Dünyanın En Zararlı Taşları

Buradasınız

Ye-İç 15 Şubat 2016

en zararlı taşlar

“Taşın da zararlısı olur muymuş?” demeyin, oluyor. Bu dünyada canlı cansız birçok şey iyi-kötü, zararlı-zararsız diye sınıflandırılabilir. Dünyanın dengesi böyle; zıtlıklar ve çelişkiler, her an her yerde.

İşin başka bir çelişkili kısmı ise, doğal taşların görüntülerinin muhteşem olması. İşte sadece insanların değil; taşların da dış görünümlerine aldanmamak lazım. Hangi taşlar neden zararlıdır, bakalım:

Granit

granit

Granit, zarar küpü bir taş değil ama iç mekânlarda ve kapalı yerlerde kullanıldığında akciğer kanseri riskini arttırıyor. Bunun sebebi ise bünyesinde diğer doğal taşlardan daha fazla uranyum ve toryum barındırması. Oldukça şık bir görüntüye sahip graniti kullandığınız yüzeylerin olduğu mekânları (örneğin granit, en çok mutfak tezgâhlarında kullanılıyor) havalandırmayı ihmal etmeyin.

Orpiment

orpment

İlginç görünüme sahip bu kayalar, hidrotermal kaynakların yakınlarında bulunurlar. İçeriklerinde arsenik ve sülfür bulundurmaları ile ne kadar ölümcül olduklarını da anlatmış oluyoruz. Bazı kültürlerde savaşçılar bu taşı kılıçların uçlarına sürüyorlarmış.

Stibnit

stibnit

Gümüşü andıran görünümü nedeniyle eskiden çatal kaşık yapımında kullanılmış ve yemek yiyip karınlarını doyacaklarını sanan insanlar ölünce, malzemede bir sıkıntı olduğu anlaşılmış. Öldürücü güzellik dedikleri bu olmalı.

Torbernit

torbenit

“Yalnız benim için eri yeşil yeşil.” deyip ısıtmaya ve çeşitli alet edevat üretmeye kalkanları affetmez, öldürür. Isıtılmaya gelemiyor, çünkü radyoaktif. Sıcağı görünce basıyor radon gazını, sonrası dipsiz karanlık.

Böbrek Taşı

bobrek tasi

Böbrek kanallarının içinde oluşan mineral içerikli sert kitleler olan böbrek taşlarının barınmaktan memnun olduğu yer idrardır. Enteresan tabii. Bazılarımızın idrarındaki koruyucu maddeler vücut tarafından eksik üretiliyor ve taşlar hop diye gelip böbreğe yerleşiyor. Su için su, taş kesilmeden yumuşayıp gitsin idrar sever maddeler.

Diş Taşı

dis tası

Gülmeyi unutan şu ağzınızın haline baktığınızda gördükleriniz dişlerinizdeki kahverengilikler ise, diş taşı probleminiz var demektir. Gülümsemenizin yoluna taşlar koyulmuş, acilen çaresine bakmalısınız çünkü rahat rahat gülemedikten sonra bu hayat çekilmez olur. QNB Sigorta’nın Güler Yüzler Ferdi Kaza Sigortası ile yılda ikişer kez diş muayenesi olup diş taşlarınızı ücretsiz temizletebilirsiniz. Diş taşlarınız kayaya dönüşmeden önce gerekeni yapın, biz gülüyor muyuz?

Bonus:
Bazı taşlar çok zırdeli.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
15 + 3 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.