Light Ürünler Gerçekten Kilo Vermeye Yardımcı Olur Mu?

Buradasınız

Ye-İç 05 Şubat 2018

Kilolarımızdan şikayetçi olduğumuz zaman çareyi hep diyet listelerinde arıyoruz. Sağlıklı bir yeme düzenini hayat şeklimiz yapmak yerine kısa vadede zayıflamaya çalışmak bizleri light gıdalara yönlendiriyor. Peki, market reyonlarında pek çok çeşidini gördüğümüz bu light ürünler ne kadar sağlıklı? Light ürünler gerçekten de zayıflatıyor mu? İşte karşınızda diyet yapmadan önce mutlaka hakkında bilgi sahibi olmanız gereken light gıdalar!

“Light” Demek “Hiç” Demek Değil!

Light ürünler, şekersiz ya da yağsız ürünler anlamına gelmiyor. Genellikle normal ürünlerden % 30 daha az kalori içeren ürünler oluyor. Ne olursa olsun, aldığınız ürünün etiketinde yazan açıklamalara dikkat etmelisiniz. Özellikle light ürün ambalajlarında birçok farklı terim kullanılıyor. İşte bunlardan bazıları:

Fat-free/Yağsız: Ürünün porsiyonunda 0.5 gramdan az yağ bulunması.

Calorie-free/Kalorisiz: Ürünün 5 kaloriden az olması.

Cholesterol-free/Kolesterol içermeyen: Ürün porsiyonunda 2 mg’dan az kolesterol bulunması.

Low-fat/Az yağlı: Ürün porsiyonunda 3 gram ya da daha az yağ bulunması.

Reducated fat/Yağı azaltılmış: Ürünün porsiyonunda bulunan yağın % 25 azaltılmış olması.

Etiketini Mutlaka Okuyun!

Ürünlerin paketinin üzerinde bulunan beslenme etiketini okuyarak kalori ve yağ hesaplaması yapmaya dikkat edin. Light olarak satılan ürünlerin ne kadar light olduğunu böylece daha iyi anlamış olursunuz.

Light Ürünler İle Zayıflamazsınız, Daha Az Kilo Alırsınız

Light ürünler tüketerek zayıflayacağınızı düşünmek tamamen bir hayal olur. Şekeri, yağı ve kalorisi yüksek ürünler tüketmek yerine light ürünler tüketerek kilo alımını durdurabilirsiniz. Ancak light ürünleri de olması gerektiğinden fazla tüketmek kilo alımına sebep olabilir. Onun yerine dengeli ve sağlıklı bir beslenme şekli edinmeniz çok daha iyi olacaktır. Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası yaptırarak hem sağlığınızı garanti altına alabilir hem de sağlıklı bir yeme düzenine kavuşmak için doğru bir adım atabilirsiniz.

Light Ürünler Zararlı Mı?

Henüz bu sorunun kesin bir yanıtı yok. Kimi uzmanlar süt ve yoğurt gibi pek çok gıdanın az yağlı veya yağsız olanlarının birtakım işlemlerden geçirildiğini, bunun da kilo almayayım derken sağlıksız besinler tükettiğiniz anlamına geldiğini söylüyor. Diğer taraftan zararları tüketim biçimine bağlı olarak da değişebiliyor. Örneğin light portakal suyu içmek yerine taze sıkılmış portakal suyu içmek gibi beslenme alışkanlıkları kişiyi daha sağlıklı hale getiriyor

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
8 + 8 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.