Chia Tohumunun Az Bilinen 8 Faydası

Buradasınız

Ye-İç 19 Ocak 2018

Son dönemde iyice popülerleşen ve sofralarımızda farklı biçimleriyle daha sık görmeye başladığımız chia tohumu, doğru tüketildiğinde sağlığımız için de çok faydalı sonuçlar doğurabiliyor. Kullanıldığı tüm yemeklere leziz bir tat katan chia tohumunun az bilinen faydalarını sizler için derledik.

Kalp sağlığını korur

Chia tohumu yalnızca zayıflamaya yardımcı değil aynı zamanda kalp dostu bir besindir. Chia tohumu kan basıncınızı düzenleyerek iyi kolesterolü arttırır. Bu da kalbinize iyi sinyaller gitmesini sağlar.

Enerji verir

Eski zamanlarda chai tohumu enerji verme amacıyla kullanılırmış. Günümüzde ise chia tohumunun yüksek derecede enerji ve dayanıklılık verdiği ve bu yolla vücudun daha sağlam durmasını sağladığı çeşitli araştırmalar tarafından ortaya konmuş durumda. Bu yüzden spordan önce tüketmeniz, yaptığınız spordan daha çok verim almanızı sağlayabilir.

Kemik sağlığına iyi gelir

Chia tohumu yüksek oranda kalsiyum içerir. Bu da kemik ve diş sağlığınız için çok önemlidir. Her zaman kalsiyum ağırlıklı beslenmek kolay olmayabiliyor. Chia tohumu ile hazırlayacağınız farklı tarifler ile lezzetli bir şekilde kemik sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Uzun süren tokluk hissi

Sabah kahvaltınızda öğlen yemeğinizde tüketeceğiniz 2-3 tatlı kaşığı chai tohumu ile acıkma sürenizi 1-2 saat kadar daha uzatabilirsiniz. Bu da daha az yeme isteği sağlar. Böylece kolaylıkla kilo verebilir ve daha sağlıklı bir yaşam için emin adımlarla ilerleyebilirsiniz.

Protein deposu

Chia tohumunun 100 gramında 16.5 gram protein bulunur. Bu yüksek bir orandır ve chia tohumu tüketerek günlük almanız gereken protein miktarını önemli ölçüde karşılayabilirsiniz. İçerdiği protein sayesinde spor sonrasında da rahatlıkla tüketebilir ve kas gelişiminizi hızlandırabilirsiniz.

Hücre tamirini sağlar

İçerisinde bulunan fosfor sayesinde vücudunuza aldığınız proteinin daha iyi işlenmesini ve hücre tamirinin gerçekleştirilmesini sağlar. 30 gram chia tohumu tüketmeniz ile günlük fosfor ihtiyacınızın %29’unu karşılayabilirsiniz.

Omega-3 kaynağı

Chia tohumu yüksek oranda omega-3 içerir. Omega-3’ün vücut sağlığına etkileri inanılmazdır. Öncelikle beyin sağlığınızı korur. Omega-3 tüketerek göz ve cilt sağlığınızı da önemli ölçüde korumuş olursunuz. Omega-3 insan vücudunun ihtiyaç duyduğu faydalı bir yağdır. Bu yağı vücudunuza almak için chia tohumu tüketebilirsiniz.

Yüksek lif içeriği

Chia tohumunun 100 gramında 34.4 gram lif bulunur. Bu tükettiğimiz diğer besinlere baktığımızda gerçekten yüksek bir orandır. Chia tohumunun bu lifli yapısı sayesinde sindirim sistemimiz düzene girer. Daha uzun tok hisseder ve hazımsızlık sorunları ile karşılaşmayız. Yeni yeni hayatımıza gire chia tohumunu sofralarımızda daha sık kullanmalıyız.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
8 + 4 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.