız, bunların hiçbir zaman başımıza gelmemesi kadar olasıdır. Geçmişe dair istenmeyen anılarımızdan kurtulmak ise elimizde.. Neler yaparsak hayatı daha yaşanabilir kılarız? İşte birkaç ipucu.

Kabullenin

Geçmişinizi, geçmişinizin bir parçası olan insanları, yaptıklarınızı çoğu zaman hatalarınızla birlikte kabullenin. İçinde bulunduğunuz koşulları kabullenin ve bunların hiçbirinin sizi tanımlamadığını akıldan çıkarmayın. Kabulleniş, bir şeyleri geride bırakmanın ve kendinizi özgür kılmanın ilk adımıdır.

kabullenmek

Şimdiki Zamana Odaklanın

Siz aslında ne dünde ne de yarında yaşıyorsunuz o yüzden en değerli anınız bu an. Eğer bunu fark eder ve bunun üzerine de gününüze hak ettiği değeri verirseniz daha mutlu olabilirsiniz.

Şimdiki zamana odaklanın

Pes Etmeyin

Bir sınavdan düşük not alınca, nasıl çalışıp notunuzu yükseltebildiyseniz şimdi de kötü bir geçmişe karşı sabredip güzel bir hayat yaşayabilirsiniz. Hayatta olumsuzlukların varlığı kendi gelişiminiz için gerekli olan bir şeydir. Ama olanlara karşı doğrudan gardınızı indirmeyin. Yine yeniden başlayabilirsiniz. 

Kendinize Karşı Acımasız Olmayın

Birçoğumuz en ağır eleştirileri her zaman öncelikle kendimize yapmayı tercih ederiz. Yaşanan olumsuzlukları geride bırakmak belki zor olabilir ama kimse bilerek ya da isteyerek hata yapmaz. Bu konuda kendinizle anlaşın, hayatla muhasebenizi yapın ve kendinizi sevin.

kendinize iyi davranın

Her Şeyin Kendi Sınırlarında Bir Sebebi Vardır

Geçmişte yaşanan olaylar geçmişte kaldı. Ama hala “Ya şöyle olsaydı?” diye kendinize sorabilirsiniz. Aklınızdaki bu sorunun bugününüzü etkilemesine izin vermeyin. Yaşadığınız her şeyin mutlaka bir sebebi olduğunu ve çoğu zaman da bunun sizden bağımsız olarak meydana geldiğini unutmayın. 

her şeyin sebebi vardır

Meditasyon ya da Spor Yapın 

Hayatta alışkanlık haline getirilmesi gereken önemli bir eylem, meditasyon ya da spordur. Bu hem iç huzura kavuşup rahatlamanız, stresinizi atmanız hem de daha sağlıklı ve diri bir vücuda kavuşmanız için önemlidir. Kendinizi rahatlatacak bu tarz yöntemler bulabilirseniz, geçmişinizle olan bağınızı da daha kuvvetli hale getirebilirsiniz.

Affedin ve Unutun

Bugünün ve yarının en etkili başlangıç rotasını çizmek yine bizim elimizde. Geçmişimizin üzerimizde olumsuz etki yaratmaması için ise mutlaka hata yapan her kim olursa olsun onu bağışlamanız gerekiyor. 

Çantanızdaki Yükü Bırakın 

Hikayeniz, sorunlarınız, maddi kaygılarınız belki de ulaşamadığınız hedefleriniz… Bunların hepsi sizi geriye iten, yarına karşı umudunuzu düşürücü şeyler. Onları yolun hemen şu anında kenarda bırakıp ilerlerseniz gerçek hayata bakışınız ve hayattaki amacınız kendini açığa çıkaracaktır. 

Sevdiklerinize Vakit Ayırmaya Devam Edin

Sizi çoğu zaman bir sarılmasıyla mutlu edecek insanlara gülümsemenizi eksik etmeyin. Vakit ayıramadığınız zamanların geride kaldığını kabullenip, onların hayatlarına yeni enerjinizle dönüş yapın. Bu sayede kötü zamanlar daha kolay geride kalacaktır. 

sevdiklerinizle vakit geçirin

Hayat zaman zaman üzerinize çok fazla geliyor olabilir. Siz ne olursa olsun ümidinizi kaybetmeden yolunuza devam edin. Geleceği düşünmek ve hayattan çıkardığınız derslerle daha mutlu yarınlara bugünden adım atmak için Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası yaptırmayı da ihmal etmeyin. 

Kansere İnat Yaşasın Hayat Hemen Başvur

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Beynin normal organizasyonunu ve fonksiyonunu bozmasıyla ortaya çıkan ve özellikle ilerleyen yaşlarda hayat kalitesini oldukça düşüren Alzheimer, her geçen gün daha çok gündeme geliyor. Hatalı beslenme, kronik hastalıklar, stres gibi çok farklı nedenlerle ortaya çıkan hastalığa dikkat çekmek için 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü’nde farklı etkinlikler düzenleniyor. Yakın geçmişinizin belleklerinizden silinmesini önlemek adına Alzheirmer’dan korunmalısınız! Peki ama nasıl? İşte 8 adımda Alzheimer’dan korunmak için yapmanız gerekenler.

