Metabolizma Hızını Artırmak için 5 Öneri

Buradasınız

Ye-İç 07 Ocak 2018

Metabolizma hızı cinsiyete ve genetik mirasa bağlı olarak değişir. Ama şu da bir gerçek ki bu hızı artırmak için yapılabilecek pek çok şey var.

Peki metabolizma hızlandırma neden önemli? Çünkü metabolizmanız ne kadar hızlıysa daha fazla kalori yakarsınız. Daha fazla kalori yakarsanız, kilo vermeniz daha kolay olur. Fit olmak tehlikeli hastalıklara karşı en önemli silahınız. Bir başka yardımcınız da Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası yaptırmak. Bu sayede eliniz hastalıklara karşı çok güçlü olacak. Şimdi gelelim metabolizmanızı hızlandırmanın yollarına...

1. Yataktan Kalkınca:

Her gün sıkı bir kahvaltı

Eğer uyandığınızda kahvaltı yapmazsanız geceden beri aç olduğunuz için vücudunuz kendini enerji tasarrufu moduna alır. Bu da metabolizmanın yavaşlaması anlamına gelir. Bu yüzden sağlıklı ve güçlü bir kahvaltı, ihtiyacınız olan enerjiyi maksimize eder. Şöyle yumurtalı, yeşillikli bir kahvaltıdan iyisi yok.

Yaşasın kahve!  

Kahve sevenlere müjde: Yapılan araştırmalar kafeinli kahve içenlerin içmeyenlere göre metabolizmalarının %16 daha hızlı olduğunu söylüyor. Hiç de azımsanmayacak bir oran değil mi?

Soğuk su için

Günde sekiz bardak su içenlerin metabolizmaları daha az su içenlere göre daha hızlı çalışıyor. Su soğuk olursa bir nebze daha da hızlanıyor; çünkü vücut soğuk suyu ısıtmak için ekstra enerji harcıyor.  

2. İşteyken:

Proteinli öğle yemeği

Proteinin kas gelişimine katkısı artık tartışılmaz bir gerçek. Kaslar yağlardan daha çok kalori yakar. Bu yüzden her öğün diyetiniz protein içerirse metabolizmanız hızlanır.     

Her derde deva yeşil çay

Faydaları saymakla bitmeyen bu mucizevi bitkinin etken maddesinin de metabolizmayı hızlandırıcı etkisi olduğu kanıtlanmış durumda.

Kaçamakları kalsiyumla telafi edin

Hepimizin aşırıya kaçtığı, abur cubur yediği zamanlar olur. Böyle durumlarda kalsiyum açısından zengin bir takviye yaparsanız alınan fazla yağlardan kurtulmanız kolaylaşır. Örneğin ara öğün olarak yoğurt tercih edebilirsiniz.  

3. Yemek Alışverişinde:

Organik ürünler tercih edin

Uzmanlar organik olmayan, kimyasala bulanmış besinlerin mitokondriyal aktiviteyi ve tiroit mekanizmasını bozarak metabolizma hızlandırma işlevini sekteye uğrattığını söylüyor. Eğer organik gıdaya erişiminiz olamıyorsa, en azından minimum müdahale edilmiş besinleri satın almanızı öneririz.   

Acılar reyonuna uğrayın

Acı yediğimizde nasıl ağzımız yanıyorsa, vücudumuzdaki yağlar da aynı şekilde yanıyor. Eğer acı eşiğinizi yükseltir ve her öğünde acılı bir şeyler yerseniz metabolizma hızınız % 23’e kadar artabilir.

Demir takviyesi

Uzmanlar demirin kaslara oksijen taşıdığı için metabolizmayı hızlandırmak için çok önemli bir işlevi olduğunu söylüyor. O yüzden demirden yana zengin besinleri es geçmeyin.

4. Spor Yaparken:

Aralıklı hareket edin

Spor yaparken ara ara hızlanmanın ve kısa molalar vermenin stabil bir biçimde spor yapmaktan daha çok etkili olduğu biliniyor. Yağ yakmaya çalışıyorsanız yaptığınız spor ne olursa olsun bu kuralı uygulayabilirsiniz.

Ağırdan alın

Ağırlık kaldırırken kendinizi zorlamanız kas dokusunun bozulmasına neden olan bir durum ama merak etmeyin bu iyi bir şey! Çünkü bu bozulmayı onarma mekanizması, doğrudan metabolizmayı hızlandıran bir süreç.

Balık yağı hapı

Egzersiz programınızı balık yağı hapı takviyesiyle taçlandırırsanız yağ yakmada bir öne geçersiniz.

5. Eve Döndüğünüzde:

Yağlı balık yiyin

Somon, tuna, sardalya gibi yağlı balıklar içerdikleri Omega-3 yağ asitleri sayesinde beyne tokluk hissi gönderiyor.

Alkolü abartmayın

İki bardak bira ya da şarabın yağ yakma sürecine %73 oranında ket vurduğunu biliyor muydunuz? Evet, aynen öyle. Çünkü karaciğer, yağ depoları yerine alkolü yakıt olarak tanıyor ve onu yakıyor.

Erken yatın

Yeteri kadar (en az 7-8 saat) uyumazsanız hormonal sisteminizde arızalar meydana gelir ve enerji yakma mekanizmasında aksaklıklar olur, beyin adeta kendini enerji tasarrufu moduna alır, ki bu da metabolizmanın yavaşlaması demek.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
5 + 14 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.