Sigarayı Bırakmaya Karar Verdiniz, Peki Ama Nasıl?

Buradasınız

Ye-İç 09 Şubat 2018

Söz konusu sigara olunca aslında bütün dünyanın tek bir yöne doğru gittiğini görebilirsiniz: Sigarayı bırakmak ve tertemiz bir nefes almak! Hazır 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü gelmişken, siz de sigarayı bırakmak istiyorsanız, gelin sigarayı bırakma yöntemleri arasında hangisi size uygun bakalım...

Kendinizi Kamçılayın

Hafif bir arzu ile sigarayı bırakmaya çalışmak sizi yarı yolda bırakacaktır. Sigarayı bırakmak istediğinizden kesinlikle emin olun ve bu konuda kendinizi her seferinde kamçılayın. Sigarayı bırakmanız gerektiğini sürekli tekrarlayın.

Sigaranın Yaratacağı Zararları Düşünün

Sigara içtiğiniz sürece hastalıklarla boğuşabilme ihtimalinizi hep göz önünde bulundurun. Önünüzde uzun bir ömür varken bunu bile bile kısaltmanın ne anlamı var? Ayrıca Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası ile kendinizi kanser hastalığına karşı maddi ve manevi olarak hazırlıklı bir hale getirebilirsiniz.

Paylaşımda Bulunun

Sigarayı bırakmış olan diğer kişilerle paylaşımlarda bulunun. Onların hikayelerini dinleyerek kendinize bir yol belirleyin ve motive olmaya çalışın. Başkalarının başarılarını görmek sizi de başarıya götürecektir. Sigarayı bırakma yöntemleri konusunda başka deneyimlerden faydalanmak, size yol gösterecektir.

Etrafınızdakileri Düşünün

Pasif içicilik kadar kötü bir şey yok! Özellikle etrafınızdaki çocukları düşünün. Çocuklarınızın pasif içici olarak dumandan etkilendiğini, daha da kötüsü sizi örnek aldıklarını hiçbir zaman aklınızdan çıkarmayın. Ayrıca kendinizi “Nasılsa çocuğumun yanında içmiyorum” diye kandırmayın. Çocuklar, üzerinize sinen kokudan da etkileniyor.   

Egzersiz Yapın

Düzenli bir şekilde egzersiz yapmak sizi sigaradan uzak tutmaya yardımcı olacaktır. Mümkünse sevdiğiniz bir sporu yapmaya başlayın. Yoga ve pilates de sigara bırakma sürecinizde size yardımcı olacaktır. O da olmuyorsa her gün kısa yürüyüşler yapabilirsiniz.

Sigarayı Hatırlatan Eşyaları Uzak Tutun

Küllük, çakmak, kibrit gibi sigara ile ilişkilendirebileceğiniz eşyaları göz önünden kaldırın. Bu sayede sigaranın aklınıza gelme ihtimali de azalacaktır.

Sigara İçilen Ortamlardan Uzak Durun

Evinizin dışında geçirdiğiniz zamanlarda sigara içilmeyen ortamlarda bulunmaya özen gösterin. Örneğin açık alanlar yerine kapalı alanlarda oturmaya özen gösterin. Çünkü sigara içilen ortamlarda bulunmak size direkt olarak sigarayı hatırlatacaktır.

Sigara İçmenizi Tetikleyen Davranışlardan Uzak Durun

Eğer kahve ya da içki içmek sizi sigara içmeye teşvik edecekse bir süreliğine kahve yerine meyve/sebze suyu içmeyi deneyin. Biliyoruz, ikisi aynı şey demek değil ama sigaranın yarattığı bu yoksunluğun iki hafta gibi bir süre içinde geçeceğini unutmayın. Sonrasında yine kahvenizi zevkle içebilirsiniz. Kimi uzmanlar ise bu sigarayı bırakma yönteminin kimi zaman ters tepebileceği konusunda uyarıyor. Yani tekrar kahveye başladığınızda sigarayı hatırlayarak, sigara içmek isteyebileceğinizi belirtiyor. Bu hisse karşı hazırlıklı olun.

Bir Anda Bırakın

Sigara içmeyi yavaş yavaş bırakmak ve böylece sigarayı azaltmak yerine anında bırakın. Paketinizi çöpe atın ve geri dönüp bakmayın. Yavaş bir şekilde sigarayı bırakmaktansa ani bir şekilde bırakmak çok daha etkili olacaktır.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
5 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.