Eczacılıkta Doğallığa Dönüş Trendi

Buradasınız

Ye-İç 12 Ocak 2018

Modern tıbbın yan etkileri görüldükçe daha doğal, daha geleneksel tedavi yöntemlerine olan ilgi artmaya başladı. Aromaterapi de bunlardan biri ve bunun tıbbi eğitimini alan eczacıların elinde hazırlanan ürünlerle muazzam sonuçlar alınabiliyor.

Diğer taraftan aromaterapinin medyada popülerleşmesi ile herkesin dilediği gibi bu yağlardan faydalanabileceği gibi bir izlenim yaratılıyor. Oysa bu yağların hangi koşullarda üretildiğinden nasıl saklanması gerektiğine kadar dikkat edilmesi gereken pek çok nokta var. Üstelik bu yağların kişiye özel olması gerektiği gerçeğini es geçmemek gerek. Yani hangi bünyeye nasıl karışımlar hazırlanması gerektiği eczacılık alanına giren ciddi uzmanlık gerektiren bir konu.

Eczacıların Geleneksel İşi Aslında

Endüstriyel ilaç üretiminin artması ve piyasaya tümden hakim olmasıyla birlikte eczacıların majistral “ilaç hazırlama” pratiği de yok olmaya yüz tuttu. Oysa eczacılık eğitimi alanların mesleklerini icra etmelerinin yegane alanı, bu ilaç hazırlama işi. Eczacılar aldıkları tıbbi fitoterapi ve aromaterapi eğitimleriyle reçete edilmiş ilacı hastalara takdim etmekten fazlasına muktedirler.

Eczacılık ve İlaç Derneği (EİDER) tarafından eylül ayında İstanbul'da düzenlenen Fitoterapi, Aromaterapi ve Kozmetikte Yenilikler Kongresi’nde Fitovizyon Kongresi) aromaterapi konusu enine boyuna tartışıldı. Kongreye katılan eczacı öğretim üyeleri aromaterapiyi bilimsel olarak açıkladılar. Buna göre bitki özlü uçucu yağlardan şifa niyetine karışımlar hazırlama işinin işin ehlilerince, yani eczacılar tarafından yapılması gerektiğine kanaat getirildi. Çünkü bu tedavi yöntemlerinin de ilaç kullanımı gibi güvenli koşullarda üretilmesi, doğru kaynaklardan etken madde temin edilmesi ve denetlenmesi gerektiği vurgulandı.

Uçucu Yağlar Şifalı Mı?

Aromaterapide kullanılan bitkilerin özünün özü olan uçucu yani esansiyel yağlar, aromatik yağlar, bitkilerin köklerinden, çiçeklerinden, yapraklarından, kabuklarından, distilasyon yöntemiyle elde ediliyor. Bu yağlar cilt tarafından emilerek veya soluma yolu ile kan dolaşımına karışarak farmakolojik etki gösteriyorlar. Söz konusu yağlar doğrudan masaj yağı, losyon ya da diffuser’e (koku yayıcı) damlatılarak kullanılıyor.  

Tedavide kullanılacak olan uçucu yağların nasıl ne şekilde elde edildiği, hangi bölgede üretildiği, elde edildiği bitkinin hangi saatte toplandığına kadar birçok ayrıntı söz konusu.

Uçucu yağların sağlık alanında kullanılışı neredeyse 5000 yıl öncesine dayanıyor. Mezopotamya’da bir arkeolojik kazıda bulunan 5000 yıllık distilasyon (damıtma) cihazı bunun ispatı.

Doktorumdan Tavsiye Almalı Mıyım?

Arometerapide çok iyi sonuçlar alınabileceği gibi yanlış bir uygulamayla öngörülemeyen neticeler doğabileceği için mutlaka aromaterapi eğitimi almış bir eczacıya ya da doktora danışmalısınız. Bu yüzden aromaterapiden ancak ve ancak doktorun teşhis ve tavsiyesi üzerine eczacıların hazırladıkları karışımları kullanmak suretiyle faydalanmalısınız. Yaşınıza, cinsiyetinize, tıbbi geçmişinize göre hazırlanan bu ürünler, endüstriyel ilaçların işe yaramadığı pek çok durumda derdinize deva olabilir.

En çok cilt problemlerinde kullanılan arometerapi, menstrual ağrılar, stresle ilgili problemler, uyku düzensizlikleri, migren ağrıları, menopoz dönemi sıcak basmaları, solunum yolu enfeksiyonları gibi birçok rahatsızlıkta kullanılabiliyor. Ayrıca bazı deri hastalıklarında çok tercih edilen kortizonlu ilaçların uzun süreli kullanımından kaynaklanan yan etkilerini göz önüne alırsak, tıbbi aromaterapinin tercih edilmesinin çok daha güvenli olduğunu belirten uzmanlar var.

Aromaterapi ile Sigarayı Bırakmak Mümkün Mü?

Cilt hastalıklarının yanında uyku problemlerini düzenlemekten sigara bağımlılığına kadar pek çok sorununuzu aromaterapi ile çözebilirsiniz. “Nasıl sigara bırakılıyor?” diye sorarsanız, çok kullanılan yöntemin tıbbi aromaterapik yağ karışımlarını koklamak olduğunu söyleyebiliriz. Diğer taraftan sigaranın yol açtığı tehlikeli hastalıklara karşı Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası yaptırabilir ve sigarayı bırakma merkezlerinde %40’a varan indirimlerden de yararlanabilirsiniz.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 10 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.