Hızlı Pişirmek Çözüm Değil!

Sağlıklı beslenmek adına tercih ettiğimiz sebzelerinizin, hızlı pişirme sonucunda bir anda vücudunuz için çok zehirli olabileceğini hiç düşündünüz mü? Sebzelerinizi mangal, barbekü ya da is ve duman altında pişirmek yerine ocağınızın altını kısarak hazırlamayı tercih edin. Böylelikle hem daha lezzetli besinler elde edebilir hem de Alzheimer’a neden olan hatalı beslenme biçimlerinden kurtulabilirsiniz.

Yemek Yaptığınız Kaplara Dikkat

Mutfakta Alzheimer’a neden olabilecek kadar tehlikeli bir diğer unsur da pişirme yaptığınız kaplardır. Bu kapların  üretiminde kullanılan kimyasal birçok madde, yoğun ısıda açığa çıkarak özellikle beyninizde hasara neden olan süreçleri tetikleyebilirler. Kimyasal içeren pişirme kapları yerine çelik, cam, porselen gibi daha doğal malzemelerden üretilenleri seçmeye çalışın.


Kilonuzu Kontrol Edin!

Birçok hastalıkta olduğu gibi Alzheimer’da da kilo kontrolü son derece önemlidir. Yapılan araştırmalar vücut ağırlığının artmasıyla doğru orantılı olarak Alzheimer görülme sıklığının da arttığını gösteriyor. Kaliforniya Üniversitesi Nöroloji Profesörü Paul Thompson’ın teorisine göre, aşırı kilolu kişilerde fazla yağ beyinde depolanıyor ve damarları daraltıyor… Bu durum da hastalığın görülme oranını artırıyor. Siz siz olun ideal kilonuzu yakalayın ve onu koruyun!

Diyabet ve Kalp Sağlığı Çok Önemli…

Toplum içerisinde çok sık görülen ve neredeyse tüm sağlık sohbetlerinin başını çeken diyabet ve kalp hastalıkları da listemizin bir sonraki sırasında yer alıyor. Çok sayıda bilimsel araştırma, diyabetin ve kalp hastalığının Alzheimer hastalığını doğrudan etkilediğini açıkça gösteriyor. Bir hastalığın önemli başka bir hastalığı tetiklemesini istemeyiz. Düzenli kontrollerinizi yaptırın ve doktorunuzla sürekli iletişim halinde olun. Sağlıklı bir yaşam programı sizi Alzheimer’den koruyacaktır.

Beyninizle İnatlaşın!

Beyninizi aktif bir şekilde kullanmak ve zaman zaman onu zorlamak da nörolojik hastalıkların en büyük düşmanlarından biri.  Beyniniz için ekstra mesai yapabilir, sürekli yeni bilgiler öğrenip onu dinamik hale sokabilirsiniz. Araştırmalara göre Alzheimer hastalığı beynini aktif tutmaya gayret eden kişilerde daha ilerleyen yaşlarda ortaya çıkıyor. Bol bol okumak, bir şeyler ezberlemek, bulmaca çözmek ve zihni meşgul edici uğraşlar edinmek işe yarayabilir.

Bol Bol Sosyalleşin

Ruhu dinlendirmek ve hayatın negatif etkilerinden kendinizi arındırmak, Alzheimer ile mücadelede önemli bir faktör. Bunun için de özellikle  sizi mutlu eden kişilerle bir araya gelmeniz, kendinizi daha keyifli hissedeceğiniz ortamlara girmeniz çok işe yarayacaktır. Kurslar, eğitimler gibi daha kalabalık ortamlarda bulunarak sosyalleşmek de çok faydalı olabilir.

Terlemeyi Önleyen Deodorantlardan Kaçının

Araştırmalara göre klasik deodorantların içerisindeki Aluminium Chlorohydrate, Aluminium Zirconium, Paraben vb. içeriklerin Alzheimer hastalığı ile doğrudan ilişkisi var. Gelişmiş ülkelerin birçoğunda olduğu gibi siz de bu ürünlerin kullanımını azaltabilir ve daha doğal yollarla vücut bakımınızı yapabilirsiniz.

Belki De Kişiliğinizi Değiştirmeniz Gerekecek

Bazı kişilik özelliklerinin Alzheimer’a koruyucu etkisi çok güçlü bir bilimsel iddia. Hedefleri olan, bunlar için mücadele eden, daha çok gülen, mutlu olmaya çalışan bireylerin Alzheimer ile olan savaşta çok daha başarılı olduğu kabul ediliyor.  Siz de kişisel özelliklerinizi değiştirerek hayata daha pozitif bakmaya çalışın. Bu yolla belki de çok daha keyifli bir hayata da merhaba demiş olacaksınız.