Veganlara En Çok Sorulan Sorular ve Cevapları

Buradasınız

Ye-İç 01 Kasım 2017

Hiçbir hayvani ürünü kullanmayan veganlar, günlük hayatın her alanında enteresan sorularla karşılaşıyorlar. Kimi zaman komik kimi zaman da sinir bozucu olan bu sorular “vegan olmak zor zanaat” dedirtiyor. 1 Kasım Dünya Vegan Günü vesilesiyle birkaç soruya cevap verdik. Hep birlikte bakmaya ne dersiniz?

1. Vegan Olmak mı? O da Ne!

Şimdiden hazırlıklı olun çünkü bu kelimeyi ilk kez duyanlar hiç de az değil… Vegan olmak, The Vegan Society tarafından şu şekilde tanımlanıyor: “Hayvanların gıda, giyim ya da başka amaçlarla maruz kaldıkları sömürü ve zulmün her türlüsünden -uygulanabilir olan en mümkün mertebede- kaçınan ve buna ek olarak insanların, hayvanların ve çevrenin yararına, hayvan kullanımı içermeyen alternatiflerin geliştirilmesini ve kullanımını destekleyen felsefe ve yaşam biçimidir. Beslenme söz konusu olduğunda, hayvanlardan tamamen veya kısmi olarak elde edilen ürünlerin reddedilmesini ifade eder.”

2. Vejetaryenlikle Veganlık Arasındaki Fark Ne?

Vejetaryenlik ile vegan olmak tamamen farklı. Vejetaryenler genelde tavuk, balık, et gibi gıdaları tüketmiyorken veganlar yumurta, yoğurt, peynir gibi hayvansal hiçbir gıdayı tüketmiyorlar. Çünkü duruma biraz daha politik bakan veganlara göre hayvanların kullanıldığı hiçbir şey kullanılmamalı. Bu, hayvansal gıdalar haricinde kozmetik ve moda endüstrisi için de geçerli.

3. Tavuk da mı Yemiyorsun?

Bu soru, konu hakkında hiçbir fikri olmayan kişiler tarafından sadece vejetaryenlere değil veganlara bile soruluyor. Tavuk etinin birtakım faktörler nedeniyle çok fazla ciddiye alınmaması önemli bir problem olsa gerek…

4. Sence de Biraz Abartmıyor musun?

Veganlar, tıpkı bizim gibi doğup yaşayıp sonra da ölen, acı duygusu olan her varlığın insanlar tarafından sömürülmesine karşı çıktıkları için hayatlarını bu şekilde sürdürüyorlar. Bu nedenle vegan olmak sanılanın aksine bir anlık hevesle veya sofistike görünmek adına verilen bir karar değil. Veganlar böyle daha huzurlu hissettikleri ve insanların hayvan içerikli ürünler olmadan da yaşayabileceğini bildikleri için vegan oluyorlar.

5. Peki O Zaman Ne Yiyorsun?

Türkiye gibi etçil beslenmenin yaygın olduğu ülkelerde insanlar genelde veganların yemek bulamayacağını düşünüyor. Çünkü vegan veya vejetaryen olmayan birine göre et yemeden doymak imkansız… Ancak durum hiç de öyle değil. Veganların da her türlü vitamini, minerali, proteini kolayca alabildikleri bitkisel gıdalar mevcut.

6. Kemik Sağlığını Nasıl Koruyorsun?

Kemiklere faydalı protein, vitamin ve mineraller yalnızca hayvanlar gıdalarda yer almıyor. Pek çok sebze ve tahıl da zengin bitkisel protein kaynakları arasında. Yeşil sebzelerin antioksidan özellikleriyle kanser gibi ciddi hastalıklarla dahi savaştığı göz önüne alınırsa herkesin belli aralıklarla da olsa vegan beslenmesinde fayda var. Ancak kanser çok kompleks bir hastalık ve sebepleri kişiden kişiye değişiyor. Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası yaptırarak kendinizi kötü günlere karşı güvence altına alabilir, QNB Sigorta Ayrıcalıklar Kulübü’ne ücretsiz üye olarak spor, sigara bırakma ve beslenme danışmanlığı gibi hizmetlerden %40’a varan indirimlerle faydalanabilirsiniz.

7. Dışarıda Yemek Zor Olmuyor mu?

Bu soruya verilen cevap ülkeden ülkeye büyük değişiklik gösteriyor. Ne yazık ki Türkiye’de vejetaryenler bile dışarıda yiyecek bir şey bulamıyorken veganların hali epeyi bir zor. Ancak her geçen yıl artan vegan sayısı konu hakkındaki bilinci de yükseltiyor. Henüz Almanya, İngiltere, Hollanda kadar olmasa da Türkiye’de de vegan kafeler açılıyor.

8. Peki Ama Bal?

Arılar soğuk kış günlerinde yiyerek hayatta kalabilmek için bal üretiyorlar. Yani aylarca kendileri için çalışıyorlar... Bu nedenle veganlar genelde bal tüketimine karşılar çünkü pratikte balın sütten farkı yok.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 17 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.